İslam İnkişaf Bankı Qrupu ilə görüş keçirilib
Qeyri-neft ixracının artırılması və investisiyalarının təşviqi sahələrində əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb. İİB Qrupunun üzvü olan ICIEC ilə Anlaşma Memorandumunun imzalanması razılaşdırılıb.
İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupunun missiyasının Azərbaycana işgüzar səfəri çərçivəsində İxracın və İnvestisiyaları Təşviqi Agentliyində – AZPROMO-da görüş keçirilib.
Görüş zamanı AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Agentliyin fəaliyyəti, ixracın və investisiyaların təşviqi mexanizmləri, o cümlədən Milli İxrac Strategiyasının təsdiqlənməsi və ixrac coğrafiyasının genişləndirilməsi istiqamətində atılan addımlar haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, ixracatçılara göstərilən dəstək tədbirləri çərçivəsində müxtəlif beynəlxalq və xarici qurumlar, xüsusilə İnvestisiya Təşviqi Agentliklərinin Dünya Assosiasiyası (WAIPA) və Türkiyənin aidiyyəti qurumları ilə sıx tərəfdaşlıq əlaqələri qurulub. Bununla yanaşı, Yusif Abdullayev hazırda AZPROMO tərəfindən ölkəmizdə "eximbank" (ixrac-idxal) alətlərinin yaradılması istiqamətində işlərin aparıldığını qeyd  edib.
İİB-nin Qrupuna daxil olan İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyasının (ICIEC) Asiya regionu üzrə Biznesin inkişafı departamentinin meneceri Oğuz Aktuna təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti haqqında məlumat verərək diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycandan ixracın və ölkəyə birbaşa xarici investisiya axınının stimullaşdırılması məqsədilə Korporasiya ölkə ilə müxtəlif sahələrdə – dövlət-özəl tərəfdaşlığı, nəqliyyat-logistika, telekommunikasiya, səhiyyə və təhsil sektorlarında, eləcə də sığorta və təkrarsığorta həllərinin təqdim edilməsi üzrə əməkdaşlıq edə bilər.
Görüşdə gələcək əməkdaşlığın hüquqi çərçivəsinin müəyyən edilməsi üçün ICIEC və AZPROMO arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması razılaşdırılıb.

Meeting held with IDB Group
An exchange of views was held on cooperation in the areas of increasing non-oil exports and investment promotion. It was decided to sign a Memorandum of Understanding with ICIEC, a member of the IDB Group.
The Export and Investment Promotion Agency – AZPROMO hosted a meeting within the framework of the mission of the Islamic Development Bank (IDB) Group to Azerbaijan.
During the meeting, Yusif Abdullayev, Head of AZPROMO, provided information on the Agency's activities, export and investment promotion mechanisms, the approval of the National Export Strategy, and the steps taken to expand the geography of exports. It was reported that close partnerships have been established with various international and foreign institutions, especially the World Association of Investment Agencies (WAIPA) and relevant institutions in Turkey, as part of the support measures for exporters. In addition, Yusif Abdullayev noted that AZPROMO is currently working on the establishment of "Eximbank" (export-import) instruments in our country.
Oguz Aktuna, Manager of the Business Development Department in the Asian region of the Islamic Corporation for Investment and Export Credit Insurance (ICIEC), a member of the IDB Group, informed about the activities of the organization he represented and noted that to promote exports from Azerbaijan and the inflow of foreign direct investment into the country, the Corporation cooperates with the country in various areas such as public-private partnership, transport, and logistics, telecommunications, health and education, as well as the provision of insurance and reinsurance solutions.
To define the legal basis for future cooperation, the participants of the meeting decided to sign a Memorandum of Understanding between ICIEC and AZPROMO.