- İndiyədək Azərbaycan məhsulları 42 beynəlxalq sərgidə nümayiş olunub
- Bəzi ölkələrə ixrac missiyaları təşkil olunacaq, "Investment Roadshow" formatında tədbirlər həyata keçirilək
Fevralın 28-də Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun 2022-ci ildə fəaliyyəti, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi istiqamətində görülən işlər və nəzərdə tutulan tədbirlərə dair mətbuat konfransı keçirilib.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, yerli istehsalın stimullaşdırılması, rəqabətədavamlı qeyri-neft məhsullarının istehsalı, ixracatçılara yaradılmış əlverişli şərait, "Made in Azerbaijan" brendinin xarici ölkələrdə tanıdılması və xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, 2022-ci ildə Azərbaycan şirkətləri öz məhsullarını Rusiyada "Prodexpo", BƏƏ-də "Gulfood" kimi beynəlxalq sərgilərdə vahid ölkə stendində, eləcə də Bakıda Rusiyanın aparıcı şirkətlərindən biri kimi tanınan "X5 Group" üçün təşkil olanan qida sənayesi sərgisində nümayiş etdiriblər. 2023-cü ildə də Azərbaycan sahibkarlarının beynəlxalq sərgilərdə iştirakı davam etdiriləcək. Belə ki, bu ilin yanvar ayının sonlarında Azərbaycan məhsulları Berlində keçirilən "Beynəlxalq Yaşıl Həftə" ("International Green Week") sərgisində nümayiş olunub. Şərab, qurudulmuş meyvələr, mineral sular, ət və ət məhsulları, duz, çay və qənnadı məmulatlarının istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən 15 Azərbaycan şirkəti sözügedən sərgidə "Made in Azerbaijan" vahid ölkə stendi ilə iştirak edib. Ümumilikdə, indiyədək Azərbaycan məhsulları 42 beynəlxalq sərgidə nümayiş olunub. Yerli məhsullarımız xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan ticarət evlərində də təqdim olunur. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın xaricdə fəaliyyət göstərdiyi ticarət nümayəndəlikləri "Made in Azerbaijan" brendinin, əlverişli biznes və investisiya mühitinin təşviqi, qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətlərini davam etdirirlər.
Müxtəlif xarici ölkələrdə təşkil edilmiş sərgilərdə fərdi qaydada iştiraka dair sahibkarların müraciətlərinə əsasən, ötən il ərzində ixracatçılara 177 min manatdan çox vəsait dəstək qismində ödənilmişdir. Ümumiyyətlə, 2022-ci ildə Azərbaycandan 107 ölkəyə qeyri-neft məhsulları ixrac olunub. Əvvəlki illə müqayisədə, ötən il qeyri-neft ixracı 12,3% artaraq ilk dəfə 3 mlrd. ABŞ dollarını ötüb.
Qeyd olunub ki, AZPROMO bir çox investisiya təşviqi agentlikləri, ticarət və sənaye palataları və digər müvafiq institutlarla əməkdaşlığın genişləndirilməsi və yeni əlaqələrin qurulması istiqamətində iş aparır. Ötən il 8 ölkədən olan 12 analoji qurumla anlaşma memorandumu imzalanıb. Bu istiqamətdə işlər cari ildə də davam etdiriləcək.
Mətbuat konfransında həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi, yerli məhsulların xarici bazarlarda daha çox tanıdılması və eləcə də ixracın və istehsalın stimullaşdırılması məqsədi ilə tədbirlər davam etdiriləcək. Belə ki, İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan şirkətlərinin müxtəlif beynəlxalq sərgilərdə iştirakı, həmçinin məhsullarımızın "Made in Azerbaijan" vahid ölkə stendində nümayişi, eləcə də bəzi ölkələrə ixrac missiyalarının təşkili nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən bir neçə ölkənin Azərbaycana alıcı missiyası təşkil olunacaq. Qeyri-neft sektorunun inkişafı, ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, yerli məhsulların xarici bazarlarda satışının artırılması istiqamətində işlər davam etdiriləcək.
Ölkə iqtisadiyyatına birbaşa xarici investisiyaların cəlb edilməsinin AZPROMO-nun əsas fəaliyyət istiqamətlərindən olduğunu vurğulayan Yusif Abdullayev bu sahədə görülən işlər, həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, cari il ərzində Türkiyə, Yaponiya, Qətər, İsrail və digər ölkələrdə "Investment Roadshow" formatında tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Tədbirdə bildirilib ki, ümumilikdə, 2022-ci ilin ilk 9 ayı ərzində qeyri-neft sektoruna cəlb edilmiş birbaşa xarici investisiyaların həcmi əvvəlki ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 2,4 dəfə artaraq 1,4 mlrd. ABŞ dolları təşkil edib.
