Azərbaycanın investisiya potensialı Polşada təqdim olunub
Varşavada təşkil olunan "Invest in Azerbaijan" adlı tədbirdə ölkəmizin investisiya mühiti, sənaye zonaları və aqroparklar, işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası, xarici investorlar üçün yaradılmış imkanlar, tətbiq edilən güzəştlər və s. təqdim olunub.
Varşavada İqtisadiyyat Nazirliyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-nun dəstəyi, Azərbaycanın Polşa Respublikasında fəaliyyət göstərən Mərkəzi Avropa ölkələri üzrə ticarət nümayəndəsi aparatının təşkilatçılığı ilə "Invest in Azerbaijan" tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Polşanın ticarət və investisiya ilə əlaqəli müxtəlif dövlət qurumlarının, o cümlədən Polşa Ticarət və İnvestisiya Agentliyi, Polşa İşəgötürənləri, Polşa İnkişaf Fondu, Sənayenin İnkişafı Agentliyi, Polşa Ticarət Palatası, Polşa-Asiya Ticarət Palatası, Polşa-Ukrayna Ticarət Palatası, Polşa-Qazaxıstan Palatası, həmçinin energetika, alternativ enerji, tikinti, kənd təsərrüfatı maşın və avadanlıqlarının istehsalı, informasiya texnologiyaları, konsaltinq xidmətləri, logistika və digər sektorlarda fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri iştirak edib.
Tədbir zamanı ticarət nümayəndəsi aparatının əməkdaşları tərəfindən Azərbaycanın investisiya mühiti, Azərbaycan-Polşa xarici ticarət əlaqələri, Azərbaycandakı sənaye zonaları və aqroparklar, Ələt Azad İqtisadi Zonası, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri və xarici investorlar üçün yaradılmış imkanlar, tətbiq edilən güzəştlər, ölkəmizin tranzit və logistika üstünlükləri, investinazerbaijan.gov.az veb-səhifəsi haqqında geniş təqdimatlar edilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb. Azərbaycanda xarici investorlar üçün yaradılmış geniş imkanlar qonaqlar tərəfindən maraqla qarşılanıb, gələcək əməkdaşlıq üçün müvafiq müraciətlərin ediləcəyi bildirilib.

На организованном в Варшаве мероприятии "Invest in Azerbaijan" были представлены инвестиционная среда нашей страны, промышленные зоны и агропарки, восстановление освобожденных от оккупации территорий, созданные для иностранных инвесторов возможности, применяемые льготы и т.д.
При поддержке Агентства поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO Министерства экономики в Варшаве состоялось мероприятие "Invest in Azerbaijan", организованное работающим в Республике Польша торговым представительством Азербайджана в странах Центральной Европы.
В мероприятии приняли участие различные государственные учреждения Польши, связанные с торговлей и инвестициями, в том числе Польское агентство торговли и инвестиций, польские работодатели, Польский фонд развития, Агентство промышленного развития, Польская торгово-промышленная палата, Польско-азиатская торгово-промышленная палата, Польско-украинская палата, а также представители компаний, работающих в сфере энергетики, альтернативной энергетики, строительства, производства сельскохозяйственной техники и оборудования, информационных технологий, консалтинговых услуг, логистики и других отраслях.
В ходе мероприятия сотрудники аппарата торгового представительства обсудили инвестиционную среду Азербайджана, внешнеторговые отношения между Азербайджаном и Польшей, промышленные зоны и агропарки в Азербайджане, Алятскую свободную экономическую зону, проводимые на освобожденных от оккупации территориях работы по реконструкции и строительству, созданные для иностранных инвесторов возможности, применяемые льготы, а также были сделаны крупные презентации о сайте investinazerbaijan.gov.az. и даны ответы на вопросы участников. Гости с интересом восприняли широкие возможности, созданные для иностранных инвесторов в Азербайджане, отметив, что будут подавать соответствующие заявки на будущее сотрудничество.