Azərbaycanın investisiya potensialı Macarıstanda təqdim olunub
Budapeştdə təşkil olunan "Invest in Azerbaijan" adlı tədbirdə ölkəmizin investisiya mühiti, sənaye zonaları və aqroparklar, işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası, xarici investorlar üçün yaradılmış imkanlar, tətbiq edilən güzəştlər və s. təqdim olunub.
Macarıstanın paytaxtı Budapeşt şəhərində İqtisadiyyat Nazirliyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-nun dəstəyi, Azərbaycanın Polşa Respublikasında fəaliyyət göstərən Mərkəzi Avropa ölkələri üzrə ticarət nümayəndəsi aparatı və Azərbaycanın Macarıstandakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə "Invest in Azerbaijan" tədbiri keçirilib. Tədbirin təşkilinə Macarıstan tərəfindən Macarıstanın İxracın Təşviqi Agentliyi (HEPA) dəstək göstərib.
Tədbirdə Azərbaycanın Macarıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Tahir Tağı-zadə, Macarıstanın Xarici İşlər və Ticarət Nazirliyinin dövlət katibinin müavini xanım Katalin Bihari, HEPA-nın, Türk Dövlətləri Təşkilatının Ofisinin nümayəndələri, həmçinin Macarıstanın FMCG, tikinti, müxtəlif maşın və avadanlıqların istehsalı, konsaltinq xidmətləri, logistika və digər sektorlarda fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbir zamanı ticarət nümayəndəsi aparatının əməkdaşları tərəfindən Azərbaycanın investisiya mühiti, Azərbaycan-Macarıstan xarici ticarət əlaqələri, Azərbaycandakı sənaye zonaları və aqroparklar, Ələt Azad İqtisadi Zonası, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa-quruculuq işləri və xarici investorlar üçün yaradılmış imkanlar, tətbiq edilən güzəştlər, ölkəmizin tranzit və logistika üstünlükləri, www.invest.gov.az veb-səhifəsi haqqında geniş təqdimatlar edilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb. Azərbaycanda xarici investorlar üçün yaradılmış geniş imkanlar qonaqlar tərəfindən maraqla qarşılanıb, gələcək əməkdaşlıq üçün müvafiq müraciətlərin ediləcəyi bildirilib.

Инвестиционный потенциал Азербайджана был представлен в Венгрии
На организованном в Будапеште мероприятии под названием "Invest in Azerbaijan" были представлены инвестиционная среда нашей страны, промышленные зоны и агропарки, восстановление освобожденных от оккупации территорий, возможности, созданные для иностранных инвесторов, применяемые льготы и т.д.
При поддержке Министерства экономики, Агентства поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO, совместной организации торгового представительства Азербайджана для стран Центральной Европы в Республике Польша, и Посольства Азербайджана в столице Венгрии - Будапеште состоялось мероприятие "Invest in Azerbaijan". Организацию мероприятия поддержало Венгерское агентство поощрения экспорта (HEPA).
В мероприятии приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Венгрии г-н Тахир Таги-заде, заместитель государственного секретаря Министерства иностранных дел и торговли Венгрии г-жа Каталин Бихари, представители HEPA и Офиса Организации тюркских государств, а также представители венгерских компаний, работающих в сфере FMCG, строительства, производства различных машин и оборудования, консалтинговых услуг, логистики и других секторов.
В ходе мероприятия сотрудниками торгового представительства сделаны обширные презентации об инвестиционной среде Азербайджана, внешнеторговых отношениях между Азербайджаном и Венгрией, промышленных зонах и агропарках в Азербайджане, Свободной экономической зоне "Алят", работах по реконструкции и строительству, проводимых на освобожденных от оккупации территориях, созданных для иностранных инвесторов возможностях, применяемых льготах, преимуществах нашей страны в области транзита и логистики, и сайте www.invest.gov.az. Также участники получили ответы на свои вопросы. Гости с интересом приняли информацию о широких возможностях, созданных для иностранных инвесторов в Азербайджане, сообщив, что подадут соответствующие заявки на дальнейшее сотрудничество.