Latviya Prezidenti Katibliyinin rəhbəri Andris Teikmanis ilə görüşdə ikitərəfli münasibətlərin inkişafı, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin mövcud vəziyyəti və potensial əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Latviya Prezidenti Katibliyinin rəhbəri Andris Teikmanis ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla Latviya arasında əlaqələrin genişləndirilməsində qarşılıqlı rəsmi səfərlərin və keçirilən görüşlərin rolu qeyd edilib. Bildirilib ki, ticarət əlaqələrinin şaxələndirilməsi iqtisadi gündəliyimizin prioritet istiqamətlərindəndəndir və bu sahədə əməkdaşlığın inkişafı üçün müxtəlif mexanizmlər tətbiq edilir. Bu xüsusda Hökumətlərarası Komissiya səmərəli platformadır. Nazir Mikayıl Cabbarov ölkəmizdə aparılan iqtisadi islahatlar, əlverişli investisiya mühiti və tətbiq edilən güzəştlər barədə məlumat verib.
Andris Teikmanis Latviyanın Azərbaycanla əlaqələrə önəm verdiyini, münasibətlərin artan dinamikasında aparılan müzakirələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tərəflər iqtisadi-ticarət əlaqələrinin və tərəfdaşlığın genişləndirilməsi, o cümlədən “yaşıl” enerji, yüksək texnologiyalar, əczaçılıq, qida təhlükəsizliyi, gəmiçilik və s. istiqamətlərdə əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Əməkdaşlığın inkişafına dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Görüş çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO ilə Latviyanın İnvestisiya və İnkişaf Agentliyi (LIAA) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədə əsasən, tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran müxtəlif sahələr üzrə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsinə yönəlmiş uzunmüddətli, səmərəli və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın qurulması və inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulub.

В Министерстве экономики состоялась встреча
Развитие двусторонних отношений, текущее состояние торгово-экономических отношений и потенциальные возможности сотрудничества были обсуждены на встрече с главой Секретариата Президента Латвии Андрисом Тейкманисом.
Министр экономики Микаил Джаббаров встретился с главой Секретариата президента Латвии Андрисом Тейкманисом.
На встрече была отмечена роль взаимных официальных визитов и встреч в расширении отношений между Азербайджаном и Латвией. Было отмечено, что диверсификация торговых отношений является одним из приоритетных направлений нашей экономической повестки, и различные механизмы применяются для развития сотрудничества в этой сфере. В этом отношении Межправительственная комиссия является эффективной площадкой. Министр Микаил Джаббаров предоставил информацию о проводимых в нашей стране экономических реформах, благоприятном инвестиционном климате и применяемых льготах.
Андрис Тейкманис отметил, что Латвия придает большое значение отношениям с Азербайджаном и подчеркнул важность обсуждений, посвященных динамике расширения отношений между двумя странами.
Стороны обменялись мнениями по вопросам расширения торгово-экономических отношений и партнерства, в том числе сотрудничества в сфере «зеленой» энергетики, высоких технологий, фармацевтики, продовольственной безопасности, судоходства и т.д.
Подписан Меморандум о взаимопонимании по развитию сотрудничества
В рамках встречи был подписан Меморандум о взаимопонимании между Агентством поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики – AZPROMO и Латвийским агентством инвестиций и развития (LIAA). Согласно документу, планируется налаживание и развитие долгосрочного, эффективного и взаимовыгодного сотрудничества, направленного на реализацию инвестиционных проектов в различных областях, представляющих взаимный интерес для сторон.