İtaliya-Azərbaycan dəyirmi masası keçirilib
İtaliya və Azərbaycan arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin şaxələndirilməsi müzakirə olunub, bir sıra sənədlər imzalanıb.
Azərbaycan Prezidentinin İtaliyaya işgüzar səfəri çərçivəsində İtaliyanın Müəssisələr və “Made in Italy” Nazirliyi, Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və İtaliya Sənaye Konfederasiyasının (“Confindustria”) birgə təşkilatçılığı ilə İtaliya – Azərbaycan dəyirmi masası keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı enerji sektoru, kimya sənayesi, avtomobil istehsalı, mühəndislik, əczaçılıq, kənd təsərrüfatı, metallurgiya, tikinti, qida və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 40-a yaxın sahibkar iştirak edib.
İqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov ölkələrimiz arasında münasibətlərin strateji xarakter daşıdığını qeyd edərək, İtaliyanın Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşı olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, ölkəmiz İtaliya ilə çoxşaxəli iqtisadi əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə böyük əhəmiyyət verir və bunun nəticəsi olaraq ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində, o cümlədən işğaldan azad olunan ərazilərdə çoxsaylı İtaliya şirkətləri uğurla fəaliyyət göstərir. Vurğulanıb ki, dəyimi masa çərçivəsində aparılan müzakirələr və əldə edilən razılaşmalar əlaqələrimizi daha da gücləndirəcək və yeni imkanlar açacaqdır.
Dəyirmi masada çıxış edən İtaliyanın Müəssisələr və “Made in Italy” naziri Adolfo Urso və İtaliya Sənaye Konfederasiyasının prezidenti Emanuele Orsini Azərbaycanın İtaliya ilə strateji enerji tərəfdaşlığı və ikitərəfli əlaqələrin qeyri-neft sahəsində inkişafı imkanları haqqında danışıblar.
Tədbirdə həmçinin AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin icraçı direktoru Ülvi Mansurov, ADA Universitetinin prorektoru Elkin Nurməmmədov Azərbaycanın ixrac və investisiya potensialı haqqında məlumat verib, ortaq faydalı fəaliyyət istiqamətləri və perspektivli layihələrə dair çıxış ediblər. Bununla yanaşı, sənaye, bərpa olunan enerji, infrastruktur, nəqliyyat, tekstil, kimya, əczaçılıq və digər prioritet sektorlarda əməkdaşlığın gücləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb, hər iki ölkənin şirkət nümayəndələri biznes tərəfdaşlığının qurulması və inkişaf etdirilməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO ilə İtaliya Sənaye Konfederasiyasının (Confindustria), “Mətanət A” şirkəti ilə İtaliyanın Dromont Comec şirkəti, "Improtex Industries" MMC ilə İtaliyanın "Leonardo Electronics" şirkəti, “Saloğlu” şirkəti ilə İtaliyanın "Visionnaire - İPA" və "Biesse S.P.A” şirkətləri arasında anlaşma memorandumları imzalanıb. Sənədlər yeni birgə istehsal və xidmət, tədqiqat və inkişaf layihələrinin həyata keçirilməsi və təcrübə mübadiləsi kimi istiqamətləri əhatə edir.
Səfər çərçivəsində Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvləri ilə İtaliya Ticarət Agentliyi, aqrar və qida texnologiyaları sahəsində ixtisaslaşmış Annatura şirkəti, Scorpio Group və İtaliyanın Coldiretti kənd təsərrüfatı təşkilatının nümayəndələri arasında görüşlər təşkil olunub, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın perspektivləri nəzərdən keçirilib.

Italy-Azerbaijan round table held
The diversification of economic and trade relations between Italy and Azerbaijan was discussed and several documents were signed.
Within the framework of the Azerbaijani President's business visit to Italy, an Italy-Azerbaijan Round Table was held with the support of the Italian Ministry of Enterprise and "Made in Italy," the Ministry of Economy of Azerbaijan, the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO and the Confederation of Italian Industry (Confindustria). In addition to officials from both countries, the event was attended by around 40 entrepreneurs from the energy, chemical, automotive, engineering, pharmaceutical, agricultural, metallurgical, construction, food, and other sectors.
Minister of Economy Mikail Jabbarov noted that the relations between our countries are strategic, stressing that Italy is the largest trade partner of Azerbaijan. It was noted that our country attaches great importance to strengthening multifaceted economic cooperation with Italy, as a result of which many Italian companies are successfully operating in various sectors of the country's economy, including in the territories liberated from occupation. It was stressed that the discussions and agreements reached at the round table will further strengthen our relations and create new opportunities.
Adolfo Urso, the Italian Minister of Entrepreneurship and "Made in Italy," and Emanuele Orsini, the President of the Confederation of Italian Industries, spoke at the round table about the strategic energy partnership between Azerbaijan and Italy and the opportunities for development of bilateral relations in the non-oil sector.
During the event, Yusif Abdullayev, Executive Director of AZPROMO, Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency, Ulvi Mansurov, Executive Director of the Azerbaijan Investment Company, and Elkin Nurmamedov, Vice-Rector of ADA University, provided information on Azerbaijan's export and investment potential, common useful areas and promising projects. In addition, issues related to strengthening cooperation in industry, renewable energy, infrastructure, transport, textile, chemical, pharmaceutical and other priority sectors were discussed, and representatives of companies from both countries shared their views on establishing and developing business partnerships.
During the event, memoranda of understanding were signed between the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO and the Confederation of Italian Industry (Confindustria), the Italian company Dromont Comec and the Azerbaijani company Matanet A, the Italian company Leonardo Electronics and Improtex Industries Ltd, the company Saloglu and the Italian companies Visionnaire - IPA and Biesse S.P.A. The documents cover such areas as the implementation of new joint production and services, research and development projects and exchange of experience.
Within the framework of the visit, meetings were held between members of the Azerbaijani delegation and representatives of the Italian Trade Agency, Annatura, a company specialising in agricultural and food technologies, the Scorpio group of companies, and the Italian agricultural organisation Coldiretti, and the prospects of mutually beneficial cooperation were discussed.