Tədbirdə qarşıdakı dövr ərzində təşkilat qarşısında duran əsas məsələlər müzakirə edilib, üzv ölkələrin zeytun istehsalı ilə bağlı hesabatları dinlənilib, Azərbaycanın dövlət bayrağı Şuranın mənzil-qərargahı qarşısında qaldırılıb.
Madriddə Beynəlxalq Zeytun Şurasının (IOC) 119-cu sessiyasının plenar iclası keçirilib. Azərbaycan IOC-un tamhüquqlu üzvü qismində Azərbaycanın İspaniyadakı səfiri Ramiz Həsənovun başçılıq etdiyi və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin nümayəndələrindən ibarət heyətlə sözügedən tədbirdə iştirak edib.
Səfir Ramiz Həsənov ölkəmizin Beynəlxalq Zeytun Şurasına üzvlüyünün Azərbaycanın iqtisadiyyatı və kənd təsərrüfatı sektoru üçün yaratdığı imkanlardan söz açıb, bu üzvlüyün ölkəmiz üçün müsbət nəticələr gətirməklə zeytun sənayesinin davamlı inkişafına töhfə verəcəyini, eləcə də qlobal zeytun bazarında Azərbaycanın mövqeyini daha da yüksəldəcəyini bildirib.
AZPROMO-nun nümayəndəsi çıxışında Azərbaycanda zeytunçuluq sahəsinin potensialından, Azərbaycanın təşkilata üzv olmasının ölkə iqtisadiyyatı, o cümlədən kənd təsərrüfatı üçün verəcəyi töhfə haqqında danışıb.
Budəfəki sessiya çərçivəsində həmçinin Azərbaycanın dövlət bayrağının təşkilatın mənzil-qərargahı qarşısında qaldırılması mərasimi təşkil olunub. Mərasimdə IOC üzv ölkələrinin nümayəndələri, təşkilatın katibliyinin əməkdaşları, Madriddəki diplomatik korpus üzvləri iştirak edib.
Qeyd: 1959-cu ildə yaradılan IOC-un üzvləri sırasına Albaniya, Argentina, Azərbaycan, Avropa İttifaqı ölkələri, Əlcəzair, Bosniya və Herseqovina, Misir, Gürcüstan, İran, İordaniya, Livan, Liviya, Monteneqro, Mərakeş, Fələstin, Səudiyyə Ərəbistanı, Tunis, Türkiyə, Uruqvay və Özbəkistan daxildir.

During the event, the main issues facing the Organisation in the coming period were discussed, member countries' reports on olive production were heard, and the flag of Azerbaijan was raised in front of the Council headquarters.
The Plenary Session of the 119th Session of the International Olive Council (ICO) was held in Madrid. At this event, Azerbaijan was represented as a full member of the ICO by a delegation headed by Azerbaijan's Ambassador to Spain Ramiz Hasanov and consisting of representatives of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO and the Ministry of Agriculture.
Speaking about the opportunities that Azerbaijan's membership in the International Olive Council will bring to the country's economy and agriculture, Ambassador Ramiz Hasanov said that this membership will bring positive results to our country, contribute to the sustainable development of the olive industry and further strengthen Azerbaijan's position in the world olive market.
In his speech, the representative of AZPROMO spoke about the potential of the olive sector in Azerbaijan and the benefits of Azerbaijan's membership in the Council for the country's economy and agriculture.
As part of the regular session, a ceremony was held to raise the Azerbaijani state flag in front of the Organisation's headquarters. The ceremony was attended by representatives of IOC member countries, staff of the Organisation's Secretariat, and members of the diplomatic corps in Madrid.
Note: Members of the IOC, founded in 1959, are Albania, Argentina, Azerbaijan, European Union countries, Algeria, Bosnia and Herzegovina, Egypt, Georgia, Iran, Jordan, Lebanon, Libya, Montenegro, Morocco, Palestine, Saudi Arabia, Tunisia, Turkey, Uruguay, and Uzbekistan.