Latviya Prezidenti Katibliyinin rəhbəri Andris Teikmanis ilə görüşdə ikitərəfli münasibətlərin inkişafı, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin mövcud vəziyyəti və potensial əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Latviya Prezidenti Katibliyinin rəhbəri Andris Teikmanis ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla Latviya arasında əlaqələrin genişləndirilməsində qarşılıqlı rəsmi səfərlərin və keçirilən görüşlərin rolu qeyd edilib. Bildirilib ki, ticarət əlaqələrinin şaxələndirilməsi iqtisadi gündəliyimizin prioritet istiqamətlərindəndəndir və bu sahədə əməkdaşlığın inkişafı üçün müxtəlif mexanizmlər tətbiq edilir. Bu xüsusda Hökumətlərarası Komissiya səmərəli platformadır. Nazir Mikayıl Cabbarov ölkəmizdə aparılan iqtisadi islahatlar, əlverişli investisiya mühiti və tətbiq edilən güzəştlər barədə məlumat verib.
Andris Teikmanis Latviyanın Azərbaycanla əlaqələrə önəm verdiyini, münasibətlərin artan dinamikasında aparılan müzakirələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tərəflər iqtisadi-ticarət əlaqələrinin və tərəfdaşlığın genişləndirilməsi, o cümlədən “yaşıl” enerji, yüksək texnologiyalar, əczaçılıq, qida təhlükəsizliyi, gəmiçilik və s. istiqamətlərdə əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparıblar.
Əməkdaşlığın inkişafına dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Görüş çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO ilə Latviyanın İnvestisiya və İnkişaf Agentliyi (LIAA) arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Sənədə əsasən, tərəflər arasında qarşılıqlı maraq doğuran müxtəlif sahələr üzrə investisiya layihələrinin həyata keçirilməsinə yönəlmiş uzunmüddətli, səmərəli və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın qurulması və inkişaf etdirilməsi nəzərdə tutulub.

The Ministry of Economy hosted a meeting
The development of bilateral relations, the current state of trade and economic relations, and potential opportunities for cooperation were discussed at the meeting with the head of the Latvian President's Secretariat Andris Teikmanis.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov met with the head of the Latvian President's Secretariat Andris Teikmanis.
The meeting participants noted the role of mutual official visits and meetings in the expansion of relations between Azerbaijan and Latvia. It was noted that the diversification of trade relations is one of the priorities of our economic agenda, with various mechanisms being applied to develop cooperation in this area. In this regard, the Intergovernmental Commission represents an effective platform. Minister Mikayil Jabbarov provided information on the economic reforms implemented in our country, a favorable investment climate, and applicable preferences.
Mr. Teikmanis noted that Latvia attaches great importance to relations with Azerbaijan and emphasized the significance of discussions concerning the expansion of relations between the two countries.
The parties exchanged views on expanding trade and economic relations and partnership, including cooperation in the field of 'green' energy, high-tech, pharmaceuticals, food security, shipping, etc.
Memorandum of Understanding on cooperation development signed
A memorandum of understanding was signed during the meeting between the Export and Investment Promotion Agency of Azerbaijan – AZPROMO and the Latvian Investment and Development Agency (LIAA). According to the document, it is planned to establish and develop long-term, effective, and mutually beneficial cooperation aimed at implementing investment projects in various areas of mutual interest to the parties.