Türkiyə nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Türkiyə şirkətlərinin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizə investisiya yatırımının artırılması müzakirə olunub.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Türkiyə və Azərbaycan nümayəndə heyətləri arasında dəyirmi masa formatında görüş keçirilib. Görüşdə Türkiyə-Azərbaycan Dostluq, Əməkdaşlıq və Həmrəylik Vəqfinin Qəyyumlar Şurasının və İdarə Heyətinin sədri Aygün Attarın rəhbərlik etdiyi Türkiyə nümayəndə heyəti 23 şirkət ilə təmsil olunub. Azərbaycan tərəfindən iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirlinin rəhbərliyi ilə AZPROMO, Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti, “AzerGold” QSC və ölkəmizin Türkiyədəki ticarət nümayəndəliyinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbir çərçivəsində işğaldan azad olunmuş ərazilərimizin investisiya perspektivləri, Türkiyə şirkətləri tərəfindən bu ərazilərə investisiya qoyuluşlarının artırılması müzakirə olunub. Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun investisiya potensialının səmərəli reallaşdırılması üçün yaradılan əlverişli investisiya mühiti, o cümlədən davam edən yenidənqurma və infrastruktur layihələri haqqında Türkiyə nümayəndə həyətinə məlumat verilib.
Türkiyə-Azərbaycan Dostluq, Əməkdaşlıq və Həmrəylik Vəqfinin Qəyyumlar Şurasının və İdarə Heyətinin sədri Aygün Attar Türkiyə və Azərbaycan arasında çoxtərəfli iqtisadi-ticarət əməkdaşlığını qeyd edərək, sahibkarların iştirakı ilə müxtəlif formatlarda keçirilən görüşlərin bu əlaqələrin genişləndirilməsinə töhfə verdiyini bildirib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli diqqətə çatdırıb ki, Türkiyə şirkətlərinin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdəki layihələrdə aktiv iştirak etməsi məmnunluq doğurur və hazırkı tendensiya uğurlu investisiya tərəfdaşlığının genişləndirilməsi üçün möhkəm zəmin yaradıb. Bu müstəvidə aparılan işləri yüksək qiymətləndirən nazir müavini hər iki ölkənin müvafiq dövlət və özəl qurumlarının fəaliyyətinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə investisiya əməkdaşlığı çərçivəsində reallaşdırıla biləcək imkanlara dair fikir mübadiləsi aparılıb, şirkət nümayəndələrini maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

The discussion centered around the increasing investments by Turkish companies in our liberated territories.
The Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO organized a round table between the delegations of Turkiye and Azerbaijan. During the meeting, the Turkish delegation headed by Aigün Attar, Chairwoman of the Board of Trustees and Steering Committee of the Turkiye-Azerbaijan Friendship, Cooperation and Solidarity Foundation, was represented by 23 companies. Under the leadership of Deputy Minister of Economy of Azerbaijan Samed Bashirli, representatives of AZPROMO, the State Service for Antimonopoly Supervision and Consumer Market Control, "AzerGold" CJSC, and representatives of our country's trade mission in Turkiye participated in the event.
The meeting participants discussed the investment prospects of our territories liberated from occupation and the prospects of the increasing investments by Turkish companies in these territories. Turkish representation was informed about the created favorable investment environment for the effective implementation of the investment potential of Karabakh and East Zangezur, as well as for the ongoing projects for reconstruction and establishment of infrastructure.
Aigun Attar, the Chairman of the Board of Trustees and Steering Committee of the Turkish-Azerbaijani Friendship, Cooperation, and Solidarity Foundation, highlighted the multifaceted economic and trade cooperation between Turkey and Azerbaijan. He underscored that the meetings, conducted in diverse formats with entrepreneur participation, have significantly fostered the enlargement of these bonds.
Deputy Minister of Economy Samed Bashirli noted that the active participation of Turkish companies in projects in our liberated territories is gratifying and the current trend has created a solid foundation for the successful expansion of investment partnership. Highly appreciating the work carried out at this level, the deputy minister emphasized the importance of the activities of the relevant public and private structures of both countries.
The meeting participants exchanged views on the opportunities that can be materialized within the framework of investment cooperation and the representatives of the companies had their questions answered.