İtaliya-Azərbaycan dəyirmi masası keçirilib
İtaliya və Azərbaycan arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin şaxələndirilməsi müzakirə olunub, bir sıra sənədlər imzalanıb.
Azərbaycan Prezidentinin İtaliyaya işgüzar səfəri çərçivəsində İtaliyanın Müəssisələr və “Made in Italy” Nazirliyi, Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və İtaliya Sənaye Konfederasiyasının (“Confindustria”) birgə təşkilatçılığı ilə İtaliya – Azərbaycan dəyirmi masası keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı enerji sektoru, kimya sənayesi, avtomobil istehsalı, mühəndislik, əczaçılıq, kənd təsərrüfatı, metallurgiya, tikinti, qida və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 40-a yaxın sahibkar iştirak edib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ölkələrimiz arasında münasibətlərin strateji xarakter daşıdığını qeyd edərək, İtaliyanın Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşı olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, ölkəmiz İtaliya ilə çoxşaxəli iqtisadi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verir və bunun nəticəsi olaraq ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində, o cümlədən işğaldan azad olunan ərazilərdə çoxsaylı İtaliya şirkətləri uğurla fəaliyyət göstərir. Vurğulanıb ki, dəyimi masa çərçivəsində aparılan müzakirələr və əldə edilən razılaşmalar əlaqələrimizi daha da gücləndirəcək və yeni imkanlar açacaqdır.
Dəyirmi masada çıxış edən İtaliyanın Müəssisələr və “Made in Italy” naziri Adolfo Urso və İtaliya Sənaye Konfederasiyasının prezidenti Emanuele Orsini Azərbaycanın İtaliya ilə strateji enerji tərəfdaşlığı və ikitərəfli əlaqələrin qeyri-neft sahəsində inkişafı imkanları haqqında danışıblar.
Tədbirdə həmçinin AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin icraçı direktoru Ülvi Mansurov, ADA Universitetinin prorektoru Elkin Nurməmmədov Azərbaycanın ixrac və investisiya potensialı haqqında məlumat verib, ortaq faydalı fəaliyyət istiqamətləri və perspektivli layihələrə dair çıxış ediblər. Bununla yanaşı, sənaye, bərpa olunan enerji, infrastruktur, nəqliyyat, tekstil, kimya, əczaçılıq və digər prioritet sektorlarda əməkdaşlığın gücləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb, hər iki ölkənin şirkət nümayəndələri biznes tərəfdaşlığının qurulması və inkişaf etdirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO ilə İtaliya Sənaye Konfederasiyasının (Confindustria), “Mətanət A” şirkəti ilə İtaliyanın Dromont Comec şirkəti, "Improtex Industries" MMC ilə İtaliyanın "Leonardo Electronics" şirkəti, “Saloğlu” şirkəti ilə İtaliyanın "Visionnaire - İPA" və "Biesse S.P.A” şirkətləri arasında anlaşma memorandumları imzalanıb. Sənədlər yeni birgə istehsal və xidmət, tədqiqat və inkişaf layihələrinin həyata keçirilməsi və təcrübə mübadiləsi kimi istiqamətləri əhatə edir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri ilə İtaliya Ticarət Agentliyi, aqrar və qida texnologiyaları sahəsində ixtisaslaşmış Annatura şirkəti, Scorpio Group və İtaliyanın Coldiretti kənd təsərrüfatı təşkilatının nümayəndələri arasında görüşlər təşkil olunub, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın perspektivləri nəzərdən keçirilib.

Состоялся круглый стол Италия-Азербайджан
Была обсуждена диверсификация экономических и торговых отношений между Италией и Азербайджаном, подписан ряд документов.
В рамках делового визита Президента Азербайджана в Италию при поддержке итальянского Министерства предприятий и “Made in Italy”, Министерства экономики Азербайджана, Агентства поощрения экспорта  и инвестиций - AZPROMO и Конфедерации итальянской промышленности (“Confindustria”) состоялся круглый стол "Италия-Азербайджан". Наряду с официальными лицами обеих стран в мероприятии приняли участие около 40 предпринимателей, работающих в энергетическом секторе, химической промышленности, автомобилестроении, машиностроении, фармацевтике, сельском хозяйстве, металлургии, строительстве, пищевой и других сферах.
Министр экономики Микаил Джаббаров отметил, что отношения между нашими странами носят стратегический характер, подчеркнув, что Италия является крупнейшим торговым партнером Азербайджана. Было констатировано, что наша страна придает большое значение укреплению многопланового экономического сотрудничества с Италией, в результате чего множество итальянских компаний успешно работают в различных сферах экономики страны, в том числе на территориях, освобожденных от оккупации. Подчеркивалось, что дискуссии и договоренности, достигнутые в рамках круглого стола, будут способствовать дальнейшему укреплению наших отношений и создадут новые возможности.
Выступая в ходе круглого стола, Министр предпринимательства и “Made in Italy” Италии Адольфо Урсо и президент Конфедерации итальянской промышленности Эмануэле Орсини рассказали о стратегическом энергетическом партнерстве между Азербайджаном и Италией, и возможностях развития двусторонних отношений в ненефтяной сфере.
На мероприятии исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев, председатель правления Агентства развития малого и среднего бизнеса Орхан Мамедов, исполнительный директор Азербайджанской инвестиционной компании Ульви Мансуров и проректор Университета ADA Элькин Нурмамедов предоставили информацию об экспортном и инвестиционном потенциале Азербайджана, общих полезных направлениях и перспективных проектах. Кроме того, обсуждались вопросы укрепления сотрудничества в промышленности, возобновляемой энергетике, инфраструктуре, транспорте, текстильной, химической, фармацевтической и других приоритетных отраслях, а также представители компаний из обеих стран поделились своими взглядами на установление и развитие делового партнёрства.
В рамках мероприятия меморандумы о взаимопонимании были подписаны между Агентством поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO и Конфедерацией итальянской промышленности (Confindustria), итальянской компанией "Dromont Comec" и компанией "Matanet A", итальянской компанией "Leonardo Electronics" и ООО "Improtex Industries", компанией "Saloglu" и итальянскими компаниями "Visionnaire - IPA" и "Biesse S.P.A". Документы охватывают такие области, как реализация новых совместных производств и услуг, научно-исследовательских и опытно-конструкторских проектов, и обмен опытом.
В рамках визита были организованы встречи членов азербайджанской делегации с представителями Итальянского торгового агентства, компании "Annatura", специализирующейся на сельскохозяйственных и пищевых технологиях, группы компаний "Scorpio Group" и итальянской сельскохозяйственной организации "Coldiretti", а также были рассмотрены перспективы взаимовыгодного сотрудничества.