Türkiyə nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Türkiyə şirkətlərinin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə investisiya yatırımının artırılması müzakirə olunub.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Türkiyə və Azərbaycan nümayəndə heyətləri arasında dəyirmi masa formatında görüş keçirilib. Görüşdə Türkiyə-Azərbaycan Dostluq, Əməkdaşlıq və Həmrəylik Vəqfinin Qəyyumlar Şurasının və İdarə Heyətinin sədri Aygün Attarın rəhbərlik etdiyi Türkiyə nümayəndə heyəti 23 şirkət ilə təmsil olunub. Azərbaycan tərəfindən iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirlinin rəhbərliyi ilə AZPROMO, Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti, “AzerGold” QSC və ölkəmizin Türkiyədəki ticarət nümayəndəliyinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin investisiya perspektivləri, Türkiyə şirkətləri tərəfindən bu ərazilərə investisiya qoyuluşlarının artırılması müzakirə olunub. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun investisiya potensialının səmərəli reallaşdırılması üçün yaradılan əlverişli investisiya mühiti, o cümlədən davam edən yenidənqurma və infrastruktur layihələri haqqında Türkiyə nümayəndə həyətinə məlumat verilib.
Türkiyə-Azərbaycan Dostluq, Əməkdaşlıq və Həmrəylik Vəqfinin Qəyyumlar Şurasının və İdarə Heyətinin sədri Aygün Attar Türkiyə və Azərbaycan arasında çoxtərəfli iqtisadi-ticarət əməkdaşlığını qeyd edərək, sahibkarların iştirakı ilə müxtəlif formatlarda keçirilən görüşlərin bu əlaqələrin genişləndirilməsinə töhfə verdiyini bildirib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli diqqətə çatdırıb ki, Türkiyə şirkətlərinin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdəki layihələrdə aktiv iştirak etməsi məmnunluq doğurur və hazırkı tendensiya uğurlu investisiya tərəfdaşlığının genişləndirilməsi üçün möhkəm zəmin yaradıb. Bu müstəvidə aparılan işləri yüksək qiymətləndirən nazir müavini hər iki ölkənin müvafiq dövlət və özəl qurumlarının fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə investisiya əməkdaşlığı çərçivəsində reallaşdırıla biləcək imkanlara dair fikir mübadiləsi aparılıb, şirkət nümayəndələrini maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Состоялась встреча с турецкой делегацией
Обсуждалось увеличение инвестиций турецких компаний на наших территорииях, освобожденных от оккупации.
Агентство поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO организовало проведение круглого стола между делегациями Турции и Азербайджана. На встрече турецкая делегация во главе с председателем Попечительского cовета и Управляющего комитета Фонда дружбы, сотрудничества и солидарности Турция-Азербайджан Айгюн Аттар была представлена ​​23 компаниями. Под руководством заместителя министра экономики Азербайджана Самеда Баширли в мероприятии приняли участие представители AZPROMO, Государственной службы по антимонопольному надзору и контролю за потребительским рынком, ЗАО "AzerGold" и представители торгового представительства нашей страны в Турции.
В ходе мероприятия обсуждались инвестиционные перспективы наших территорий, освобожденных от оккупации, и увеличение турецкими компаниями объема инвестиций на этих территориях. Представительство Турции было проинформировано о созданной благоприятной инвестиционной среде для эффективной реализации инвестиционного потенциала Карабаха и Восточного Зангезура, а также для реализуемых проектов по реконструкции и созданию инфраструктуры.
Председатель Попечительского совета и Управляющего комитета Турецко-Азербайджанского фонда дружбы, сотрудничества и солидарности Айгюн Аттар отметила многостороннее экономическое и торговое сотрудничество между Турцией и Азербайджаном и сообщила, что встречи, проведенные в различных форматах с участием предпринимателей способствовали расширению этих связей.
Заместитель министра экономики Самед Баширли заявил, что активное участие турецких компаний в проектах на наших освобожденных территориях вызывает удовлетворение, а нынешняя тенденция создала прочную основу для успешного расширения инвестиционного партнерства. Высоко оценив проводимую на этом уровне работу, заместитель министра подчеркнул важность деятельности соответствующих государственных и частных структур обеих стран.
На встрече был проведен обмен мнениями в отношении возможностей, которые могут быть реализованы в рамках инвестиционного сотрудничества, и представители компаний получили ответы на свои вопросы.