Daşkənddə Özbəkistanın İnvestisiyalar, Sənaye və Ticarət Nazirliyi, Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin - AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə 1-ci Özbəkistan-Azərbaycan Regionlararası Forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmilərlə yanaşı, müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak ediblər.
Forumun açılış mərasimində Özbəkistanın xarici işlər naziri Baxtiyor Sayidov dövlət başçılarının əlaqələrin inkişafına göstərdikləri diqqətin tərəfdaşlığımızın siyasi, iqtisadi-ticarət, humanitar və digər sahələrdə genişlənməsində güclü stimul olduğunu vurğulayıb. Bunun nəticəsidir ki, hazırda energetika, avtomobilqayırma, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, neft-kimya kimi sahələrdə birgə layihələr uğurla icra olunur. Bugünkü Forum da əməkdaşlığımızın yeni istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində əhəmiyyətli olacaqdır.
Özbəkistanın investisiya, sənaye və ticarət naziri Ləziz Kudratov ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, işgüzar münasibətlər, Özbəkistan və Azərbaycan regionları arasında əlaqələrin qurulması qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığımızı daha da gücləndirəcəkdir.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov yüksək səviyyəli Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərini, dövlət başçılarının qarşılıqlı rəsmi səfərlərinin, aparılan danışıqların, keçirilən görüş və tədbirlərin önəmini diqqətə çatdırıb.
Bildirilib ki, iqtisadi əməkdaşlığın əsas istiqamətlərindən olan ticarət sahəsində ötən il 63 faizdən çox artım müşahidə olunub. Vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında investisiya, avtomobil, kənd təsərrüfatı və məişət texnikası istehsalı, metallurgiya, Azərbaycanın sənaye zonalarında birgə istehsalın təşkili və s. istiqamətlər üzrə səmərəli tərəfdaşlıq üçün geniş potensial vardır. Yaradılacaq Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Fondu da iqtisadi əməkdaşlığımızda, yeni investisiya layihələrinin reallaşdırılmasında, iş yerlərinin yaradılmasında əhəmiyyətli olacaqdır.
Nazir Azərbaycan iqtisadiyyatı barədə məlumat verib, 2022-ci ildə ÜDM-in 4,6%, o cümlədən qeyri-neft ÜDM-nin 9%-dən çox artığını qeyd edib.
Forumda həmçinin, ölkəmizin əlverişli işgüzar mühiti, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin potensialı barədə də məlumat verilib, işgüzar dairələr fəal əməkdaşlığa dəvət edilib. Diqqətə çatdırılıb ki, artıq Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin təşəbbüsü ilə Füzuli rayonunda 960 şagird yerlik məktəbin tikintisi davam edir və bu, xalqlarımız arasındakı sıx münasibətlərin daha bir bariz təzahürüdür.
Qeyd edilib ki, ölkələrimizin regionları arasında əlaqələrin inkişafı üçün imkanlar genişdir. 1-ci Özbəkistan-Azərbaycan Regionlararası Forumu birgə təşəbbüslər üçün mühüm platformadır.
Tədbirdə investisiya layihələri barədə təqdimatlar, eləcə də “B2B” və “B2G” formatda görüşlər keçirilib.
Forum çərçivəsində tərəflər arasında bir sıra sənədlər imzalanıb. Belə ki, Özbəkistan-Azərbaycan İnvestisiya Fondunun yaradılması haqqında hökumətlərarası Saziş, Xivə və Şuşa, Səmərqənd və Gəncə, Buxara və Lənkəran, Kokand və Şəki şəhərləri arasında qardaşlaşma haqqında sənədlər, 2023-2025-ci illər üzrə Daşkənd Şəhər İcra Hakimiyyəti ilə Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti arasında iqtisadi-ticarət, elmi-texniki və mədəni-humanitar sahələrdə praktiki əməkdaşlığın genişləndirilməsi haqqında Yol Xəritəsi, AZPROMO ilə Özbəkistanın Alkoqol və Tütün Bazarının Tənzimlənməsi və Şərabçılığın İnkişafı Agentliyi arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu, İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə Özbəkistanın İqtisadi İnkişaf və Yoxsulluğun Azaldılması Nazirliyi yanında Sahibkarlığın İnkişafı Agentliyi arasında Əməkdaşlıq Memorandumu, “AzerGold” QSC və Özbəkistanın Dağ-mədən İşi və Geologiya Nazirliyi arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma və Razılaşma Memorandumu, "Mega Invest Industrial" MMC şirkəti ilə "NABUCCO A&C" şirkəti arasında əməkdaşlıq və qarşılıqlı fəaliyyət haqqında Memorandum, “Cahan Sənaye Kompleksi” MMC ilə "Azimut Plus" MMC arasında əməkdaşlıq üzrə Saziş imzalanıb.
