Azərbaycanın investisiya potensialı Macarıstanda təqdim olunub
Budapeştdə təşkil olunan "Invest in Azerbaijan" adlı tədbirdə ölkəmizin investisiya mühiti, sənaye zonaları və aqroparklar, işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası, xarici investorlar üçün yaradılmış imkanlar, tətbiq edilən güzəştlər və s. təqdim olunub.
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində İqtisadiyyat Nazirliyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-nun dəstəyi, Azərbaycanın Polşa Respublikasında fəaliyyət göstərən Mərkəzi Avropa ölkələri üzrə ticarət nümayəndəsi aparatı və Azərbaycanın Macarıstandakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə "Invest in Azerbaijan" tədbiri keçirilib. Tədbirin təşkilinə Macarıstan tərəfindən Macarıstanın İxracın Təşviqi Agentliyi (HEPA) dəstək göstərib.
Tədbirdə Azərbaycanın Macarıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Tahir Tağı-zadə, Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin dövlət katibinin müavini xanım Katalin Bihari, HEPA-nın, Türk Dövlətləri Təşkilatının Ofisinin nümayəndələri, həmçinin Macarıstanın FMCG, tikinti, müxtəlif maşın və avadanlıqların istehsalı, konsaltinq xidmətləri, logistika və digər sektorlarda fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir zamanı ticarət nümayəndəsi aparatının əməkdaşları tərəfindən Azərbaycanın investisiya mühiti, Azərbaycan-Macarıstan xarici ticarət əlaqələri, Azərbaycandakı sənaye zonaları və aqroparklar, Ələt Azad İqtisadi Zonası, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri və xarici investorlar üçün yaradılmış imkanlar, tətbiq edilən güzəştlər, ölkəmizin tranzit və logistika üstünlükləri, www.invest.gov.az veb-səhifəsi haqqında geniş təqdimatlar edilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb. Azərbaycanda xarici investorlar üçün yaradılmış geniş imkanlar qonaqlar tərəfindən maraqla qarşılanıb, gələcək əməkdaşlıq üçün müvafiq müraciətlərin ediləcəyi bildirilib.

Azerbaijan's investment potential presented in Hungary
The event "Invest in Azerbaijan" organized in Budapest introduced the investment environment of our country, industrial zones, and agro-parks, restoration of territories liberated from occupation, opportunities created for foreign investors, applied incentives, etc.
The event "Invest in Azerbaijan" was held with the support of the Ministry of Economy, the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO, the joint organization of the Trade Representation of Azerbaijan for Central European Countries in the Republic of Poland, and the Embassy of Azerbaijan in Budapest, the capital of Hungary. The organization of the event was supported by the Hungarian Export Promotion Agency (HEPA).
The event was attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Hungary Mr. Tahir Taghi-zade, Deputy State Secretary of the Ministry of Foreign Affairs and Trade of Hungary Ms. Katalin Bihari, representatives of HEPA and the Office of the Organization of Turkic States, as well as representatives of Hungarian companies operating in FMCG, construction, production of various machinery and equipment, consulting services, logistics, and other sectors.
During the event, employees of the Trade Representation made extensive presentations on the investment environment of Azerbaijan, foreign trade relations between Azerbaijan and Hungary, industrial zones and agro parks in Azerbaijan, Alat Free Economic Zone, reconstruction and construction works implemented in the territories liberated from occupation, opportunities created for foreign investors, applied privileges, advantages of our country in the field of transit and logistics, and www.invest.gov.az website. The participants also received answers to their questions. The guests received with interest the information about the broad opportunities created for foreign investors in Azerbaijan and informed that they would submit relevant applications for further cooperation.