Daşkənddə təşkil edilən sərgidə Azərbaycanın müxtəlif sahələr üzrə iqtisadi potensialı, nailiyyətləri və məhsulları nümayiş olunur.
Özbəkistanın paytaxtı Daşkənd şəhərindəki “Uz Expo Centre”də İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin - AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan məhsullarına və ölkəmizdə göstərilən xidmətlərə həsr olunan “İqtisadiyyatın əsas istiqamətləri – ümumi rifaha doğru addım” adlı sərgi təşkil olunub.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun və Özbəkistanın investisiyalar, sənaye və ticarət naziri Ləziz Kudratovun rəhbərlik etdikləri Azərbaycan və Özbəkistan nümayəndə heyətləri sərgidə olublar.
Azərbaycanın zəngin memarlıq irsini əks etdirən dörd möhtəşəm qala ilə bəzədilmiş sərgi bir neçə tematik bloka ayrılıb. Sərgidə ölkəmizin iqtisadi nailiyyətlərinə dair göstəricilər, sənaye və kənd təsərrüfatı məhsulları, rəqəmsal inkişaf sahəsində görülən işlər, nəqliyyat-logistika, enerji, turizm sektorlarının imkanları, reallaşdırılan innovativ layihələr, COP29 tədbiri və Azərbaycan-Özbəkistan iqtisadi əlaqələrinə dair videoçarxlar nümayiş etdirilir.
Burada ziyarətçilərə, həmçinin azad edilmiş ərazilərimizin bərpası prosesi ilə tanış olmaq imkanı yaradılıb, yeni yaşayış məskənlərinin inşası və infrastruktur quruculuğu üzrə layihələr təqdim olunur.
Sərgidə “Made in Azerbaijan” brendi altında istehsal olunan qida məhsulları, o cümlədən spirtli və spirtsiz içkilər, konservlər, kənd təsərrüfatı və qənnadı məhsulları, eləcə də tikinti materialları və digər məhsullar nümayiş olunur.
Sərgidə ənənəvi tekstil sahəsinə xüsusi yer ayrılıb. Burada Azərbaycanın müxtəlif xalçaçılıq məktəblərinə məxsus əl işləri yer alır, ziyarətçilərə ənənəvi xalçaçılıq sənəti haqqında məlumat verilir.

Exhibition dedicated to Azerbaijan in Tashkent
The exhibition organised in Tashkent showcases Azerbaijan's economic potential, achievements and products in various fields.
With the support of the Ministry of Economy and the organisational assistance of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO, the exhibition "Economic highlights – Stepping stones to shared prosperity" dedicated to Azerbaijani products and services offered in our country was held in "Uz Expo Centre" of Tashkent, the capital of Uzbekistan.
The exhibition was visited by the delegations of Azerbaijan and Uzbekistan headed by the Minister of Economy of Azerbaijan Mikail Jabbarov and the Minister of Investment, Industry and Trade of Uzbekistan Laziz Kudratov.
The exhibition decorated with four magnificent towers reflecting Azerbaijan's rich architectural heritage, is divided into several thematic blocks. The exhibition presents indicators of our country's economic achievements, industrial and agricultural products, work done in the field of digital development, opportunities in transport, logistics, energy, tourism, implemented innovation projects, the COP29 event and videos dedicated to the economic relations between Azerbaijan and Uzbekistan.
Here visitors can familiarise themselves with the process of reconstruction of our liberated territories. New residential areas and infrastructure construction projects are also presented here.
The exhibition presents food products produced under the "Made in Azerbaijan" brand, including alcoholic and soft drinks, canned food, agricultural and confectionery products, as well as construction materials and other products.
A special place in the exhibition is given to traditional textile products. Handmade products of different carpet weaving schools of Azerbaijan are presented here and visitors are introduced to the traditional art of carpet weaving.