Çin nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri baş tutub
Səfər çərçivəsində Çin nümayəndə heyəti Azərbaycanda bir çox dövlət və özəl qurumlarının təmsilçiləri ilə görüşlər keçirib, istehsal müəssisələrini ziyarət edib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi Azərbaycan nümayəndə heyətinin cari ilin sentyabr ayında Çin Xalq Respublikasına səfəri çərçivəsində Azərbaycanın Çində fəaliyyət göstərən ticarət evlərinin operatoru olan “Sino-Foreign Economic Cooperation (Beijing) Science and Trade" şirkətinin nümayəndələri ilə keçirilən görüşünün davamı olaraq,  İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Azərbaycan Respublikasının Çin Xalq Respublikasındakı ticarət nümayəndəsi Aparatının təşkilatçılığı ilə şirkət nümayəndələri Azərbaycana səfər edib.
Azərbaycanın Çində fəaliyyət göstərən ticarət evlərində təqdim olunan məhsulların çeşidinin genişləndirilməsi, əməkdaşlıq edilən Azərbaycan şirkətlərinin sayının artırılması, o cümlədən ölkə bazarının imkanlarının araşdırılması məqsədilə edilən səfər çərçivəsində şirkətin İdarə Heyətinin sədri Vanq Veiveyin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, SOCAR, "SOCAR Polymer", AZPROMO və İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyinin (İZİA) təmsilçiləri, o cümlədən sənaye parklarının rezidentləri ilə görüşlər keçirib.
Bununla yanaşı, nümayəndə heyəti ölkənin müxtəlif regionlarında kimya, kənd təsərrüfatı sektorlarında fəaliyyət göstərən neft emalı, qida və şərab istehsalı müəssisələrinin fəaliyyəti ilə tanış olub, tərəfdaşlıq perspektivlərini müzakirə ediblər. “Sino-Foreign Economic Cooperation (Beijing) Science and Trade" şirkətinin nümayəndələri həmçinin Şamaxı şəhərində keçirilən İkinci Üzüm və Şərab Festivalında iştirak ediblər.

Китайская делегация совершила визит в Азербайджан
В рамках визита китайская делегация провела встречи с представителями многих государственных и частных организаций Азербайджана, а также посетила производственные предприятия.
В продолжение встречи, проведенной азербайджанской делегацией во главе с министром экономики Микаилом Джаббаровым в Китайской Народной Республике в сентябре текущего года с представителями компании “Sino-Foreign Economic Cooperation (Beijing) Science and Trade” - азербайджанского оператора функционирующих в Китае торговых домов, представители компании прибыли в Азербайджан с визитом, который был организован Агентством поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO и Офисом торгового представителя Азербайджанской Республики в Китайской Народной Республике.
В целях расширения ассортимента продукции, предлагаемой работающими в Китае азербайджанскими торговыми домами, увеличения количества сотрудничающих азербайджанских компаний и изучения возможностей рынка страны в рамках визита делегация во главе с председателем совета директоров компании Ван Вэйвэем провела встречи с заместителем министра экономики Самедом Баширли, представителями SOCAR, "SOCAR Polymer", AZPROMO и Агентства развития экономических зон (АРЭЗ), а также резидентами индустриальных парков.
Кроме того, делегация ознакомилась с деятельностью нефтеперерабатывающих, пищевых и винодельческих предприятий химической и сельскохозяйственной отраслей в разных регионах страны, и обсудила перспективы партнерства. Представители “Sino-Foreign Economic Cooperation (Beijing) Science and Trade" также приняли участие во Втором фестивале винограда и вина, состоявшемся в Шемахе.