- İndiyədək Azərbaycan məhsulları 42 beynəlxalq sərgidə nümayiş olunub
- Bəzi ölkələrə ixrac missiyaları təşkil olunacaq, "Investment Roadshow" formatında tədbirlər həyata keçirilək
Fevralın 28-də Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun 2022-ci ildə fəaliyyəti, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi istiqamətində görülən işlər və nəzərdə tutulan tədbirlərə dair mətbuat konfransı keçirilib.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev qeyri-neft sektorunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, yerli istehsalın stimullaşdırılması, rəqabətədavamlı qeyri-neft məhsullarının istehsalı, ixracatçılara yaradılmış əlverişli şərait, "Made in Azerbaijan" brendinin xarici ölkələrdə tanıdılması və xarici investisiyaların təşviqi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, 2022-ci ildə Azərbaycan şirkətləri öz məhsullarını Rusiyada "Prodexpo", BƏƏ-də "Gulfood" kimi beynəlxalq sərgilərdə vahid ölkə stendində, eləcə də Bakıda Rusiyanın aparıcı şirkətlərindən biri kimi tanınan "X5 Group" üçün təşkil olanan qida sənayesi sərgisində nümayiş etdiriblər. 2023-cü ildə də Azərbaycan sahibkarlarının beynəlxalq sərgilərdə iştirakı davam etdiriləcək. Belə ki, bu ilin yanvar ayının sonlarında Azərbaycan məhsulları Berlində keçirilən "Beynəlxalq Yaşıl Həftə" ("International Green Week") sərgisində nümayiş olunub. Şərab, qurudulmuş meyvələr, mineral sular, ət və ət məhsulları, duz, çay və qənnadı məmulatlarının istehsalı sahəsində fəaliyyət göstərən 15 Azərbaycan şirkəti sözügedən sərgidə "Made in Azerbaijan" vahid ölkə stendi ilə iştirak edib. Ümumilikdə, indiyədək Azərbaycan məhsulları 42 beynəlxalq sərgidə nümayiş olunub. Yerli məhsullarımız xarici ölkələrdə fəaliyyət göstərən Azərbaycan ticarət evlərində də təqdim olunur. Qeyd olunub ki, Azərbaycanın xaricdə fəaliyyət göstərdiyi ticarət nümayəndəlikləri "Made in Azerbaijan" brendinin, əlverişli biznes və investisiya mühitinin təşviqi, qeyri-neft ixracının genişləndirilməsi istiqamətində fəaliyyətlərini davam etdirirlər.
Müxtəlif xarici ölkələrdə təşkil edilmiş sərgilərdə fərdi qaydada iştiraka dair sahibkarların müraciətlərinə əsasən, ötən il ərzində ixracatçılara 177 min manatdan çox vəsait dəstək qismində ödənilmişdir. Ümumiyyətlə, 2022-ci ildə Azərbaycandan 107 ölkəyə qeyri-neft məhsulları ixrac olunub. Əvvəlki illə müqayisədə, ötən il qeyri-neft ixracı 12,3% artaraq ilk dəfə 3 mlrd. ABŞ dollarını ötüb.
Qeyd olunub ki, AZPROMO bir çox investisiya təşviqi agentlikləri, ticarət və sənaye palataları və digər müvafiq institutlarla əməkdaşlığın genişləndirilməsi və yeni əlaqələrin qurulması istiqamətində iş aparır. Ötən il 8 ölkədən olan 12 analoji qurumla anlaşma memorandumu imzalanıb. Bu istiqamətdə işlər cari ildə də davam etdiriləcək.
Mətbuat konfransında həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, "Made in Azerbaijan" brendinin təşviqi, yerli məhsulların xarici bazarlarda daha çox tanıdılması və eləcə də ixracın və istehsalın stimullaşdırılması məqsədi ilə tədbirlər davam etdiriləcək. Belə ki, İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan şirkətlərinin müxtəlif beynəlxalq sərgilərdə iştirakı, həmçinin məhsullarımızın "Made in Azerbaijan" vahid ölkə stendində nümayişi, eləcə də bəzi ölkələrə ixrac missiyalarının təşkili nəzərdə tutulur. Bununla yanaşı, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən bir neçə ölkənin Azərbaycana alıcı missiyası təşkil olunacaq. Qeyri-neft sektorunun inkişafı, ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, yerli məhsulların xarici bazarlarda satışının artırılması istiqamətində işlər davam etdiriləcək.
