Forumda Azərbaycan və Rusiyanın işgüzar dairələri arasında tərəfdaşlığın intensivləşdirilməsi və şaxələndirilməsi imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb, sahibkarlar arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Bakıda “Sankt-Peterburq və Azərbaycan əməkdaşlıq üfüqlərini genişləndirir” biznes forumu keçirilib. Tədbirdə dövlət rəsmiləri ilə yanaşı, ticarət, səhiyyə, turizm, tikinti, konsaltinq və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri iştirak edib.
Forumda çıxış edən AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Rusiya ilə iqtisadi münasibətlərimizin bütün sahələrdə artan xətlə inkişaf etdiyini bildirib. AZPROMO-nun dəstəyi ilə Rusiyanın subyektləri ilə biznes forumların, ölkənin müxtəlif regionlarına mütəmadi olaraq ixrac missiyalarının təşkil olunduğu, yerli sahibkarların Rusiyada keçirilən sərgilərdə iştirakının təmin edildiyi vurğulanıb. Yusif Abdullayev diqqətə çatdırıb ki, bu il də Rusiyaya və Sankt-Peterburq şəhərinə ixrac missiyaların təşkili planlaşdırılır.
Sankt-Peterburq şəhərinin sənaye siyasəti, innovasiyalar və ticarət komitəsi sədrinin birinci müavini Aleksandr Sitov qarşılıqlı faydalı birgə layihələrin həyata keçirilməsi, gəmiqayırma, nəqliyyat və yüksək texnologiyalar sahələrində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi potensialı barədə fikirlərini bölüşüb. Qeyd edilib ki, Azərbaycanla Sankt-Peterburq arasında ticarət dövriyyəsi ötən il 30% artıb və ölkəmiz MDB regionunda şəhərin əsas meyvə-tərəvəz tədarükçüsüdür.
Tədbirdə həmçinin Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının (ASK) vitse-prezidenti Vüqar Zeynalov və Rusiyanın Azərbaycandakı ticarət nümayəndəsi Ruslan Mirsayapov ikitərəfli ticarət və investisiya münasibətlərinin genişləndirilməsinə dair çıxış ediblər.

The forum hosted an exchange of ideas on the possibilities of activation and diversification of partnerships between business circles of Azerbaijan and Russia, and bilateral meetings between entrepreneurs.
A business forum "St. Petersburg and Azerbaijan Expand Horizons of Cooperation" was held in Baku with the organization of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO. In addition to government officials, the event was attended by representatives of companies working in trade, healthcare, tourism, construction, consulting, and other fields.
Speaking at the forum, AZPROMO Executive Director Yusif Abdullayev noted that our economic relations with Russia are rapidly developing in all sectors. It was noted that business forums, export missions to different regions of the country, and participation of local entrepreneurs in exhibitions held in Russia are regularly organized together with Russian regions with the support of AZPROMO. Yusif Abdullayev reminded that the organization of export missions to Russia and St. Petersburg is planned this year.
First Deputy Chairman of the Committee for Industrial Policy, Innovations, and Trade of the City of St. Petersburg Alexander Sitov shared his opinion on the possibilities of implementing mutually beneficial joint projects and deepening cooperation in the areas of shipbuilding, transportation, and high technologies. It was noted that trade turnover between Azerbaijan and St. Petersburg increased by 30% last year, and our country is the main supplier of fruits and vegetables to the city in the CIS region.
Vugar Zeynalov, Vice President of the National Confederation of Entrepreneurs' (Employers') Organizations, and Ruslan Mirsayapov, Russia's Trade Representative in Azerbaijan, spoke about the expansion of bilateral trade and investment ties at the event.