Qubada təşkil edilən II Azərbaycan-Özbəkistan Regionlararası Forumunda ölkələrimizin bölgələrinin iqtisadi potensialı və tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsi imkanları müzakirə olunub, ikitərəfli sənədlər imzalanıb, B2B formatda görüşlər olub.
Qubada II Azərbaycan-Özbəkistan Regionlararası Forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmilərlə yanaşı, müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak ediblər.
Forumda iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov vurğulayıb ki, dövlət başçılarının siyasi iradəsi və birgə səyləri ölkələr arasındakı strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin təməlini təşkil edir. Özbəkistanla qarşılıqlı münasibətlərdə iqtisadi-ticarət əməkdaşlığı mühüm rol oynayır. İnvestisiya üzrə işbirliyi inkişaf edir. Nizamnamə kapitalı 500 milyon dollar olan Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Şirkətinin fəaliyyəti Azərbaycanda və Özbəkistanda, eləcə də üçüncü ölkələrdə investisiya layihələrinin gerçəkləşdirilməsinə hesablanıb. Qardaş ölkənin sərmayəsi ilə işğaldan azad olunmuş ərazidə tekstil müəssisəsinin qurulması və ilkin mərhələdə 400-dən çox iş yerinin yaradılması hədəflənir. Bundan əlavə, sənayenin bir sıra istiqamətləri, eləcə də nəqliyyat-logistika üzrə işbirliyinin möhkəmləndirilməsi üçün münbit şərait var. Özbəkistanla, həmçinin enerji, kənd təsərrüfatı, turizm, kiçik və orta sahibkarlıq, səhiyyə və yükdaşımalar kimi sektorlarda əhatəli əməkdaşlıq gündəliyi hazırlanıb. Bildirilib ki, Özbəkistan və Azərbaycan regionları arasında əlaqələrin intensivləşməsi qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığımızın inkişafına təkan verəcəkdir.
Biznes forumda Azərbaycanın investisiya potensialı, sərmayədarlar üçün yaradılan imkanlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə nəqliyyat, rabitə və infrastruktur layihələri barədə məlumat verilib, həmçinin özbəkistanlı həmkarlar ölkəmizdə keçiriləcək COP29-da iştiraka dəvət olunub.
Özbəkistanın investisiya, sənaye və ticarət naziri Ləziz Kudratov yüksək səviyyəli Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinə, ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının güclənməsinə önəm verdiyini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, ölkələrimizin regionları arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün imkanlar genişdir. Regionlararası forum birgə təşəbbüslər üçün mühüm platformadır, ölkələrimizin biznes subyektləri bu təşəbbüslərdə fəal olmalıdırlar.
Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov azad edilmiş rayonlarda həyata keçirilən quruculuq layihələrindən, Özbəkistanla əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı perspektivlərindən danışıb.
Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizin işgüzar mühiti, investisiya imkanları, Özbəkistanla nəzərdə tutulan əməkdaşlıq tədbirləri, işgüzar dairələr üçün potensial birgə fəaliyyət istiqamətləri barədə çıxış ediblər.
Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Mahmudov, Mingəçevir Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı İlham İsmayılov, Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Faiq Qürbətov, Daşkənd şəhəri hakiminin müavini Zafarxuja Tursunov, Buxara vilayəti hakiminin müavini Rizo Asadov, Sırdərya vilayəti hakiminin müavini Şoxrux İsakulov təmsil etdikləri inzibati ərazi vahidlərinin iqtisadi potensialı, həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib, əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüblər.
Forumda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Özbəkistana dövlət səfərinin iqtisadi hissəsinin hazırlanmasına dair Yol Xəritəsi, həmçinin Azərbaycan və Özbəkistan arasında Füzuli və Gülüstan, Biləsuvar və Termez, Mingəçevir və Namanqan şəhərlərinin qardaşlaşması barədə sazişlər imzalanıb. Sənədlərin icrasının xalqlarımızın həmrəylik ruhunda yaxınlaşması və birbaşa əlaqələrin gücləndirilməsi üçün yeni perspektivlər açacağı vurğulanıb.
Tədbir çərçivəsində “B2B” formatda görüşlər keçirilib.
