Tbilisidə keçirilən "Caspian Energy Investment Forum 2023" tədbirində Azərbaycanla Gürcüstan arasında potensial əməkdaşlıq imkanları, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Gürcüstan şirkətlərinin iştirakı müzakirə olunub. Forumda birgə investisiyaların yatırılması üzrə yeni təkliflər irəli sürülüb.
"Caspian Energy Club" və "Caspian Energy Georgia"nın birgə təşkilatçılığı ilə 11-ci beynəlxalq "Caspian Energy Investment Forum Tbilisi 2023" forumu keçirilib. Hər iki ölkənin səfirlikləri tərəfindən dəstək göstərilən forumda dövlət qurumlarının, Gürcüstanda akkreditə olunmuş diplomatik və beynəlxalq missiyaların 200-dən çox nümayəndəsi, o cümlədən Xəzər-Qara dəniz regionu ölkələrinin dövlət və özəl şirkətlərinin idarəçiləri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Gürcüstandakı səfiri Faiq Quliyev ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, reallaşdırılan enerji və nəqliyyat layihələrində fəal iştirak etməklə Gürcüstan və Azərbaycan regional əməkdaşlığa töhfə verir.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun icraçı direktorunun müşaviri Şəbnəm Allahverdiyeva Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri, AZPROMO-nun Gürcüstandan olan müvafiq qurumlarla uğurlu əməkdaşlıq etdiyini və bu əməkdaşlıq çərçivəsində bir sıra sənədlərin imzalandığını diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə enerji sektorunda, xüsusilə də bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar var.
Forum çərçivəsində "Caspian Energy Turkey" və "Caspian Energy Georgia"nın sədrləri Süleyman Məcidli və Natiq Məmmədov, həmçinin Gürcüstan hökumətinin nümayəndələri tərəfindən bərpa olunan enerji mənbələri üzrə birgə layihələrin həyata keçirilməsinin, iki ölkənin şirkətləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Qeyd: “Caspian Energy Club” dünyanın 50 ölkəsindən 5000-dən çox şirkəti birləşdirən dinamik və inkişaf edən regional təşkilatdır. B2G dialoqunun fəal iştirakçısı olan “Caspian Energy Club”ın əsas məqsədi Azərbaycanda və “Caspian Energy Club”ın fəaliyyət göstərdiyi digər ölkələrdə investisiya və işgüzar mühitin yaxşılaşdırılmasından, həmçinin B2G, B2B və B2C formatlarında əlaqələrin stimullaşdırılmasından ibarətdir.

AZPROMO приняло участие в международном инвестиционном форуме
На состоявшемся в Тбилиси мероприятии "Caspian Energy Investment Forum 2023" были обсуждены потенциальные возможности сотрудничества между Азербайджаном и Грузией, а также участие грузинских компаний на освобожденных от оккупации территориях. На форуме были выдвинуты новые предложения по совместным инвестициям.
11-й международный форум "Caspian Energy Investment Forum Tbilisi 2023" состоялся при совместной организации "Caspian Energy Club" и "Caspian Energy Georgia". При поддержке посольств обеих стран в форуме приняли участие более 200 представителей государственных учреждений, аккредитованных в Грузии дипломатических и международных миссий, а также руководители государственных и частных компаний стран каспийско-черноморского региона.
Посол Азербайджана в Грузии Фаик Гулиев подчеркнул, что отношения между нашими странами развиваются по восходящей тенденции. Было отмечено, что Грузия и Азербайджан вносят вклад в региональное сотрудничество, активно участвуя в энергетических и транспортных проектах.
Советник исполнительного директора Агентства поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO) Шабнам Аллахвердиева сообщила о деятельности Агентства, успешном сотрудничестве AZPROMO с соответствующими структурами Грузии и подписании ряда документов в рамках этого сотрудничества. Было отмечено, что в настоящее время на освобожденных территориях имеются широкие возможности для реализации сотрудничества в сфере энергетики, особенно в области возобновляемых источников энергии.
В рамках форума президенты "Caspian Energy Turkey" и "Caspian Energy Georgia" Сулейман Меджидли и Натик Мамедов, а также представители правительства Грузии подчеркнули важность реализации совместных проектов по возобновляемым источникам энергии и расширения сотрудничества между компаниями двух стран.
Справка: "Caspian Energy Club" — динамично развивающаяся региональная организация, объединяющая более 5000 компаний из 50 стран мира. Основной целью "Caspian Energy Club", активного участника диалога B2G, является улучшение инвестиционной и деловой среды в Азербайджане и других странах, где работает "Caspian Energy Club", а также стимулирование отношений в форматах B2G, B2B и B2C.