Azərbaycan-Macarıstan biznes forumu keçirilib
Forumda ölkələr arasında ticarət və investisiya əlaqələrinin inkişafı imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb, B2B görüşlər keçirilib.
Bakıda Azərbaycan və Macarıstan Hökumətləri arasında iqtisadi əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 10-cu iclası çərçivəsində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi - AZPROMO və Macarıstanın İxracın Təşviqi Agentliyinin (HEPA) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Macarıstan biznes forumu keçirilib. Tədbirdə dövlət rəsmiləri ilə yanaşı, su sənayesi, kənd təsərrüfatı, İKT, səhiyyə, avtomobil sənayesi, əczaçılıq, tikinti, maliyyə və digər sektorlarda fəaliyyət göstərən 50-dən çox şirkət iştirak edib.
Komissiyanın Azərbaycan tərəfindən həmsədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Sahil Babayev və Macarıstan tərəfindən həmsədri, Macarıstanın xarici işlər və ticarət naziri Peter Siyarto biznes forumun açılışında iştirak ediblər.
Nazir Sahil Babayev Azərbaycan ilə Macarıstanın dövlət başçılarının siyasi iradəsi və səyləri nəticəsində iki ölkə arasında münasibətlərin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində olduğunu vurğulayıb. O, 2023-cü ildə iki ölkə arasında genişləndirilmiş strateji tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamənin imzalanmasının əlaqələrin ən yüksək səviyyəyə qalxmasına imkan yaratdığını bildirib.
Ölkələr arasında ticarət dövriyyəsinin 2024-cü ilin ilk iki ayında illik müqayisədə 40%-dən çox artdığını diqqətə çatdıran nazir strateji tərəfdaşlıq, dostluq və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan bu münasibətlərin ölkələrimizin iş adamları arasında da əlaqələrin genişlənməsinə şərait yaratdığını qeyd edib.
O, ötən dövrdə Bakı və Budapeştdə 20-yə yaxın biznes forum, işgüzar görüş və digər tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Bugünkü forumda da Azərbaycandan 30-dan çox şirkət, Macarıstandan isə 25-ə yaxın şirkətin təmsil olunduğunu qeyd edib, biznes forumun təşkilatçılarına təşəkkür edib.
Nazir Peter Siyarto ölkəsi ilə Azərbaycanın əlaqələrinin daim inkişaf etməkdə olduğunu və iş adamları arasında əlaqələrin intensivləşdirilməsinin ikitərəfli əməkdaşlığın dərinləşməsində mühüm əhəmiyyət daşıdığını, keçirilən biznes forumların da bu məqsədə xidmət etdiyini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Agentliyin Macarıstan ilə əməkdaşlığından danışıb, Azərbaycanın investisiya potensialı, ölkəmizdə investorlar üçün yaradılan imtiyazlar haqqında məlumat verib. HEPA-nın Baş icraçı direktoru Qabor Cenei isə öz növbəsində, belə tədbirlərin təşkil olunmasının əhəmiyyətini və müsbət nəticələrinin əldə olunduğunu vurğulayıb. Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov Agentliyin fəaliyyətindən, iş adamları arasında əlaqələrin qurulmasına, birgə təşəbbüslərin reallaşdırılmasına xidmət edən dəstək tədbirlərindən bəhs edib.
Biznes forumda iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib, tərəfdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

Состоялся Азербайджано-Венгерский бизнес-форум
На форуме состоялся обмен мнениями о возможностях развития торговых и инвестиционных отношений между странами, и проведены B2B-встречи.
В рамках 10-го заседания Совместной комиссии по экономическому сотрудничеству между правительствами Азербайджана и Венгрии Агентством поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO и Венгерским агентством развития экспорта (HEPA) был организован Азербайджано-Венгерский бизнес-форум. Помимо государственных чиновников, в мероприятии приняли участие более 50 компаний, работающих в сферах водного и сельского хозяйства, ИКТ, здравоохранения, автомобильной промышленности, фармацевтики, строительства, финансов и других секторах.
В открытии бизнес-форума приняли участие сопредседатель комиссии от Азербайджана, министр труда и социальной защиты населения Сахиль Бабаев и сопредседатель от Венгрии, министр иностранных дел и торговли Петер Сиджарто.
Министр Сахиль Бабаев подчеркнул, что благодаря политической воле и усилиям глав государств Азербайджана и Венгрии отношения между двумя странами находятся на уровне стратегического партнерства. Он заявил, что подписание в 2023 году Совместной декларации о расширенном стратегическом партнерстве между двумя странами позволило поднять отношения на самый высокий уровень.
Отметив, что за первые два месяца 2024 года товарооборот между странами в годовом выражении увеличился более чем на 40%, министр сообщил, что такие отношения, основанные на стратегическом партнерстве, дружбе и взаимном уважении, также создают условия для расширения связей между деловыми людьми наших стран.
По его словам, за минувший период в Баку и Будапеште было проведено около 20 бизнес-форумов, деловых встреч и других мероприятий. Поблагодарив организаторов бизнес-форума, он отметил, что на сегодняшнем форуме представлены более 30 компаний из Азербайджана и около 25 компаний из Венгрии.
Министр Питер Сиярто заявил, что отношения между его страной и Азербайджаном постоянно развиваются и что активизация отношений между бизнесменами важна для углубления двустороннего сотрудничества, и проводимые бизнес-форумы также служат этой цели.
Выступая на мероприятии, исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев рассказал о сотрудничестве агентства с Венгрией, предоставил информацию об инвестиционном потенциале Азербайджана и льготах, применяемых для инвесторов в нашей стране. Генеральный директор HEPA Габор Йеней, в свою очередь, подчеркнул важность организации подобных мероприятий и достигнутые положительные результаты. Председатель правления Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBIA) Орхан Мамедов рассказал о деятельности агентства, мерах поддержки, которые служат налаживанию связей между бизнесменами и реализации совместных инициатив.