Forum çərçivəsində Özbəkistan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının 4-cü iclası keçirilib. Tədbirdə əvvəlki iclaslar zamanı müəyyənləşdirilmiş tapşırıqlar üzrə görülmüş işlər, eləcə də iki ölkənin işgüzar dairələri arasında əlaqələrin gücləndirilməsi imkanları dəyərləndirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Özbəkistanın investisiya, sənaye və ticarət naziri Ləziz Kudratov Xaçmazda yerləşən Qafqaz Konserv Zavodunun və “AzərXalça”nın Şabrandakı emalatxanasının fəaliyyəti ilə tanış olublar. Yüngül sənaye və emal sənayesi sahələrində qabaqcıl tərcübələrin tətbiqi və birgə istehsal müəssisələri qurmaq imkanları müzakirə olunub.

At the 2nd Azerbaijan-Uzbekistan Interregional Forum held in Guba, the economic potential of the regions of the two countries and opportunities for partnership development were discussed, bilateral documents were signed, and B2B meetings were held.
The 2nd Azerbaijan-Uzbekistan Interregional Forum was held in Guba. The event was attended by officials from both countries and entrepreneurs working in various fields.
Speaking at the Forum, Mikail Jabbarov, Minister of Economy, stressed that the leaders' political will and joint efforts are the basis of the strategic partnership between the countries. Economic and trade cooperation plays an important role in relations with Uzbekistan. Investment cooperation is developing. The activity of the Azerbaijan-Uzbekistan Investment Company with an authorised capital of $500 million is aimed at implementing investment projects in Azerbaijan, Uzbekistan, and third countries. Thanks to the investments of the brotherly country, it is planned to build a textile factory in the liberated territory, which will create more than 400 jobs in the initial stage. In addition, there are favourable conditions for strengthening cooperation in several industrial sectors and transport and logistics. A comprehensive cooperation programme with Uzbekistan has also been prepared in such areas as energy, agriculture, tourism, small and medium-sized enterprises, health and freight transport. It was noted that the activation of relations between the regions of Uzbekistan and Azerbaijan will stimulate the development of our mutually beneficial partnership.
The Business Forum presented information on Azerbaijan's investment potential, opportunities created for investors, transport, communications, and infrastructure projects in our liberated territories. Uzbek colleagues were also invited to participate in the COP29, which will be held in our country.
Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan, stressed the importance he attaches to high-level relations between Azerbaijan and Uzbekistan and to strengthening economic and trade cooperation between his country and Azerbaijan. It was noted that there are many opportunities for strengthening ties between the regions of our countries. The interregional forum is an important platform for joint initiatives, in which business entities of our countries should be active.
Emin Huseynov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Agdam, Fizuli, and Khojavand Districts, spoke about the construction projects being carried out in the liberated districts and the prospects for developing cooperation with Uzbekistan.
Yusif Abdullayev, Executive Director of the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan - AZPROMO, and Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan, spoke about the business environment in our country, investment opportunities, planned measures of cooperation with Uzbekistan, and possible areas of joint action for business circles.
The head of the executive power of Guba district Ilgar Mahmudov, the head of the executive power of Mingechevir Ilham Ismailov, the head of the executive power of Bilasuvar district Faig Gurbatov, the deputy judge of Tashkent City Zafarkhuja Tursunov, the deputy judge of Bukhara region Rizo Asadov, and the deputy judge of Syrdarya region Shohrukh Isakulov talked about the economic potential of the administrative-territorial units represented by them, the implemented projects, and exchanged opinions on the prospects of cooperation.
A roadmap for the preparation of the economic part of the state visit of President Ilham Aliyev to Uzbekistan and a twinning agreement between the cities of Fizuli and Gulistan, Bilasuvar and Termez was presented at the forum. Mingachevir and Namangan agreements were signed between Azerbaijan and Uzbekistan. It was stressed that the implementation of the documents will open new prospects for bringing our peoples closer in a spirit of solidarity and strengthening direct links.
B2B meetings were held during the event.
The 4th meeting of the Uzbek-Azerbaijani Business Council was held during the Forum. The event assessed the work done to address the challenges identified during the previous meetings and the possibility of strengthening ties between the business communities of the two countries.
Mikail Jabbarov, Minister of Economy, and Laziz Kudratov, Minister of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan, familiarised themselves with the activities of the Caucasian Cannery in Khachmaz and the AzerHalcha store in Shabran. They discussed the possibility of applying best practices and setting up joint production enterprises in the light and processing industries.