Qubada təşkil edilən II Azərbaycan-Özbəkistan Regionlararası Forumunda ölkələrimizin bölgələrinin iqtisadi potensialı və tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsi imkanları müzakirə olunub, ikitərəfli sənədlər imzalanıb, B2B formatda görüşlər olub.
Qubada II Azərbaycan-Özbəkistan Regionlararası Forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmilərlə yanaşı, müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən iş adamları iştirak ediblər.
Forumda iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov vurğulayıb ki, dövlət başçılarının siyasi iradəsi və birgə səyləri ölkələr arasındakı strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin təməlini təşkil edir. Özbəkistanla qarşılıqlı münasibətlərdə iqtisadi-ticarət əməkdaşlığı mühüm rol oynayır. İnvestisiya üzrə işbirliyi inkişaf edir. Nizamnamə kapitalı 500 milyon dollar olan Azərbaycan-Özbəkistan İnvestisiya Şirkətinin fəaliyyəti Azərbaycanda və Özbəkistanda, eləcə də üçüncü ölkələrdə investisiya layihələrinin gerçəkləşdirilməsinə hesablanıb. Qardaş ölkənin sərmayəsi ilə işğaldan azad olunmuş ərazidə tekstil müəssisəsinin qurulması və ilkin mərhələdə 400-dən çox iş yerinin yaradılması hədəflənir. Bundan əlavə, sənayenin bir sıra istiqamətləri, eləcə də nəqliyyat-logistika üzrə işbirliyinin möhkəmləndirilməsi üçün münbit şərait var. Özbəkistanla, həmçinin enerji, kənd təsərrüfatı, turizm, kiçik və orta sahibkarlıq, səhiyyə və yükdaşımalar kimi sektorlarda əhatəli əməkdaşlıq gündəliyi hazırlanıb. Bildirilib ki, Özbəkistan və Azərbaycan regionları arasında əlaqələrin intensivləşməsi qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığımızın inkişafına təkan verəcəkdir.
Biznes forumda Azərbaycanın investisiya potensialı, sərmayədarlar üçün yaradılan imkanlar, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə nəqliyyat, rabitə və infrastruktur layihələri barədə məlumat verilib, həmçinin özbəkistanlı həmkarlar ölkəmizdə keçiriləcək COP29-da iştiraka dəvət olunub.
Özbəkistanın investisiya, sənaye və ticarət naziri Ləziz Kudratov yüksək səviyyəli Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinə, ölkəsinin Azərbaycanla iqtisadi-ticarət əməkdaşlığının güclənməsinə önəm verdiyini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, ölkələrimizin regionları arasında əlaqələrin möhkəmləndirilməsi üçün imkanlar genişdir. Regionlararası forum birgə təşəbbüslər üçün mühüm platformadır, ölkələrimizin biznes subyektləri bu təşəbbüslərdə fəal olmalıdırlar.
Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov azad edilmiş rayonlarda həyata keçirilən quruculuq layihələrindən, Özbəkistanla əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı perspektivlərindən danışıb.
Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizin işgüzar mühiti, investisiya imkanları, Özbəkistanla nəzərdə tutulan əməkdaşlıq tədbirləri, işgüzar dairələr üçün potensial birgə fəaliyyət istiqamətləri barədə çıxış ediblər.
Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İlqar Mahmudov, Mingəçevir Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı İlham İsmayılov, Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Faiq Qürbətov, Daşkənd şəhəri hakiminin müavini Zafarxuja Tursunov, Buxara vilayəti hakiminin müavini Rizo Asadov, Sırdərya vilayəti hakiminin müavini Şoxrux İsakulov təmsil etdikləri inzibati ərazi vahidlərinin iqtisadi potensialı, həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib, əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüblər.
Forumda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Özbəkistana dövlət səfərinin iqtisadi hissəsinin hazırlanmasına dair Yol Xəritəsi, həmçinin Azərbaycan və Özbəkistan arasında Füzuli və Gülüstan, Biləsuvar və Termez, Mingəçevir və Namanqan şəhərlərinin qardaşlaşması barədə sazişlər imzalanıb. Sənədlərin icrasının xalqlarımızın həmrəylik ruhunda yaxınlaşması və birbaşa əlaqələrin gücləndirilməsi üçün yeni perspektivlər açacağı vurğulanıb.
Tədbir çərçivəsində “B2B” formatda görüşlər keçirilib.
Forum çərçivəsində Özbəkistan-Azərbaycan İşgüzar Şurasının 4-cü iclası keçirilib. Tədbirdə əvvəlki iclaslar zamanı müəyyənləşdirilmiş tapşırıqlar üzrə görülmüş işlər, eləcə də iki ölkənin işgüzar dairələri arasında əlaqələrin gücləndirilməsi imkanları dəyərləndirilib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov və Özbəkistanın investisiya, sənaye və ticarət naziri Ləziz Kudratov Xaçmazda yerləşən Qafqaz Konserv Zavodunun və “AzərXalça”nın Şabrandakı emalatxanasının fəaliyyəti ilə tanış olublar. Yüngül sənaye və emal sənayesi sahələrində qabaqcıl tərcübələrin tətbiqi və birgə istehsal müəssisələri qurmaq imkanları müzakirə olunub.

