Naxçıvanda sahibkarlar üçün təlim keçirilib
İxracatçılara göstərilən dəstək mexanizmləri, müraciət qaydaları, malların ixracı zamanı idxal olunan xammalların gömrük rüsumları və vergilərdən azad edilməsi və s. barədə məlumat verilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin – AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə İxrac Akademiyası layihəsi çərçivəsində sahibkarların bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə təlim keçirilib. Tədbirdə kimya və avtomobil sənayeləri, qida və inşaat sektorlarında fəaliyyət göstərən 23 Naxçıvan şirkətinin nümayəndələri iştirak edib.
Təlim zamanı AZPROMO-nun fəaliyyət istiqamətləri və dəstək mexanizmləri, müraciət qaydaları, daxildə emal xüsusi gömrük proseduru altında yerləşdirilmiş malların ixracı zamanı idxal olunan xammalların gömrük rüsumları və vergilərdən azad edilməsi barədə məlumat verilib, ixracın təşviqi mexanizmlərinə dair təqdimat nümayiş olunub. Bundan başqa, təlimçilər qismində tədbirə cəlb olunmuş Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Naxçıvan MR Dövlət Vergi Xidməti, Naxçıvan MR Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Xidməti və Naxçıvan MR Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin əməkdaşları tərəfindən təlim iştirakçılarına ixraca dair beynəlxalq standartlar və tələblər, ixrac zamanı tələb olunan sertifikatlar və sertifikatlaşdırılma, subsidiyaların verilməsi, malların ixrac qeydi ilə satışı qaydası və vergitutma məsələlərinə dair ətraflı məlumat verilib.

В Нахчыване состоялся тренинг для предпринимателей
Была предоставлена информация об механизмах оказываемой экспортерам поддержки, правилах обращения, освобождении от таможенных пошлин и налогов на импортируемое сырье при экспорте товаров и т.д.
При поддержке Министерства экономики Нахчыванской Автономной Республики и организации Агентства поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO в рамках проекта "Академия экспорта" состоялся тренинг с целью повышения знаний и навыков предпринимателей. В мероприятии приняли участие представители 23 компаний Нахчывана, работающих в химической, автомобильной промышленности, пищевой и строительной отраслях.
В ходе тренинга была предоставлена информация о направлениях деятельности и механизмах поддержки AZPROMO, правилах обращения, освобождении импортируемого сырья от таможенных пошлин и налогов при экспорте товаров, подлежащих специальной таможенной процедуре внутренней переработки, а также состоялась презентация о механизмах поощрения экспорта. Кроме того, учавствовавшие в мероприятии в качестве тренеров сотрудники Министерства сельского хозяйства, Государственной налоговой службы, Государственной службы по антимонопольному контролю и контролю над потребительским рынком, и Агентства продовольственной безопасности Нахчыванской Автономной Республики ознакомили участников тренинга с международными стандартами и требованиями в сфере экспорта, сертификатами и сертификатизацией, необходимыми при экспорте, предоставив подробную информацию о предоставлении субсидий, порядке реализации товаров с экспортным оформлением и вопросах налогообложения.