Ölkə iqtisadiyyatına birbaşa xarici investisiyaların cəlb edilməsinin AZPROMO-nun əsas fəaliyyət istiqamətlərindən olduğunu vurğulayan Yusif Abdullayev bu sahədə görülən işlər, həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. Bildirilib ki, cari il ərzində Türkiyə, Yaponiya, Qətər, İsrail və digər ölkələrdə "Investment Roadshow" formatında tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Tədbirdə bildirilib ki, ümumilikdə, 2022-ci ilin ilk 9 ayı ərzində qeyri-neft sektoruna cəlb edilmiş birbaşa xarici investisiyaların həcmi əvvəlki ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 2,4 dəfə artaraq 1,4 mlrd. ABŞ dolları təşkil edib.
Mətbuat konfransında Azərbaycanın ixrac və investisiya imkanlarının təşviqi, yerli şirkətlərin xarici tərəfdaşları ilə işgüzar əlaqələrinin genişləndirilməsi və Azərbaycan iqtisadiyyatına sərmayə qoyuluşunun artırılması istiqamətində tədbirlərin davam etdirildiyi vurğulanıb.

• In 2022, exporters received over 177 thousand manats worth of support
A press conference was held on 28 February dedicated to the activities of the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan – AZPROMO in 2022, the work done to promote the brand "Made in Azerbaijan," and planned activities.
Head of AZPROMO Yusif Abdullayev provided information about measures taken in the field of non-oil sector development, encouragement of local production, manufacturing of competitive non-oil products, creating favorable conditions for exporters, promotion of the "Made in Azerbaijan" brand in foreign countries, and encouragement of foreign investments.
It was noted that in 2022 Azerbaijani companies presented their products using a single country stand at such international exhibitions as Prodexpo in Russia, Gulfood in the UAE as well as at the food industry exhibition in Baku organized for one of the leading Russian companies X5 Group. In 2023, Azerbaijani entrepreneurs will continue to participate in international exhibitions. In late January this year, Azerbaijani products were exhibited at the International Green Week exhibition held in Berlin. 15 Azerbaijani companies operating in the field of winemaking, production of dried fruits, mineral water, meat, and meat products, salt, tea, and confectionery products participated in this exhibition with a single country stand "Made in Azerbaijan". Thus far, Azerbaijani products have been displayed at 42 international exhibitions. Our national products are also presented at Azerbaijani trade houses operating in foreign countries. It was noted that Azerbaijani trade missions abroad continue their activities to promote the brand "Made in Azerbaijan," a favorable business, investment climate, and expansion of non-oil exports.
Over 177,000 manats of support have been paid to exporters in the past year based on the entrepreneurs' applications for individual participation in the exhibitions organized in various foreign countries. In 2022, non-oil products were exported from Azerbaijan to 107 countries of the world. Compared to the previous year, the non-oil exports increased by 12.3% last year, exceeding $3 billion for the first time.
It was noted that AZPROMO is working to expand cooperation and establish new links with many investment promotion agencies, chambers of commerce and industry, and other relevant institutions. Last year, a memorandum of understanding was signed with 12 similar institutions from 8 countries. This year, the work will continue in this area.
It was also noted at the press conference that measures will be continuously implemented to promote the brand "Made in Azerbaijan," the national products in foreign markets as well as to promote imports and production. This will include the Ministry of Economy's support, the participation of Azerbaijani companies in various international exhibitions thanks to AZPROMO's organization, the demonstration of our products at the country's single stand "Made in Azerbaijan," and the organization of export missions to some countries. In addition, several countries operating in various economic sectors will organize procurement missions to Azerbaijan. Work will be continued toward the development of the non-oil sector, diversification of the country's economy, and increasing sales of local products in foreign markets.
Having underlined the attraction of direct foreign investments into the country's economy as one of the main activities of AZPROMO, Yusif Abdullayev provided information on the work implemented in this area and measures to be taken. It was informed that during the current year, events will be held in Turkey, Japan, Qatar, Israel, and other countries in the 'Investment Roadshow' format.
It was stated at the event that in general, the amount of foreign direct investments attracted in the non-oil sector for 9 months of 2022 increased 2.4 times compared to the same period of the previous year and totaled $1.4 billion.
It was emphasized at the press conference that measures will be continuously implemented to promote export and investment opportunities in Azerbaijan and expand business ties of local companies with foreign partners as well as increase investments in the economy of Azerbaijan.