Aşqabadda Türkmənistan - Azərbaycan biznes forumu keçirilib
Aşqabadda təşkil edilmiş Türkmənistan - Azərbaycan biznes forumunda ikitərəfli əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi müzakirə olunub, hər iki ölkənin biznes və investisiya mühitinə dair təqdimatlar keçirilib.
Aşqabadda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Türkmənistanın Ticarət və Sənaye Palatasının birgə təşkilatçılığı ilə Türkmənistan-Azərbaycan biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, tikinti, logistika, qida sənayesi, kənd təsərrüfatı, kimya, maliyyə və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 60-a yaxın şirkət nümayəndəsi iştirak edib.
Biznes forumda iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Türkmənistan və Azərbaycan arasında iqtisadi-ticarət münasibətlərinin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Bildirilib ki, investisiyaların təşviqi və qarşılıqlı qorunması, ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması, dövlət əmlakının idarə edilməsi, kiçik və orta sahibkarlıq sahəsində əməkdaşlığa dair mövcud sazişlər davamlı və səmərəli iqtisadi tərəfdaşlıq üçün möhkəm zəmin formalaşdırıb. Türkmənistanla ticarət əlaqələrinin təşviqi müsbət nəticələr verir. Dost ölkə ilə investisiya əməkdaşlığı da genişlənir. Qarşılıqlı sərmayə qoyuluşu üçün münbit şərait var. Ticarət və investisiya sektorlarında dayanıqlı müsbət dinamikanın təmin olunması üçün ölkələrimizin işgüzar dairələri qarşılıqlı investisiya layihələrində fəal olmalıdırlar. Perspektivli sahələrdən olan enerji, sənaye, nəqliyyat-logistika, kənd təsərrüfatı, rəqəmsal transformasiya, Ələt Azad İqtisadi Zonası, Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı və digər istiqamətlər üzrə tərəfdaşlıq önəmlidir. Forumda Azərbaycanın əlverişli biznes və investisiya mühiti, sənaye zonalarının, azad edilmiş ərazilərimizdə iqtisadi reinteqrasiyanın investorlar üçün yaratdığı imkanlar barədə məlumat verilib, Türkmənistan sərmayədarları ölkəmizin biznes fürsətlərindən fəal şəkildə yararlanmağa dəvət olunub.
Türkmənistanın Nazirlər Kabinetinin sədr müavini Batır Atdayev Azərbaycanla iqtisadi-ticarət əlaqələrinin davamlı inkişafı üçün işgüzar dairələr arasında biznes əməkdaşlığının intensivləşməsinin vacibliyini ifadə edib. Qeyd edilib ki, müxtəlif formatlarda keçirilən görüş və tədbirlər, əldə edilən razılaşmalar işgüzar dairələr arasında tərəfdaşlığın möhkəmlənməsinə, birgə layihələrin gerçəkləşməsinə töhfə verəcək.
Biznes forumda hər iki ölkənin investisiya iqlimi və biznes imkanlarına dair təqdimatlar keçirilib. Tədbir iş adamları arasında B2B formatında görüşlərlə davam etdirilib.

В Ашхабаде состоялся Туркмено-азербайджанский бизнес-форум
На организованном в Ашхабаде Туркмено-азербайджанском бизнес-форуме обсуждались вопросы углубления двустороннего сотрудничества, были сделаны презентации о деловой и инвестиционной среде обеих стран.
В Ашхабаде состоялся Туркмено-азербайджанский бизнес-форум при совместной организации Агентства поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO и Торгово-промышленной палаты Туркменистана. Помимо официальных лиц из обеих стран, в мероприятии приняли участие около 60 представителей компаний, работающих в промышленности, строительстве, логистике, пищевой промышленности, сельском хозяйстве, химии, финансовом секторе и других сферах.
На бизнес-форуме министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул восходящую тенденцию развития торгово-экономических отношений между Туркменистаном и Азербайджаном. Было отмечено, что существующие соглашения о поощрении и взаимной защите инвестиций, устранении двойного налогообложения, управлении государственной собственностью и сотрудничестве в сфере малого и среднего предпринимательства сформировали прочную основу для устойчивого и эффективного экономического партнерства. Развитие торговых отношений с Туркменистаном приносит положительные результаты. С дружественной страной также расширяется инвестиционное сотрудничество. Существуют благодатные условия для взаимных инвестиций. Деловые круги наших стран должны активно реализовывать взаимные инвестиционные проекты в целях обеспечения устойчивой положительной динамики в торгово-инвестиционной сфере. Партнерство имеет важное значение в таких перспективных сферах, как энергетика, промышленность, транспорт и логистика, сельское хозяйство, цифровая трансформация, Алятская свободная экономическая зона, Бакинский международный морской торговый порт и других областях. В течение форума инвесторам была представлена ​​информация о благоприятной деловой и инвестиционной среде Азербайджана, возможностях, создаваемых промышленными зонами, экономической реинтеграции наших освобожденных территорий, а туркменским инвесторам было предложено активно воспользоваться бизнес-возможностями нашей страны.
Заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана Батыр Атдаев отметил важность активизации делового сотрудничества между бизнес-кругами с целью постоянного развития торгово-экономических связей с Азербайджаном. Было отмечено, что встречи и мероприятия, проводимые в различных форматах, и достигнутые договоренности будут способствовать укреплению партнёрства между деловыми кругами и реализации совместных проектов.
На бизнес-форуме состоялись презентации об инвестиционном климате и возможностях бизнеса обеих стран. В продолжение мероприятия бизнесмены провели встречи в формате B2B.