Tbilisidə keçirilən "Caspian Energy Investment Forum 2023" tədbirində Azərbaycanla Gürcüstan arasında potensial əməkdaşlıq imkanları, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Gürcüstan şirkətlərinin iştirakı müzakirə olunub. Forumda birgə investisiyaların yatırılması üzrə yeni təkliflər irəli sürülüb.
"Caspian Energy Club" və "Caspian Energy Georgia"nın birgə təşkilatçılığı ilə 11-ci beynəlxalq "Caspian Energy Investment Forum Tbilisi 2023" forumu keçirilib. Hər iki ölkənin səfirlikləri tərəfindən dəstək göstərilən forumda dövlət qurumlarının, Gürcüstanda akkreditə olunmuş diplomatik və beynəlxalq missiyaların 200-dən çox nümayəndəsi, o cümlədən Xəzər-Qara dəniz regionu ölkələrinin dövlət və özəl şirkətlərinin idarəçiləri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, reallaşdırılan enerji və nəqliyyat layihələrində fəal iştirak etməklə Gürcüstan və Azərbaycan regional əməkdaşlığa töhfə verir.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun icraçı direktorunun müşaviri Şəbnəm Allahverdiyeva Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri, AZPROMO-nun Gürcüstandan olan müvafiq qurumlarla uğurlu əməkdaşlıq etdiyini və bu əməkdaşlıq çərçivəsində bir sıra sənədlərin imzalandığını diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə enerji sektorunda, xüsusilə də bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar var.
Forum çərçivəsində "Caspian Energy Turkey" və "Caspian Energy Georgia"nın sədrləri Süleyman Məcidli və Natiq Məmmədov, həmçinin Gürcüstan hökumətinin nümayəndələri tərəfindən bərpa olunan enerji mənbələri üzrə birgə layihələrin həyata keçirilməsinin, iki ölkənin şirkətləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Qeyd: “Caspian Energy Club” dünyanın 50 ölkəsindən 5000-dən çox şirkəti birləşdirən dinamik və inkişaf edən regional təşkilatdır. B2G dialoqunun fəal iştirakçısı olan “Caspian Energy Club”ın əsas məqsədi Azərbaycanda və “Caspian Energy Club”ın fəaliyyət göstərdiyi digər ölkələrdə investisiya və işgüzar mühitin yaxşılaşdırılmasından, həmçinin B2G, B2B və B2C formatlarında əlaqələrin stimullaşdırılmasından ibarətdir.

AZPROMO took part in the international investment forum
The Caspian Energy Investment Forum 2023 held in Tbilisi discussed the potential of cooperation between Azerbaijan and Georgia and the participation of Georgian companies in the territories liberated from occupation. New proposals for joint investments were made at the forum.
The 11th international forum titled 'Caspian Energy Investment Forum Tbilisi 2023' took place thanks to the joint organization of Caspian Energy Club and Caspian Energy Georgia. Over 200 representatives of public agencies, diplomatic and international missions accredited in Georgia, and executives of public and private companies from the Caspian-Black Sea region took part in the forum supported by the embassies of the two countries.
Azerbaijani Ambassador to Georgia Faig Guliyev emphasized that the development of the two countries shows an upward trend. It was noted that Georgia and Azerbaijan contribute to regional cooperation by actively participating in energy and transport projects.
Shabnam Allahverdiyeva, Advisor to the Executive Director of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO reported on the Agency's activities, successful cooperation between AZPROMO and the relevant structures of Georgia, and the signing of several documents within the framework of this cooperation.
At the forum, Presidents of Caspian Energy Turkey and Caspian Energy Georgia Suleiman Majidli and Natig Mammadov along with the Georgian government representatives stressed the importance of implementing joint projects on renewable energy and expanding cooperation between the companies of the two countries.
Note: Caspian Energy Club is a dynamically developing regional organization uniting over 5000 companies from 50 countries around the world. The main purpose of Caspian Energy Club, an active participant in the B2G dialog, is the improvement of the investment and business environment in Azerbaijan and other countries where Caspian Energy Club operates as well as the promotion of B2G, B2B, and B2C relations.