Azərbaycanın biznes imkanları Belçikada təqdim olunub
AZPROMO-nun Brüsselə işgüzar səfəri çərçivəsində Azərbaycanın investisiya və ticarət potensialı avropalı iş adamlarına təqdim olunub, yerli qurumlar ilə bir sıra görüşlər keçirilib.
Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhərində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Azərbaycanın Belçikadakı Səfirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Azərbaycanın Biznes Üfüqlərinin Kəşf Edilməsi” adlı tədbirdə 80-dən çox tikinti, kimya, səhiyyə, alternativ enerji, konsaltinq, maliyyə, logistika, ticarət, qida və təhsil sektorlarında fəaliyyət göstərən Belçika və Lüksemburqu təmsil edən şirkət nümayəndələri ölkəmizin münbit işgüzar iqlimi ilə tanış olublar.
Tədbirdə Azərbaycanın Belçika və Lüksemburqda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, eyni zamanda ölkəmizin Avropa İttifaqı yanında Nümayəndəliyinin başçısı Vaqif Sadıqov Azərbaycanın Belçika və ümumiyyətlə Avropa İttifaqı ilə əlaqələrinin dinamik inkişafını qeyd edərək, avropalı iş adamlarını ölkəmizə investisiya yatırmağa dəvət edib.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev ölkəmizin əlverişli investisiya mühiti, ixrac və nəqliyyat-logistika potensialı, həmçinin xüsusi iqtisadi zonalar, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə təklif olunan imtiyazlar, sərmayədarlar üçün yaradılan imkanlar barədə təqdimatla çıxış edib, iş adamlarını maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Belçikanın investisiyaların və ticarətin təşviqi qurumları ilə görüşlər keçirilib
Səfər çərçivəsində Valloniya regionunun İxrac və Xarici İnvestisiyalar Agentliyinin Avropa departamentinin rəhbəri Yves Riçard, Flandriyanın İnvestisiyalar və Ticarət Qurumunun (FIT) Biznesin idarə olunması və əməliyyatlar departamentinin rəhbəri Pyet Demunter, o cümlədən Brüssel Biznesə Dəstək Agentliyinin (“hub.brussels”) icraçı direktorunun müavini Annelor İsak ilə görüşlər keçirilib. Görüşlərdə AZPROMO ilə təcrübə mübadiləsinin aparılması, qarşılıqlı ixrac və alıcı missiyalarının təşkili üzrə potensial əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verərək, qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlığın qurulmasının vacibliyini vurğulayıb.

Azerbaijan's business opportunities presented in Belgium
As part of AZPROMO's business trip to Brussels, European entrepreneurs were introduced to Azerbaijan's investment and trade potential and held a series of meetings with local organisations.
Representatives of more than 80 companies from Belgium and Luxembourg in the fields of construction, chemicals, medicine, alternative energy, consulting, finance, logistics, trade, food, and education got acquainted with the favourable business climate of our country by participating in the event "Discovering Azerbaijan's Business Horizons" organised jointly by the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO and the Embassy of Azerbaijan in the Belgian capital Brussels.
Vagif Sadigov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Azerbaijan to Belgium and Luxembourg and Head of the Delegation of Azerbaijan to the European Union, noted the dynamic development of relations between Azerbaijan and Belgium and the European Union as a whole and invited European enterpreneurs to invest in Azerbaijan.
Yusif Abdullayev, Executive Director of AZPROMO, made a presentation on the favourable investment climate, export and transport, and logistics potential of our country, as well as special economic zones and privileges offered in our territories freed from occupation and opportunities created for investors, and answered the questions of the entrepreneurs.
Meetings held with Belgian investment and trade promotion structures
During the visit, meetings were held with Yves Richard, Head of the European Department of the Export and Foreign Investment Agency of the Walloon Region, Piet Demunter, Head of the Business and Operations Management Department of the Flanders Investment and Trade Authority (FIT) and Isak Annelor, Deputy Executive Director of the Brussels Business Support Agency (hub.brussels). During the meetings, they discussed possible prospects of cooperation in the field of exchange of experience with AZPROMO, mutual export and organisation of procurement missions.
Yusif Abdullayev, Executive Director of AZPROMO, provided information on the agency's activities and stressed the importance of creating a mutually beneficial partnership.