Budapeştdə Macarıstan-Azərbaycan biznes forumu keçirilib
Budapeştdə Macarıstan Hökuməti və Azərbaycan Respublikası Hökuməti arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə birgə Komissiyanın 9-cu iclası çərçivəsində Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Macarıstanın İxracın Təşviqi Agentliyinin (HEPA) birgə təşkilatçılığı ilə Macarıstan-Azərbaycan biznes forumu keçirilib.
Forumda hər iki ölkənin rəsmi şəxsləri ilə yanaşı, əczaçılıq, qida sənayesi, kənd təsərrüfatı, tikinti, sənaye, konsaltinq xidmətləri və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlər iştirak edib.
Birgə Komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev və Macarıstan tərəfindən həmsədri, Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto biznes forumda çıxış ediblər.
Azərbaycan və Macarıstanın dövlət başçılarının səyləri, imzaladıqları mühüm sənədlər nəticəsində iki ölkənin əməkdaşlıq gündəliyinin daim genişləndiyi vurğulanıb. İki ölkənin işgüzar dairələri arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin də Hökumətlərarası Birgə Komissiyanın fəaliyyətində əsas hədəflərdən olduğu qeyd edilib. Bakıda və Budapeştdə təşkil olunan biznes forumların da bu məqsədə xidmət etdiyi bildirilib.
Ermənistanın işğalından azad edilmiş ərazilərimizdə hazırda aparılan geniş quruculuq işlərinə macar iş adamlarının da qoşulmaq üçün maraq göstərmələrinin məmnunluq doğurduğu, ümumilikdə həmin quruculuq işlərində dost ölkələrin iştirakının prioritet əhəmiyyət kəsb etdiyi vurğulanıb.
Forumda çıxış edən AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri, ixracın təşviqi, qeyri-neft sektoruna investisiya yatırımının artırılması çərçivəsində görülən işlər və AZPROMO-nun Macarıstanın müxtəlif qurumları ilə əməkdaşlığı haqqında məlumatı iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. İşğaldan azad edilmiş torpaqlarımızın Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun potensialını əhəmiyyətli dərəcədə artırdığı və 50-dən çox Macarıstan şirkətinin Qarabağ layihələrində iştirak etmək üçün müraciət etdiyi vurğulanıb.
Biznes forumda sahibkarlar arasında ikitərəfli görüşlər təşkil olunub, tərəfdaşlığın genişləndirilməsi və intensivləşdirilməsi, həmçinin yeni əlaqələrin qurulması barədə müzakirələr aparılıb.

В Будапеште состоялся венгерско-азербайджанский бизнес-форум
При поддержке Министерства экономики Азербайджана, совместной организационной поддержке Агентства поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO и Агентства поощрения экспорта Венгрии (HEPA) в рамках 9-го заседания Совместной комиссии по экономическому сотрудничеству между Правительством Венгрии и Правительством Азербайджанской Республики в Будапеште состоялся венгерско-азербайджанский бизнес-форум.
Помимо официальных лиц из обеих стран, в форуме приняли участие компании, работающие в сферах фармацевтики, пищевой промышленности, сельского хозяйства, строительства, промышленности, консалтинговых услуг и т.д.
На бизнес-форуме выступили сопредседатель Совместной комиссии от Азербайджана, министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев и сопредседатель от венгерской стороны, министр иностранных дел и торговли Венгрии Петер Сийярто.
Было подчеркнуто, что в результате усилий глав государств и подписания важных документов повестка дня сотрудничества Азербайджана и Венгрии постоянно расширяется. Отмечалось, что развитие связей между деловыми кругами двух стран является одной из основных целей Межправительственной совместной комиссии, а бизнес-форумы, которые проходят в Баку и Будапеште, способствуют достижению этой цели.
Участники заседания выразили удовлетворение тем, что венгерские предприниматели проявляют интерес к участию в широкомасштабных строительно-восстановительных работах, которые ведутся в настоящее время на освобожденных от армянской оккупации азербайджанских территориях, и отметили, что участие в них дружественных стран имеет приоритетное значение.
Выступивший на форуме руководитель AZPROMO Юсиф Абдуллаев, довел до сведения участников информацию о деятельности Агентства, продвижении экспорта, работе, проводимой в рамках увеличения инвестиций в ненефтяной сектор, и сотрудничестве AZPROMO с различными учреждениями Венгрии. Было подчеркнуто, что наши освобожденные земли значительно повысили потенциал ненефтяного сектора Азербайджана, и более 50 венгерских компаний подали заявки на участие в карабахских проектах.
На бизнес-форуме были организованы двусторонние встречи предпринимателей, состоялись обсуждения вопросов расширения и интенсификации партнерства и создания новых связей.