AZPROMO və Macarıstanın Ticarət Sənaye Palatası arasında görüş keçirilib
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Macarıstanın Ticarət Sənaye Palatası (HCCI) arasında görüş keçirilib.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Azərbaycan və Macarıstan arasında dinamik inkişafda olan iqtisadi əlaqələrin hazırkı vəziyyətinə toxunaraq bildirib ki, bu müstəvidə qeyri-neft sektoru çərçivəsində əlaqələrin genişləndirilməsi, habelə ixracın və investisiyaların stimullaşdırılması üçün geniş imkanlar mövcuddur.
Görüşdə AZPROMO-nun fəaliyyət istiqaməti, xarici investisiyaların təşviqi, yeni ixrac bazarlarının araşdırılması məqsədilə Agentlik tərəfindən görülən işlər barədə danışılıb, ixrac üçün əlavə imkanlar yaradacaq Milli İxrac Strategiyası haqqında məlumat verilib.
HCCI-ın Beynəlxalq işlər üzrə komitəsinin sədrinin müavini Atilla Qalambos təmsil etdiyi qurumun fəaliyyətini diqqətə çatdırıb, AZPROMO ilə əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib.
Görüş zamanı Azərbaycan və Macarıstanda ixrac və investisiyaların təşviqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, sahibkarların qarşılaşdığı məsələlərin birgə əməkdaşlıq çərçivəsində həll yolları barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

В Будапеште, столице Венгрии, состоялась встреча между Агентством поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO и Венгерской торгово-промышленной палатой (HCCI).
Говоря о нынешнем состоянии динамично развивающихся экономических отношений между Азербайджаном и Венгрией, глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев сообщил, что на этом уровне имеются широкие возможности для расширения отношений внутри ненефтяного сектора, а также стимулирования экспорта и инвестиций.
На встрече обсуждалась деятельность AZPROMO, продвижение иностранных инвестиций, работа, проводимая Агентством в целях освоения новых экспортных рынков, а также была предоставлена информация о Национальной экспортной стратегии, которая создаст дополнительные возможности для экспорта.
Заместитель председателя Комитета по международным делам HCCI Атилла Галамбос обратил внимание на деятельность представляемой им организации и выразил заинтересованность в расширении отношений с AZPROMO.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о мерах поощрения экспорта и инвестиций в Азербайджане и Венгрии, а также путях решения проблем, с которыми сталкиваются предприниматели в рамках сотрудничества.