AZPROMO Orta Dəhliz təşəbbüsünə həsr olunan tədbirdə iştirak edib
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO Belçikaya işgüzar səfəri zamanı Avropa Asiya Araşdırmaları İnstitutu (EIAS) və Azərbaycanın Belçikadakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Brüsseldə keçirilən “Orta Dəhliz Təşəbbüsü – Avropa və Asiyanın Qovuşduğu Məkan” adlı konfransda təmsil olunub.
Konfrans çərçivəsində baş tutan panel müzakirələrində AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, EIAS-nin baş icraçı direktoru Aksel Hotals, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (UNDP) Brüsseldəki ofisinin direktoru Kamilla Brükner və Avropa Komissiyasının Yaxın Şərq, Mərkəzi Asiya bölməsinin rəhbəri Sara Rinaldi iştirak ediblər.
Paneldə Azərbaycanın Orta Dəhlizin etibarlı ticarət marşrutu kimi formalaşmasında həlledici rolu, UNDP və Avropa Komissiyası tərəfindən Şərqlə Qərb arasında nəqliyyat-logistika bağlantılarının gücləndirilməsi, ticarət kanallarının rəqəmsallaşması istiqamətində görülən işlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, tədbirə həmçinin Avropa İttifaqının müxtəlif siyasi institutlarının üzvləri, Avropa Parlamentinin nümayəndələri, Belçikanın təhsil müəssisələrinin və müxtəlif tədqiqat mərkəzlərinin əməkdaşları qatılıblar.

Обсуждались важность и будущие перспективы инициативы Среднего коридора.
В ходе деловой поездки в Бельгию Агентство поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO было представлено на состоявшейся в Брюсселе конференции "Инициатива Срединного коридора – место встречи Европы и Азии", организованной совместно Европейским институтом азиатских исследований (EIAS) и Посольством Азербайджана в Бельгии.
Исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев исполнительный директор EIAS Аксель Хоталс, директор Брюссельского офиса Программы развития ООН (ПРООН) Камилла Брюкнер и руководитель отдела Ближнего Востока и Центральной Азии Европейской Комиссии Сара Ринальди приняли участие в панельных дискуссиях, которые состоялись в рамках конференции.
На панели обсуждалась решающая роль Азербайджана в формировании Среднего коридора как надежного торгового маршрута, работа, проделанная ПРООН и Европейской комиссией с целью укрепления транспортно-логистических связей между Востоком и Западом, и цифровизации торговых каналов.
Следует отметить, что в мероприятии также приняли участие члены различных политических институтов Евросоюза, представители Европарламента, сотрудники бельгийских учебных заведений и различных исследовательских центров.