Forumda dövlət rəsmiləri, sənaye, tikinti, logistika, qida sənayesi, kənd təsərrüfatı, maliyyə, turizm, əczaçılıq, kosmetologiya, İKT və tekstil sahələrində fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri iştirak edib. Tədbirdə iki ölkənin dövlət qurumları arasında sənədlər imzalanıb.
Tbilisidə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş Gürcüstan–Azərbaycan biznes forumu keçirilib. Tədbirdə dövlət rəsmiləri ilə yanaşı, hər iki ölkədən sənaye, tikinti, logistika, qida sənayesi, kənd təsərrüfatı, maliyyə, turizm, əczaçılıq, İKT və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri iştirak ediblər.
Gürcüstanın Baş nazirinin müavini, iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Levan Davitaşvili ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət münasibətlərinin inkişaf etdiyini, bununla belə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün potensialın böyük olduğunu bildirib, hər iki ölkənin iştirakı ilə həyata keçirilən layihələrin bölgədə sülh və sabitliyə xidmət etdiyini vurğulayıb. Biznes forumun əhəmiyyətindən danışan nazir Levan Davitaşvili tədbirin yeni təşəbbüs və istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsi üçün əlverişli platforma olduğunu qeyd edib, müzakirələrin biznes əlaqələrinin genişləndirilməsi üçün faydalı olacağını vurğulayıb.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Azərbaycanla Gürcüstan arasında siyasi-iqtisadi əlaqələrin inkişafında ümummilli lider Heydər Əliyevin əvəzsiz xidmətləri və mühüm rolunu vurğulayıb, Ulu Öndərin uzaqgörən siyasəti və rəhbərliyi sayəsində iki ölkə arasında təməli qoyulan strateji tərəfdaşlığın bu gün də inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Azərbaycan və Gürcüstanın yüksək tranzit potensialından daha yaxşı istifadə etmək məqsədi ilə beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı üzrə əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsi imkanları vurğulanıb. Bu xüsusda, Transxəzər Beynəlxalq Şərq-Qərb Orta Dəhlizinin əhəmiyyəti qeyd olunub. İqtisadiyyat naziri sənaye, ticarət, investisiya, alternativ və bərpa olunan enerji, turizm və s. sahələrdə tərəfdaşlığın gücləndirilməsi imkanlarını, hər iki tərəfin müvafiq qurumlarının bu yöndə fəaliyyətinin önəmini diqqətə çatdırıb.
Biznes forumda Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti, azad edilmiş ərazilərimizdə investorlar üçün yaradılan imkanlar, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və Ələt Azad İqtisadi Zonasının tranzit potensialı barədə məlumat verilib, Gürcüstandan olan iş adamları fəal əməkdaşlığa dəvət edilib.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Agentliyin fəaliyyəti, ölkəmizdə yaradılan investisiya mühitinin xarici sərmayədarlar üçün yaratdığı imkanlar haqqında məlumat verib.
Tədbirdə həmçinin Gürcüstan Ticarət və Sənaye Palatasının prezidenti Giorgi Pertaya iki ölkənin aidiyyəti qurumları və işgüzar dairələri arasında əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində görülən işlərə dair çıxış edib.
Forum çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti ilə Gürcüstanın Ədliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Qeydiyyatı üzrə Milli Agentliyi arasında daşınmaz əmlak üzərində hüquqların qeydiyyatı və kadastr fəaliyyəti sahəsində əməkdaşlığa dair, eləcə də Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və Gürcüstanın Biznes Assosiasiyası arasında əməkdaşlıq haqqında anlaşma memorandumları imzalanıb.
Tədbir çərçivəsində hər iki ölkənin investisiya potensialına dair təqdimatlar, sahibkarlar arasında B2B görüşlər keçirilib.

The forum was attended by government officials and representatives of companies working in the industry, construction, logistics, food processing, agriculture, finance, tourism, pharmaceuticals, cosmetics, ICT, and textiles. The state structures of the two countries signed documents during the event.
A Georgia-Azerbaijan business forum was held in Tbilisi to mark the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev. In addition to government officials, the event was attended by representatives of companies working in the industry, construction, logistics, food industry, agriculture, finance, tourism, pharmaceuticals, ICT, and other fields from both countries.
Levan Davitashvili, Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, said that although trade and economic relations between the two countries are developing, there is great potential for expanding cooperation, stressing that projects implemented with the participation of both countries serve peace and stability in the region. Speaking about the importance of the Business Forum, Minister Levan Davitashvili noted that the event is a convenient platform for identifying new initiatives and directions, and stressed that the discussions will serve the purpose of expanding business relations.
Minister of Economy Mikayil Jabbarov highlighted the invaluable services and important role of the national leader Heydar Aliyev in the development of political and economic relations between Azerbaijan and Georgia, and noted that the strategic partnership established between the two countries is still developing thanks to the far-sighted policies and leadership of the Great Leader.
The possibilities of further strengthening cooperation in the development of international transport corridors in order to make more effective use of the high transit potential of Azerbaijan and Georgia were also highlighted. In this regard, the importance of the East-West Trans-Caspian International Corridor was mentioned. The Minister of Economy noted the opportunities for strengthening partnerships in the fields of industry, trade, investment, alternative and renewable energy, tourism, etc., as well as the importance of activities of relevant organizations of both countries in this area.
The business people from Georgia were invited to active cooperation at the business forum where they were informed about the favorable business and investment environment in Azerbaijan, opportunities created for investors in our liberated territories, transit potential of Baku International Sea Trade Port and Alat Free Economic Zone.
The head of AZPROMO Yusif Abdullayev informed about the activities of the Agency and the possibilities of the investment environment created in our country for foreign investors.
President of the Georgian Chamber of Commerce and Industry Georgy Pertaya spoke at the event about the work done in the development of cooperation between relevant organizations and business communities of the two countries.
At the forum, memoranda of understanding and cooperation were signed between the State Service for Property Issues under the Ministry of Economy of Azerbaijan and the National Agency for State Registration under the Ministry of Justice of Georgia on registration of rights to real estate and cadastral activity, and between the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA) and the Business Association of Georgia.
During the event, presentations were made on the investment potential of both countries and business people had B2B meetings.