Azərbaycanın investisiya potensialı İtaliya Senatında təqdim olunub
Tədbirdə Azərbaycanla Aİ və İtaliyanın strateji əlaqələrinin cari vəziyyəti və genişləndirilməsi perspektivləri ətrafında müzakirələr aparılıb, ölkəmizin ticarət və investisiya potensialı təqdim olunub.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzi (BMTM), İtaliyanın Asiya üzrə İnstitutu (ISIA) və “Bakı Politoloqlar Klubu” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə İtaliya Respublikası Senatında “İtaliya, Aİ və Azərbaycan arasında ikitərəfli əlaqələr – Enerji təhlükəsizliyi və xarici siyasət” adlı konfrans keçirilib. İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO sözügedən tədbirdə təmsil olunub.
Konfransın açılış mərasimində ISIA-nın prezidenti Mario Morqoni, İtaliya Parlamenti Deputatlar Palatasının istehsalat fəaliyyəti komissiyasının katibi Luka Skueri və BMTM-nin sədri Fərid Şəfiyev İtaliya, Avropa İttifaqı (Aİ) və Azərbaycan arasında ikitərəfli siyasi və iqtisadi əlaqələrin sürətli inkişafı, o cümlədən ölkələrin bu münasibətlərin dinamikasının artan xətlə davam etməsi üçün müxtəlif platformalarda göstərdiyi səylər, yaradılan imkanlar və potensial fürsətlər haqqında danışıblar.
Tədbirdə İtaliya və Azərbaycanın təhsil və təhlil qurumlarının nümayəndələri ölkəmizin Asiyanı Avropa ilə əlaqələndirən Orta Dəhliz təşəbbüsünün ərsəyə gəlməsində oynadığı həlledici rol, sözügedən marşrutun açdığı geniş əməkdaşlıq imkanları, Azərbaycanın Aİ və İtaliya ilə qurduğu strateji enerji tərəfdaşlığı və ölkəmizin ev sahibliyi edəcəyi COP29 – BMT-nin növbəti iqlim dəyişikliyi konfransının yaratdığı imkanlar haqqında danışıblar. Tədbirdə çıxış edən AZPROMO-nun nümayəndəsi ölkəmizin iqtisadi potensialı, investisiya və ixrac imkanları barədə təqdimatla çıxış edib.
Qeyd edək ki, konfransda İtaliya parlamentinin üzvləri, digər dövlət qurumları və özəl təşkilatların təmsilçiləri iştirak ediblər.

The event focused on the current situation and prospects of expansion of strategic relations between Azerbaijan, the EU, and Italy, as well as presentation of the trade and investment potential of our country.
The conference "Bilateral relations between Italy, the EU, and Azerbaijan - energy security and foreign policy" was held at the Senate of the Italian Republic. The Centre for the Analysis of International Relations (ICLA), the Italian Institute of Asia (ISIA), and the public association "Baku Political Scientists Club" jointly organised the conference, where the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO was represented.
ISIA President Mario Morgoni, Luca Squeri, Secretary of the Commission for Industrial Activities of the Chamber of Deputies of the Italian Parliament, and Farid Shafiyev, Chairman of the Centre for the Analysis of International Relations, spoke at the opening ceremony of the conference about the rapid development of bilateral political and economic relations between Italy, the European Union (EU) and Azerbaijan, as well as the efforts made by the countries at various platforms to increase the dynamics of these relations, and the emerging and potential opportunities created by them.
The event was attended by representatives of Italian and Azerbaijani educational and analytical institutions, who spoke about the decisive role of our country in the development of the Middle Corridor initiative connecting Asia and Europe, the wide opportunities for cooperation opening up along this route, the strategic energy partnership between Azerbaijan, the EU, and Italy, as well as the opportunities created by COP29 - the next UN Climate Change Conference to be hosted by our country. During the event, the representative of AZPROMO made a presentation on the economic potential, investment, and export opportunities of our country.
It should be noted that members of the Italian Parliament, representatives of other state institutions, and private organisations attended the conference.