Pambıq ixracatçıları ilə ixrac prosedurları və ixracın diversifikasiyasına dair fikir mübadiləsi aparılıb. Pambıq ixracında mövcud məsələlər müzakirə olunub.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı İqtisadiyyat Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Dövlət Vergi Xidməti, Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti, Sahibkarlığın İnkişafı Fondu, İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi və Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) nümayəndələrinin iştirakı ilə pambıq ixracatçıları ilə görüş keçirilib. Tədbirdə ixrac coğrafiyasının genişləndirilməsi məqsədilə pambığın yeni ölkələrə tədarük olunması üçün tələb olunan sertifikatlar və keyfiyyət standartları haqqında ixracatçılara məlumat verilib, ixracatçıların sualları cavablandırılıb.
Görüşdə bildirilib ki, müəyyən ixrac bazarlarında pambıq ipliyinə tələbin azalması və idxalda pambıq mahlıcına üstünlük verilməsi səbəbi ilə ümumi ixrac göstəriciləri enib. İxracın azalmasının digər səbəbi kimi Türkiyədə baş verən güclü zəlzələ nəticəsində müəssisələrin fəaliyyətinin dayandırması göstərilib. Bundan əlavə, nəqliyyat çatışmazlığı tədarük prosesini yubadıb. Bu məsələlər ilə bağlı şirkət nümayəndələrinin tələb və təklifləri dinlənilib və ixracatçılar tərəfindən səsləndirilən çətinliklərin həlli istiqamətində aidiyyəti qurumlar tərəfindən işlərin aparılacağı bildirilib.
Görüş iştirakçılarına AZPROMO-nun dəstək tədbirləri, o cümlədən bu il təsdiqlənməsi gözlənən logistikanın subsidiyalaşması mexanizmi haqqında məlumat verilib.

Views on export procedures and export diversification were exchanged with cotton exporters. Current cotton export issues were discussed.
Organized by the Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO, a meeting with cotton exporters was held with the participation of representatives of the Ministry of Economy, the Ministry of Agriculture, the State Customs Committee, the State Tax Service, the State Service for Antimonopoly Control and Consumer Market Supervision, the Entrepreneurship Development Fund, the Economic Zones Development Agency, and the Food Security Agency (AQTA). To expand the geography of exports, the event provided exporters with information on certificates and quality standards required to supply cotton to new countries and answered exporters' questions.
During the meeting, it was reported that overall exports declined due to a decline in demand for cotton yarn and a preference for imports of pure seed cotton in certain export markets. Another reason for the decline in exports was the suspension of operations as a result of the severe earthquake in Turkiye. In addition, a lack of transportation delayed the supply process. Concerning these issues, the demands and suggestions of the company representatives were listened to and it was stated that the relevant organizations will work to solve the difficulties expressed by the exporters.
The participants of the meeting were informed about the support measures of AZPROMO, including a mechanism for subsidizing logistics, which is expected to be approved this year.