Ticarət və investisiya münasibətlərinin dərinləşdirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, sahibkarlar arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan – Latviya biznes forumu keçirilib. Tədbirdə dövlət rəsmiləri ilə yanaşı, kənd təsərrüfatı, qida sənayesi, İKT, ticarət və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkət nümayəndələri iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov ölkələr arasında iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının inkişaf etdiyini vurğulayaraq, bu münasibətlərin işgüzar dairələr arasında əlaqələrin intensivləşdirilməsi hesabına daha da gücləndirilməsinin vacibliyini ifadə edib. Nazir müavini Azərbaycan-Latviya investisiya və ticarət tərəfdaşlığının genişləndirilməsi baxımından kənd təsərrüfatı sektorunun potensialını yüksək qiymətləndirib.
Forumda çıxış edən Latviyanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin dövlət katibi Rayvis Kronberqs Latviyanın Avropa İttifaqının tvinninq proqramları çərçivəsində Azərbaycanla uğurlu investisiya tərəfdaşlığından bəhs edərək, ölkəmizlə kənd təsərrüfatı, bərpa olunan enerji, İKT və turizm sektorlarında əməkdaşlığın geniş perspektivlər vəd etdiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Azərbaycanın ixrac və investisiya potensialı, Latviyanın Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin məsləhətçisi Romans Naudinş isə ölkəsinin aqraq sahədə təklif etdiyi imkanlar haqqında çıxış ediblər. Forumda həmçinin Latviya şirkətlərinin nümayəndələri tərəfindən təqdimatlar nümayiş olunub.

Состоялся бизнес-форум Азербайджан-Латвия
Состоялся обмен мнениями по углублению торгово-инвестиционных отношений и прошли двусторонние встречи между предпринимателями.
В Баку состоялся Азербайджано-Латвийский бизнес-форум, который был организован Агентством поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO. Помимо государственных чиновников, в мероприятии приняли участие представители компаний, работающих в сельском хозяйстве, пищевой промышленности, ИКТ, торговле и других сферах.
Подчеркнув развитие торгово-экономического сотрудничества между странами, заместитель министра экономики Сахиб Мамедов отметил важность дальнейшего укрепления этих отношений посредством повышения уровня их интенсивности между деловыми кругами. Заместитель министра высоко оценил потенциал аграрного сектора в контексте расширения азербайджано-латвийского инвестиционного и торгового партнерства.
Выступая на форуме, государственный секретарь Министерства сельского хозяйства Латвии Райвис Кронбергс рассказал об успешном инвестиционном партнерстве Латвии с Азербайджаном в рамках твиннинг-программ Европейского Союза и отметил, что существуют широкие перспективы в области сотрудничества Латвии с нашей страной в области сельского хозяйства, возобновляемых источников энергии, ИКТ и туризма.
Исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев отметил экспортный и инвестиционный потенциал Азербайджана, советник Министерства сельского хозяйства Латвии Романс Наудиньш рассказал о предлагаемых его страной возможностях в сфере сельского хозяйства. На форуме также состоялись презентации представителей латвийских компаний.