AZPROMO Orta Dəhliz təşəbbüsünə həsr olunan tədbirdə iştirak edib
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO Belçikaya işgüzar səfəri zamanı Avropa Asiya Araşdırmaları İnstitutu (EIAS) və Azərbaycanın Belçikadakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Brüsseldə keçirilən “Orta Dəhliz Təşəbbüsü – Avropa və Asiyanın Qovuşduğu Məkan” adlı konfransda təmsil olunub.
Konfrans çərçivəsində baş tutan panel müzakirələrində AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, EIAS-nin baş icraçı direktoru Aksel Hotals, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (UNDP) Brüsseldəki ofisinin direktoru Kamilla Brükner və Avropa Komissiyasının Yaxın Şərq, Mərkəzi Asiya bölməsinin rəhbəri Sara Rinaldi iştirak ediblər.
Paneldə Azərbaycanın Orta Dəhlizin etibarlı ticarət marşrutu kimi formalaşmasında həlledici rolu, UNDP və Avropa Komissiyası tərəfindən Şərqlə Qərb arasında nəqliyyat-logistika bağlantılarının gücləndirilməsi, ticarət kanallarının rəqəmsallaşması istiqamətində görülən işlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, tədbirə həmçinin Avropa İttifaqının müxtəlif siyasi institutlarının üzvləri, Avropa Parlamentinin nümayəndələri, Belçikanın təhsil müəssisələrinin və müxtəlif tədqiqat mərkəzlərinin əməkdaşları qatılıblar.

AZPROMO participated in event dedicated to Middle Corridor Initiative
During its business trip to Belgium, the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO was represented at the conference "Middle Corridor Initiative - Meeting Place between Europe and Asia" held in Brussels, which was jointly organised by the European Institute for Asian Studies (EIAS) and the Embassy of Azerbaijan in Belgium.
Yusif Abdullayev, Executive Director of AZPROMO, Axel Hotals, Executive Director of EIAS, Camilla Brückner, Director of the Brussels Office of the United Nations Development Programme (UNDP), and Sarah Rinaldi, Head of the Middle East and Central Asia Division of the European Commission, took part in the panel discussions held during the conference.
The panel discussed Azerbaijan's crucial role in the formation of the Middle Corridor as a reliable trade route, the work done by UNDP and the European Commission to strengthen East-West transport and logistics links, and the digitalisation of trade channels.
It should be noted that the event was also attended by members of various political institutions of the European Union, representatives of the European Parliament, employees of Belgian educational institutions, and various research centres.