Bakıda təşkil edilən Azərbaycan-Tacikistan biznes forumunda ölkələrimizin biznes və investisiya mühiti barədə məlumat verilib, ikitərəfli sənədlər imzalanıb, B2B formatda görüşlər olub.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan-Tacikistan biznes forumu keçirilib.
Biznes forumda iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov vurğulayıb ki, dövlətlərimizin rəhbərlərinin siyasi iradəsi və dostluq münasibətləri ölkələrimiz arasında əlaqələrin bütün istiqamətlər üzrə inkişaf etməsində mühüm rol oynayır. Ölkələrimiz istər ikitərəfli və çoxtərəfli formatda, istərsə də beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı fəaliyyət göstərir. Tacikistanla iqtisadi-ticarət əməkdaşlığı inkişaf edir. 2024-cü ilin yanvar-aprel ayları ərzində ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsi 78% artıb. Bu göstəricinin daha da yüksəldilməsi üçün geniş imkanlar var. Bununla yanaşı, yüngül sənaye, kimya sənayesi, dağ-mədən sənayesi və digər istiqamətlər üzrə birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün potensial böyükdür.
Forumda Azərbaycanın əlverişli işgüzar mühiti, nəqliyyat-logistika potensialı, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə, sənaye parklarında sərmayədarlar üçün yaradılan imkanlar, həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verilib, həmçinin bu ilin noyabrında ölkəmizdə keçiriləcək COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq imkanları diqqətə çatdırılıb, tacikistanlı həmkarlar və iş adamları fəal tərəfdaşlığa dəvət olunub.
Tacikistanın sənaye və yeni texnologiyalar naziri Şerali Kabir ölkələrimizin biznes qurumlarının iştirakı ilə keçirilən bu cür forum və tədbirlərin işgüzar dairələr arasında səmərəli işbirliyinin qurulması baxımından əhəmiyyətini qeyd edib, Azərbaycanla iqtisadi-ticarət münasibətləri və investisiya tərəfdaşlığının inkişaf etdirilməsi haqqında fikirlərini bildirib.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Tacikistan Respublikasının İnvestisiyalar və Dövlət Əmlakının İdarə Edilməsi üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Sulton Raximzoda, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Tacikistan Respublikası Hökuməti yanında İxrac Agentliyinin direktoru Baxriddin Sirocidinzoda Azərbaycan və Tacikistanın biznes və investisiya mühiti, işbirliyinin müvafiq istiqamətlər üzrə inkişaf etdirilməsi imkanları və istiqamətləri barədə çıxış ediblər.
Tədbirdə həmçinin ölkələrimizin investisiya imkanlarına dair təqdimatlar olub.
Forumda iki ölkənin müvafiq qurumları və sahibkarlıq subyektləri arasında birgə təşəbbüslərin reallaşdırılmasını, sənaye, kənd təsərrüfatı, investisiya, turizm və s. sahələrdə əməkdaşlığı nəzərdə tutan sənədlər imzalanıb.
Tədbir çərçivəsində B2B formatda görüşlər keçirilib.
Tacikistanın sənaye və yeni texnologiyalar naziri ilə görüş keçirilib
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov Tacikistanın sənaye və yeni texnologiyalar naziri Şerali Kabir ilə görüşüb. Görüşdə qeyd olunub ki, ali və yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər, keçirilən görüş və tədbirlər, işgüzar əlaqələr ölkələrimiz arasında iqtisadi tərəfdaşlığın yüksələn xətlə inkişaf etməsində mühüm rol oynayır. Bildirilib ki, Tacikistanla energetika, alüminium sənayesinin inkişafı, aqrar, tekstil sahələrində birgə fəaliyyətin dəstəklənməsi əhəmiyyət kəsb edir.

На организованном в Баку Азербайджано-Таджикистанском бизнес-форуме была представлена информация о деловой и инвестиционной среде наших стран, подписаны двусторонние документы и проведены встречи в формате B2B.
Азербайджано-Таджикистанский бизнес-форум был организован Агентством поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики – AZPROMO.
На бизнес-форуме министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул, что политическая воля глав наших государств и дружественные отношения играют важную роль в развитии отношений между нашими странами по всем направлениям. Наши страны взаимодействуют как в двустороннем или многостороннем форматах, так и в рамках международных и региональных организаций. Развивается торгово-экономическое сотрудничество с Таджикистаном. За январь-апрель 2024 года товарооборот между нашими странами увеличился на 78%. Имеются широкие возможности для дальнейшего улучшения этого показателя. Кроме того, имеется большой потенциал для реализации совместных проектов в легкой, химической, горнодобывающей промышленности и других сферах.
На форуме была представлена информация о благоприятной деловой среде Азербайджана, транспортно-логистическом потенциале страны, возможностях, созданных для инвесторов на наших освобожденных территориях, промышленных парках, реализованных проектах, а также возможностях сотрудничества в рамках КС-29, которая состоится в нашей стране в ноябре текущего года, а также таджикские коллеги и деловые люди были приглашены к активному партнерству.
Министр индустрии и новых технологий Таджикистана Шерали Кабир отметил важность подобных форумов и мероприятий, проходящих с участием бизнес-структур наших стран, в плане налаживания эффективного сотрудничества между деловыми кругами, а также выразил свои взгляды по поводу развития экономических и торговых отношений и инвестиционного партнерства с Азербайджаном.
Исполнительный директор Агентства поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики – AZPROMO Юсиф Абдуллаев, председатель Государственного комитета по инвестициям и управлению государственным имуществом Республики Таджикистан Султан Рахимзода, председатель правления Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики Орхан Мамедов и директор Экспортного агентства при Правительстве Республики Таджикистан Бахриддин Сироцидинзода рассказали о деловой и инвестиционной среде Азербайджана и Таджикистана, возможностях и направлениях развития сотрудничества в соответствующих областях. На форуме были подписаны документы между соответствующими структурами и субъектами предпринимательства двух стран, предусматривающие реализацию совместных инициатив и сотрудничества в сферах промышленности, сельского хозяйства, инвестиций, туризма и т.д.
В рамках мероприятия прошли встречи в формате B2B.
Состоялась встреча с Министром индустрии и новых технологий Таджикистана
Министр экономики Микаил Джаббаров встретился с министром индустрии и новых технологий Таджикистана Шерали Кабиром. На встрече было отмечено, что взаимные визиты на высоком уровне, проведенные встречи, мероприятия и деловые связи играют важную роль в поступательном развитии экономического партнерства между нашими странами. Было заявлено, что важно поддерживать совместную деятельность с Таджикистаном в сферах энергетики, развития алюминиевой промышленности, сельского хозяйства и текстильного производства.