Britaniya səfiri ilə görüş keçirilib
Britaniya şirkətləri ilə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə əməkdaşlıq üzrə potensial sahələrin müəyyənləşdirilməsinə dəstək göstəriləcək.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyində – AZPROMO-da Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fergus Auld ilə görüş keçirilib.
Görüş zamanı AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri, ixracın təşviqi mexanizmləri, o cümlədən “Made in Azerbaijan” brendi və logistikanın subsidiyalaşması haqqında danışıb. Ticarət və investisiya sahələri ilə yanaşı təhsil, kibertəhlükəsizlik, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat-logistika sektorlarında da birgə fəaliyyət üçün geniş potensialın mövcudluğu diqqətə çatdırılıb. Bununla yanaşı, sözügedən iqtisadi potensialın reallaşdırılması çərçivəsində Böyük Britaniya Ticarət Palatasının ölkədəki fəaliyyətinin rolu vurğulanıb.
Səfir Fergus Auld iki ölkənin bir çox istiqamətlərdə ikitərəfli əməkdaşlıq və qarşılıqlı faydalı fəaliyyətlə dəstəklənən güclü siyasi və iqtisadi əlaqələrini qeyd edərək, Britaniya şirkətlərinin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdəki layihələrdə iştirak etdiyini bildirib. Səfir daha çox şirkətin sözügedən ərazilərə cəlb edilməsinə və Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı qeyri-neft investisiya portfelinin artırılmasına dəstək göstərməyə hazır olduqlarını vurğulayıb. Bu istiqamətdə Böyük Britaniya şirkətləri ilə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə əməkdaşlıq üzrə potensial sahələrin müəyyənləşdirilməsinə dəstək göstəriləcək.

Состоялась встреча с послом Великобритании
На наших территориях, освобожденных от оккупации, будет оказана поддержка в выявлении потенциальных направлений сотрудничества с британскими компаниями.
В Агентстве поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Азербайджане Фергюсом Олдом.
В ходе встречи глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев рассказал о деятельности агентства, механизмах продвижения экспорта, бренде «Made in Azerbaijan» и субсидировании логистики. Помимо торговли и инвестиций было обращено внимание на наличие широкого потенциала для совместной деятельности в сферах образования, кибербезопасности, сельского хозяйства, транспорта и логистики. При этом в рамках реализации упомянутого экономического потенциала была подчеркнута роль Британской торговой палаты в стране.
Посол Фергюс Олд отметил прочные политические и экономические отношения двух стран, подкрепляемые двусторонним сотрудничеством и взаимовыгодной деятельностью по многим направлениям, а также сообщил, что британские компании участвуют в проектах на территориях, освобожденных от оккупации. Посол подчеркнул готовность поддержать привлечение большего количества компаний в указанные сферы и увеличение ненефтяного инвестиционного портфеля Великобритании в Азербайджане. В этом направлении будет оказана поддержка по выявлению потенциальных направлений сотрудничества с британскими компаниями на территориях, освобожденных от оккупации.