Hindistan səfiri AZPROMO-da olub
Görüşdə Azərbaycan və Hindistan arasında qeyri-neft sektorunda qarşılıqlı ticarət və investisiya imkanlarının reallaşdırılması perspektivləri müzakirə olunub.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyində – AZPROMO-da Hindistanın Azərbaycanda yeni təyin olunan fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Sridharan Madhusudhanan ilə görüş keçirilib.
Görüşdə AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Agentliyin fəaliyyəti, “vahid pəncərə” funksiyası əsasında sahibkarlara göstərilən dəstək tədbirləri, ixracın təşviqi mexanizmləri, o cümlədən "Made in Azerbaijan" brendi və logistikanın subsidiyalaşması barədə məlumat verib. Agentliyin müxtəlif beynəlxalq qurumlar, xüsusilə İnvestisiya Təşviqi Agentliklərinin Dünya Assosiasiyası (WAIPA) ilə mövcud sıx tərəfdaşlıq əlaqələrini qeyd edən Yusif Abdullayev, bu ilin noyabr ayında Hindistanın paytaxtı Yeni Dehlidə baş tutacaq WAIPA-nın 2023-2025-ci illər üçün İdarəetmə Komitəsinin seçkilərində Agentliyin iştirak edəcəyini və bu fürsətdən istifadə edərək Azərbaycan sahibkarlarından ibarət nümayəndə heyətinin Hindistana səfərinin təşkil edilməsinin iki ölkənin biznes dairələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə və yeni investisiya imkanlarının öyrənilməsinə xidmət edəcəyini bildirib.
Səfir Sridharan Madhusudhanan Hindistanın Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından biri olmasını qeyd edib və bildirib ki, qarşılıqlı iqtisadi-ticarət tərəfdaşlığının genişlənməsi üçün böyük potensial mövcuddur. Səfir qeyri-neft ticarəti, investisiyalar, kənd təsərrüfatı və informasiya texnologiyaları sahələrindəki əməkdaşlıq perspektivlərini yüksək qiymətləndirib.
Turizm sektoru haqqında bəhs edən səfir Sridharan Madhusudhanan ölkəmizə səfər edən hindistanlı turistlərin sayının artdığını diqqətə çatdırıb, bu tendensiyanın sahibkar olan turistlərin Azərbaycandakı biznes təşəbbüslərinə cəlb edilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayıb.

During the meeting, the parties discussed the prospects of implementing mutual trade and investment opportunities in the non-oil sector between Azerbaijan and India.
The Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO hosted a meeting with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to Azerbaijan, Sridharan Madhusudhanan.
At the meeting, Yusif Abdullayev, Head of AZPROMO, informed the guests about the Agency's activities, support measures provided to entrepreneurs via the "single window" system, and export promotion mechanisms, including the "Made in Azerbaijan" brand and logistics subsidies. Noting the Agency's existing close partnership relations with various international organizations, especially the World Association of Investment Agencies (WAIPA), Yusif Abdullayev said that the Agency will participate in the WAIPA Steering Committee Elections for 2023-2025, scheduled to take place in November this year in New Delhi. This opportunity will be used to organize a visit of a delegation of Azerbaijani entrepreneurs to India, aiming to expand cooperation between the two countries' business circles and explore new investment opportunities.
Ambassador Sridharan Madhusudhanan noted that India is one of Azerbaijan's primary trade partners and emphasized the significant potential for expanding mutual trade and economic partnership. The Ambassador highly assessed the prospects for cooperation in non-oil trade, investments, agriculture, and information technologies.
Speaking about the area of tourism, Ambassador Sridharan Madhusudhanan stressed that the number of Indian tourists visiting Azerbaijan is increasing. He emphasized the significance of this trend in terms of attracting Indian tourist entrepreneurs to engage in business initiatives within Azerbaijan.