Mətbuat konfransında Azərbaycanın ixrac və investisiya imkanlarının təşviqi, yerli şirkətlərin xarici tərəfdaşları ilə işgüzar əlaqələrinin genişləndirilməsi və Azərbaycan iqtisadiyyatına sərmayə qoyuluşunun artırılması istiqamətində tədbirlərin davam etdirildiyi vurğulanıb.

- До сих пор азербайджанская продукция демонстрировалась на 42 международных выставках.
- Будут организованы экспортные миссии в некоторые страны и проведены мероприятия в формате "Investment Roadshow"
28 февраля состоялась пресс-конференция, посвященная деятельности Агентства поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики – AZPROMO в 2022 году, работе, проделанной с целью продвижения бренда "Made in Azerbaijan" и планируемым мероприятиям.
Глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев предоставил информацию о предпринимаемых мерах в области развития ненефтяного сектора, стимулирования местного производства, выпуска конкурентоспособной ненефтяной продукции, а также о созданных благоприятных условиях для экспортеров, продвижении бренда "Made in Azerbaijan" в других странах и поощрении иностранных инвестиций.
Было отмечено, что в 2022 году азербайджанские компании представляли свою продукцию на едином страновом стенде на таких международных выставках, как "Prodexpo" в России, "Gulfood" в ОАЭ, а также на выставке пищевой промышленности, организованной для одной из ведущих компаний России "X5 Group" в Баку В 2023 году азербайджанские предприниматели продолжат участие в международных выставках. Так, в конце января текущего года азербайджанская продукция экспонировалась на выставке "Международная зеленая неделя", проходившей в Берлине. 15 азербайджанских компаний, работающих в сфере производства вина, сухофруктов, минеральных вод, мяса и мясных продуктов, соли, чая и кондитерских изделий, приняли участие в указанной выставке с единым страновым стендом "Made in Azerbaijan". До сих пор азербайджанская продукция демонстрировалась на 42 международных выставках. Наша национальная продукция также представляется в азербайджанских торговых домах, работающих в зарубежных странах. Было отмечено, что торговые представительства Азербайджана за рубежом продолжают свою деятельность в области продвижения бренда "Made in Azerbaijan", поощрения благоприятного делового и инвестиционного климата и расширения ненефтяного экспорта.
На основании заявок предпринимателей на индивидуальное участие в выставках, организованных в различных странах, за прошедший год экспортерам было выплачено более 177 тысяч манатов в качестве поддержки. В целом в 2022 году ненефтяные продукты экспортировались из Азербайджана в 107 стран мира. По сравнению с предыдущим годом ненефтяной экспорт в прошлом году увеличился на 12,3% и впервые превысил 3 млрд долларов США.
Было отмечено, что AZPROMO работает над расширением сотрудничества и налаживанием новых связей со многими агентствами поощрения инвестиций, торгово-промышленными палатами и другими соответствующими учреждениями. В прошлом году был подписан меморандум о взаимопонимании с 12 аналогичными учреждениями из 8 стран. В текущем году работа в этом направлении будет продолжена.
На пресс-конференции также было отмечено, что будет продолжена реализация мер с целью продвижения бренда "Made in Azerbaijan" и национальной продукции на внешние рынки, а также стимулирования экспорта и производства. Так, предусмотрена поддержка Министерства экономики, участие азербайджанских компаний в различных международных выставках при организации AZPROMO, демонстрация нашей продукции на едином стенде страны "Made in Azerbaijan" и организация экспортных миссий в некоторые страны. Кроме того, несколько стран, работающих в различных сферах экономики, организуют закупочные миссии в Азербайджан. Будет продолжена работа в направлении развития ненефтяного сектора, диверсификации экономики страны и увеличения реализации местной продукции на внешних рынках.
Подчеркнув, что привлечение прямых иностранных инвестиций в экономику страны является одним из основных направлений деятельности AZPROMO, Юсиф Абдуллаев предоставил информацию о проделанной в этой области работе и реализуемых мерах. Сообщалось, что в течение текущего года мероприятия в формате "Investment Roadshow" планируется провести в Турции, Японии, Катаре, Израиле и других странах.
На мероприятии было констатировано, что в целом объем прямых иностранных инвестиций, привлеченных в ненефтяной сектор за 9 месяцев 2022 года, увеличился в 2,4 раза по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года и достиг 1,4 млрд долларов США.
На пресс-конференции было подчеркнуто, что реализация мер в области продвижения экспортных и инвестиционных возможностей Азербайджана, расширения деловых связей местных компаний с зарубежными партнерами и увеличения инвестиций в экономику Азербайджана будет продолжатся.