Qeyd edək ki, Forum çərçivəsində Özbəkistan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının 3-cü iclası keçirilib. Tədbirdə əvvəlki iclaslar zamanı müəyyənləşdirilmiş tapşırıqlar üzrə görülmüş işlər, eləcə də iki ölkənin biznes subyektləri arasında əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb.

В Ташкенте состоялся I Узбекско-Азербайджанский межрегиональный форум при поддержке Министерства инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана, Министерства экономики Азербайджана и организации Агентства поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO. Наряду с официальными лицами с обеих сторон в мероприятии приняли участие бизнесмены, работающие в различных сферах.
На церемонии открытия форума министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов подчеркнул, что внимание, уделяемое главами государств развитию отношений, является сильным стимулом для расширения нашего партнерства в политической, торгово-экономической, гуманитарной и других сферах. Благодаря этому в настоящее время успешно реализуются совместные проекты в таких областях, как энергетика, автомобилестроение, транспорт, сельское хозяйство и нефтехимия. Сегодняшний Форум также будет важен для определения новых направлений нашего сотрудничества.
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов подчеркнул, что торгово-экономическое сотрудничество между его страной и Азербайджаном развивается по восходящей. Отмечалось, что деловые отношения и налаживание связей между регионами Узбекистана и Азербайджана еще больше укрепят наше взаимовыгодное партнерство.
Министр экономики Микаил Джаббаров обратил внимание на высокий уровень азербайджано-узбекских отношений, взаимные официальные визиты глав государств, переговоры, встречи и мероприятия.
Сообщалось, что в прошлом году рост более чем на 63 процента наблюдался в сфере торговли, которая является одним из основных направлений экономического сотрудничества. Было подчеркнуто, что существует широкий потенциал для эффективного партнерства между нашими странами в сферах инвестиций, автомобилестроения, производства сельскохозяйственной и бытовой техники, металлургии, организации совместных производств в промышленных зонах Азербайджана и т.д. Азербайджано-узбекский инвестиционный фонд будет играть важную роль в нашем экономическом сотрудничестве, в реализации новых инвестиционных проектов и создании рабочих мест.
Министр предоставил информацию об экономике Азербайджана, отметив, что в 2022 году ВВП вырос на 4,6%, в том числе рост ненефтяного ВВП составил более 9%.
В ходе Форума также была представлена информация о благоприятной деловой среде в нашей стране, потенциале наших освобожденных от оккупации территорий, а также прозвучал призыв к активному сотрудничеству деловых кругов. Было доведено до сведения, что по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Физулинском районе уже ведется строительство школы на 960 мест, что является еще одним ярким проявлением наличия тесных отношений между нашими народами.
Отмечалось, что существуют широкие возможности для развития отношений между регионами наших стран. I Узбекско-Азербайджанский межрегиональный форум является важной площадкой для совместных инициатив.
На мероприятии прошли презентации инвестиционных проектов и встречи в форматах «B2B» и «B2G».
В рамках форума стороны подписали следующие несколько документов: Межправительственное соглашение о создании Узбекско-Азербайджанского инвестиционного фонда, документы о побратимстве между городами Хива и Шуша, Самарканд и Гянджа, Бухара и Ленкорань, Коканд и Шеки, Дорожная карта по расширению практического сотрудничества между Ташкентской городской исполнительной властью и Бакинской городской исполнительной властью в торгово-экономической, научно-технической и культурно-гуманитарной сферах на 2023-2025 годы, Меморандум о взаимопонимании о сотрудничестве между AZPROMO и Агентством по регулированию алкогольно-табачного рынка и развитию виноделия Узбекистана, Меморандум о сотрудничестве между Агентством развития малого и среднего бизнеса при Министерстве экономики и Агентством развития предпринимательства при Министерстве экономического развития и сокращения бедности Узбекистана, Меморандум о взаимопонимании и соглашение о сотрудничестве между ЗАО «AzerGold» и Министерством горного дела и геологии Узбекистана, Подписан Меморандум о сотрудничестве и взаимодействии между ООО «Mega Invest Industrial» и ООО «NABUCCO A&C», Соглашение о сотрудничестве между ООО «Jahan Industrial Complex» и ООО «Azimut Plus».
Следует отметить, что в рамках Форума состоялось 3-е заседание Узбекско-Азербайджанского Делового Совета. На мероприятии состоялось рассмотрение работы, проделанной по задачам, определенным в ходе предыдущих встреч, а также состоялись обсуждения в направлении расширения отношений между субъектами бизнеса двух стран.