Səudiyyə Ərəbistanı və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinə təşkil olunacaq ixrac missiyasında iştirak üçün sənəd qəbulu elan olunur
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi Səudiyyə Ərəbistanının paytaxtı Ər-Riyad və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərin Dubay və Abu-Dabi şəhərlərinə təşkil olunacaq ixrac missiyasında iştirak üçün ixracatçıların müraciətlərinin qəbulunu elan edir.
Tarix: 10-15 dekabr 2023-cü il
- Qida və içki sənayesi
Yeməli meyvə və qoz-fındıq; Sitrus meyvələrinin və ya qovunun qabıqları
Tərəvəzin, meyvənin, qoz-fındığın və ya bitkilərin digər hissələrinin emal məhsulları
Sular, təbii və ya süni mineral, qazlı sular daxil olmaqla, şəkər və ya digər şirinləşdirici və ya dad-aromatik maddələr əlavə edilməyən; buz və qar
Sular, mineral və qazlı sular daxil olmaqla, şəkər və ya digər şirinləşdirici və ya dad-aromatik maddələr əlavə edilən və başqa spirtsiz içkilər
33
Efir yağları və rezinoidlər; ətriyyat, kosmetik və tualet vasitələri
Müsabiqə 2018-ci il 31 oktyabr tarixli 470 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Dəstək tədbirlərində iştirak edəcək ixracatçıların seçilməsi üçün müsabiqənin təşkili və keçirilmə Qaydası" əsasında 15 noyabr 2023-cü il tarixində AZPROMO-da təşkil olunacaq.

Application submission for upcoming export mission to Saudi Arabia and UAE open
Ministry of Economy of Azerbaijan Republic calls for application submission for participation at the export mission to Riyadh, Saudi Arabia and Dubai, Abu Dhabi, The United Arab Emirates.
Date: December 10-15, 2023
Dairy produce; birds’ eggs; natural honey; edible products of animal origin, not elsewhere specified or included
Black tea (fermented) and other partly fermented tea in immediate packings of a content not exceeding 3 kg
0905-0910
Different spices
Animal or vegetable fats and oil and their cleavage products; prepared edible fats; animal or vegetable waxes.
160100
Sausages And Similar Products, Of Meat, Meat Offal Or Blood
1602
Other prepared or preserved meat, meat offal Other prepared or preserved meat, meat offal
Preparations of cereals, flour, starch and milk; pastry cooks products
Products of processing of vegetables, fruits, nuts and other parts of plants
Sauces and preparations therefore; mixed condiments and mixed seasonings; mustard flour and meal and prepared mustard
210500
Ice Cream and Other Edible Ice, Whether or Not Containing Cocoa.
33
Essential oils and resinoids; perfumery, cosmetic or toilet preparations
The competition will be held in AZPROMO on November 15, 2023 according to the “Rules of organization and arrangement of competition for selection of exporters going to support events”, confirmed by decision № 470 of Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 31 October 2018.