Tədbirdə qarşıdakı dövr ərzində təşkilat qarşısında duran əsas məsələlər müzakirə edilib, üzv ölkələrin zeytun istehsalı ilə bağlı hesabatları dinlənilib, Azərbaycanın dövlət bayrağı Şuranın mənzil-qərargahı qarşısında qaldırılıb.
Madriddə Beynəlxalq Zeytun Şurasının (IOC) 119-cu sessiyasının plenar iclası keçirilib. Azərbaycan IOC-un tamhüquqlu üzvü qismində Azərbaycanın İspaniyadakı səfiri Ramiz Həsənovun başçılıq etdiyi və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndələrindən ibarət heyətlə sözügedən tədbirdə iştirak edib.
Səfir Ramiz Həsənov ölkəmizin Beynəlxalq Zeytun Şurasına üzvlüyünün Azərbaycanın iqtisadiyyatı və kənd təsərrüfatı sektoru üçün yaratdığı imkanlardan söz açıb, bu üzvlüyün ölkəmiz üçün müsbət nəticələr gətirməklə zeytun sənayesinin davamlı inkişafına töhfə verəcəyini, eləcə də qlobal zeytun bazarında Azərbaycanın mövqeyini daha da yüksəldəcəyini bildirib.
AZPROMO-nun nümayəndəsi çıxışında Azərbaycanda zeytunçuluq sahəsinin potensialından, Azərbaycanın təşkilata üzv olmasının ölkə iqtisadiyyatı, o cümlədən kənd təsərrüfatı üçün verəcəyi töhfə haqqında danışıb.
Budəfəki sessiya çərçivəsində həmçinin Azərbaycanın dövlət bayrağının təşkilatın mənzil-qərargahı qarşısında qaldırılması mərasimi təşkil olunub. Mərasimdə IOC üzv ölkələrinin nümayəndələri, təşkilatın katibliyinin əməkdaşları, Madriddəki diplomatik korpus üzvləri iştirak edib.
Qeyd: 1959-cu ildə yaradılan IOC-un üzvləri sırasına Albaniya, Argentina, Azərbaycan, Avropa İttifaqı ölkələri, Əlcəzair, Bosniya və Herseqovina, Misir, Gürcüstan, İran, İordaniya, Livan, Liviya, Monteneqro, Mərakeş, Fələstin, Səudiyyə Ərəbistanı, Tunis, Türkiyə, Uruqvay və Özbəkistan daxildir.

Азербайджан был представлен на пленарном заседании Международного совета по оливкам
На мероприятии были обсуждены основные вопросы, стоящие перед организацией в предстоящий период, заслушаны отчеты стран-членов о производстве оливок, а также государственный флаг Азербайджана был поднят перед штаб-квартирой Совета.
В Мадриде состоялось пленарное заседание 119-й сессии Международного совета по оливкам (МСО). На данном мероприятии Азербайджан был представлен в качестве полноправного члена МСО делегацией, возглавляемой послом Азербайджана в Испании Рамизом Гасановым и состоящей из представителей Агентства поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO и Министерства сельского хозяйства.
Рассказав о возможностях, создаваемых для экономики и сельскохозяйственного сектора Азербайджана членством нашей страны в Международном совете по оливкам, Посол Рамиз Гасанов сообщил, что это членство принесет нашей стране положительные результаты, будет способствовать устойчивому развитию оливковой отрасли и дальнейшему повышению позиций Азербайджана на мировом рынке оливок.
В своем выступлении представитель AZPROMO рассказал о потенциале сектора выращивания оливок в Азербайджане и преимуществе членства Азербайджана в совете для экономики страны и ее сельского хозяйства.
В рамках очередного заседания также была организована церемония поднятия государственного флага Азербайджана перед штаб-квартирой организации. В церемонии приняли участие представители стран-членов МСО, сотрудники секретариата организации и члены дипломатического корпуса в Мадриде.
Примечание: членами МОК, созданного в 1959 году, являются Албания, Аргентина, Азербайджан, страны Европейского Союза, Алжир, Босния и Герцеговина, Египет, Грузия, Иран, Иордания, Ливан, Ливия, Черногория, Марокко, Палестина, Саудовская Аравия, Тунис, Турция, Уругвай и Узбекистан.