Состоялся II Азербайджано-Узбекский межрегиональный форум
На состоявшемся в Губе II Азербайджано-Узбекском межрегиональном форуме обсуждался экономический потенциал регионов наших стран и возможности развития партнерства, а также были подписаны двусторонние документы и проведены встречи в формате B2B.
В Губе состоялся II Азербайджано-Узбекский межрегиональный форум. В мероприятии приняли участие официальные лица с обеих сторон и бизнесмены, работающие в различных сферах.
В ходе форума министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул, что политическая воля и совместные усилия глав государств составляют основу стратегического партнерства между странами. Экономическое и торговое сотрудничество играет важную роль во взаимоотношениях с Узбекистаном. Развивается инвестиционное сотрудничество. Деятельность Азербайджано-Узбекской инвестиционной компании с уставным капиталом в 500 миллионов долларов направлена ​​на реализацию инвестиционных проектов в Азербайджане, Узбекистане в третьих странах. Благодаря инвестициям братской страны на освобожденной от оккупации территории планируется строительство текстильного предприятия и создание на начальном этапе более 400 рабочих мест. Кроме того, существуют благодатные условия для укрепления сотрудничества по ряду направлений отрасли, а также в сфере транспорта и логистики. Также была подготовлена ​​комплексная программа сотрудничества с Узбекистаном в таких секторах, как энергетика, сельское хозяйство, туризм, малое и среднее предпринимательство, здравоохранение и грузовые перевозки. Было отмечено, что активизация связей между регионами Узбекистана и Азербайджана будет стимулировать развитие нашего взаимовыгодного партнёрства.
На бизнес-форуме была представлена ​​информация об инвестиционном потенциале Азербайджана, созданных для инвесторов возможностях, а также транспортных, коммуникационных и инфраструктурных проектах на наших освобожденных от оккупации территориях. Также узбекские коллеги были приглашены к участию в 29-й Конференции сторон (COP29), которая состоится в нашей стране.
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов подчеркнул, что он придает важное значение азербайджано-узбекским отношениям на высоком уровне и укреплению экономического и торгового сотрудничества между его страной и Азербайджаном. Было отмечено наличие широких возможностей для укрепления связей между регионами наших стран. Межрегиональный форум является важной площадкой для совместных инициатив, по которым бизнес-субъекты наших стран должны проявлять активность.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах Эмин Гусейнов рассказал о реализуемых в освобожденных районах строительных проектах и перспективах развития отношений сотрудничества с Узбекистаном.
Исполнительный директор Агентства поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики – AZPROMO Юсиф Абдуллаев и председатель правления Агентства развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики Орхан Мамедов рассказали о бизнес-среде в нашей стране, инвестиционных возможностях, планируемых мерах сотрудничества с Узбекистаном и потенциальных направлениях совместных действий для деловых кругов.
Глава исполнительной власти Губинского района Ильгар Махмудов, глава исполнительной власти Мингечевира Ильхам Исмаилов, глава исполнительной власти Билясуварского района Фаиг Гурбатов, заместитель судьи города Ташкент Зафархуджа Турсунов, заместитель судьи Бухарской области Ризо Асадов и заместитель судьи Сырдарьинской области Шохрух Исакулов рассказали об экономическом потенциале представляемых ими административно-территориальных единиц и реализуемых проектах, а также поделились мнениями о перспективах сотрудничества.
На форуме была представлена ​​"Дорожная карта" по подготовке экономической части государственного визита Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Узбекистан, а также соглашение о побратимстве городов Физули и Гулистан, Билясувар и Термез. Между Азербайджаном и Узбекистаном были подписаны Мингячевирское и Наманганское соглашения. Было подчеркнуто, что реализация документов откроет новые перспективы для сближения наших народов в духе солидарности и укрепления прямых связей.
В течение мероприятия состоялись встречи в формате B2B.
В рамках форума состоялось 4-е заседание Узбекско-Азербайджанского Делового Совета. На мероприятии была дана оценка проделанной работы по решению задач, определенных в ходе предыдущих встреч, и возможности укрепления связей между деловыми кругами двух стран.
Министр экономики Микаил Джаббаров и министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Лазиз Кудратов ознакомились с деятельностью расположенного в Хачмазе Кавказского консервного завода и цеха "АзерХалча" в Шабране. Состоялось обсуждение возможности применения передового опыта и создания совместных производственных предприятий в сфере легкой и перерабатывающей промышленности.