Sərgi ziyarətçilərinə Azərbaycanın şərabçılıq tarixi, sektorun inkişafı, yerli üzüm növləri, təqdim olunan şərablar və istehsalçılar haqqında məlumat verilib.
Azərbaycanın Mərkəzi Avropa ölkələri üzrə ticarət nümayəndəsinin aparatı tərəfindən 25-27 may tarixlərində Azərbaycan şərabları ilk dəfə Avstriyanın ən böyük şərab sərgisi olan "VieVinum 2024"də nümayiş etdirilib.
Sərgidə Azərbaycanın 5 şərab istehsalçısının müxtəlif brendli şərabları ziyarətçilərə təqdim edilib.
Sərginin əsas ziyarətçiləri Avstriya, Macarıstan, Çexiya, Almaniya, Slovakiya və digər ölkələrdən olan şərab distributorları, şərab evlərinin sahibləri, şərab biliciləri (sommelier), HoReCa (hotel, restoran, keytrinq) nümayəndələri, üzümçülük və şərabçılıq üzrə təhsil alan tələbələr, tədqiqatçılar, şərablar üzrə məqalə müəllifləri, şərab turları təşkilatçıları olub.
Ziyarətçilərə Azərbaycanın şərabçılıq tarixi, hazırda şərabçılıq sektorunun inkişafı, yerli üzüm növləri, təqdim olunan şərablar və istehsalçılar haqqında geniş məlumat verilib.

Azerbaijani wines on show in Austria
Visitors to the exhibition were provided with information on the history of winemaking in Azerbaijan, the development of the industry, local grape varieties, featured wines, and their producers.
On 25-27 May, the Office of the Trade Representative of Azerbaijan in Central Europe presented Azerbaijani wines for the first time at VieVinum 2024, the largest wine exhibition in Austria.
Various brand wines of 5 Azerbaijani wine producers were presented to the visitors of the exhibition.
The exhibition visitors were mainly wine distributors from Austria, Hungary, Czech Republic, Germany, Slovakia, and other countries, wine house owners, wine connoisseurs (sommeliers), HoReCa (hotel, restaurant, and catering) representatives, students of viticulture and oenology, researchers, authors of articles on wines, and organisers of wine tours.
Visitors were provided with comprehensive information on the history of winemaking in Azerbaijan, the current development of the wine industry, local grape varieties, as well as the wines on display and their producers.