Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi 2024-cü ilin 11-16 mart tarixində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO tərəfindən təşkil olunacaq alıcı missiyasında iştirak etmək üçün alıcıların müraciətlərinin qəbulunu elan edir.
Alıcıların maksimum sayı: 10.
Alıcı missiyasının əhatə etdiyi hədəf məhsullar:
- Qida, içki və sənaye sahələri;
Alıcı missiyasının əhatə etdiyi hədəf bazarlar:
- Koreya Respublikası.
Alıcı missiyasında iştirak edən xarici şəxslərin Azərbaycana səfəri ilə bağlı mehmanxana, beynəlxalq hava nəqliyyatı və ölkə daxili nəqliyyat (taksi istisna olmaqla) xərcləri İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən təmin olunacaq.
Alıcı missiyasında iştirak etmək üçün AZPROMO-ya aşağıdakı sənədləri elektron üsulla 26 yanvar 2024-cü il tarixinədək samira.mammadova@azpromo.gov.az e-poçt ünvanına təqdim edilməlidir:
Alıcı missiyasında iştirakla bağlı Şərtlər;
Alıcını alıcı missiyasında təmsil edəcək şəxsin xarici pasportunun surəti;
Alıcı və onun alıcılıq qabiliyyəti barədə məlumat.
AZPROMO – İxracın təşviqi departamenti / İxrac bazarları ilə iş şöbəsinin müdiri
AZPROMO – İxracın təşviqi departamenti / İxracatçılar ilə iş şöbəsinin böyük mütəxəssisi
süd məhsulları; quş yumurtası; təbii bal, başqa yerdə adı çəkilməyən və təsnif olunmayan heyvan mənşəli ərzaq məhsulları |
heyvan və ya bitki mənşəli piylər və yağlar və onların parçalanması nəticəsində alınan məhsullar, hazır yeyinti piyləri heyvan ve bitki mənşəli mumlar |
alkoqollu və alkoqolsuz içkilər və sirkə |
39 |
plastmassa və onlardan hazırlanan məmulatlar |
50 |
ipək |
71 |
təbii və ya yetişdirilmiş mirvari, qiymətli və ya azqiymətli daşlar, qiymətli metallar, üzərinə qiymətli metal çəkilmiş metallar və onlardan hazırlanan məmulatlar; bijuteriya; sikkələr |

Ministry of Economy of Azerbaijan Republic calls for application submission for buyers participating at the buyer mission to be held on 11-16 March 2024 organized by the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan – AZPROMO.
Maximum number of buyers: 10.
Target products covered by the Buyer Mission:
- Food, beverage and industry sectors;
Target markets covered by the Buyer Mission:
- Republic of Korea.
Organizational works related to the visit of foreign persons participating at the Buyer Mission to the Republic of Azerbaijan (accommodation, international air transport (round-trip) and domestic transport (excluding taxi), translation services, rent of meeting places and equipment) and costs associated with them will be provided by the Ministry of Economy of Azerbaijan Republic.
In order to participate in the buyer's mission, the following documents must be submitted electronically to AZPROMO by January 26, 2024, to the samira.mammadova@azpromo.gov.az e-mail address:
Buyer Mission application form;
Terms and Conditions for participating at the Buyer Mission;
Copy of the passport of the person representing the buyer in the Buyer Mission;
Information about the buyer and its purchasing power.
AZPROMO – Export promotion department / Head of Division of Affairs on Export Markets
Tel: +99412 598 01 47/48 (ext.: 3624)
AZPROMO – Export promotion department / Senior specialist of the Division of Affairs on Exporters
Tel: +99412 598 01 47/48 (ext.: 3664)
dairy produce; bird's eggs; natural honey; edible products of animal origin, not elsewhere specified or included |
spices |
animal and vegetable fats and oils and their cleavage products; prepared edible fats; animal and vegetable waxes |
sausages and similar products, of meat, offal or blood; food preparations based on these products |
other prepared or preserved meat, meat offal Other prepared or preserved meat, meat offal |
prepared or preserved fish: caviar and caviar substitutes prepared from fish eggs |
chocolate and other food preparations containing cocoa |
preparations of cereals, flour, starch and milk; pastry cooks products |
ice cream and other edible ice, whether or not containing cocoa |
alcoholıc and non–alcoholıc beverages and vınegar |
plastics and articles there of |
other paper, paperboard, cellulose wadding and webs of cellulose fibers, cut to size or shape; other articles of paper pulp, paper, paperboard, cellulose wadding or webs of cellulose fibers: |
71 |
natural or cultured pearls, precious or semiprecious stones, precious metals, metals clad with precious metal, and articles thereof; imitation jewelry; coin |