Azərbaycan-Pakistan biznes forumunda iki ölkənin rəsmiləri və müxtəlif sektorları təmsil edən sahibkarlar arasında iqtisadi və ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb.
Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyi, Pakistanın Ticarət Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Pakistanın Ticarətin İnkişafı İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan - Pakistan biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, əczaçılıq, tekstil, sənaye və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 90-a yaxın sahibkar iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli Azərbaycan və Pakistan arasında digər sahələrdə olduğu kimi, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin də yüksək səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycanda yaradılmış əlverişli investisiya mühiti və biznes imkanları, Pakistan şirkətlərinin ölkəmizdə uğurlu fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensial olduğunu diqqətə çatdıran nazirin müavini işgüzar dairələrin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin, o cümlədən bu gün 4-cü iclası keçirilən birgə işçi qrupun və biznes forumun tərəfdaşlığa töhfə verəcəyini, yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına, regionlararası münasibətlərin inkişafına müsbət təsir göstərəcəyinə əminliyini bildirib.
Pakistan İslam Respublikasının Ticarət Nazirliyinin katibi Cavad Paul biznes forumu ölkələrarası ticarətin genişləndirilməsi, Azərbaycan ilə Pakistan arasında davamlı iqtisadi əməkdaşlıq üçün əlverişli platforma kimi qiymətləndirib. Nazirliyin katibi Pakistanın biznes dairələri ilə əməkdaşlıq istiqamətlərini, o cümlədən sənaye, enerji, turizm, nəqliyyat-logistika kimi sahələrdə imkanları qeyd edib.
Pakistan İslam Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Qasım Mohiuddin Azərbaycan-Pakistan yüksək səviyyəli diplomatik əlaqələrinin iqtisadi tərəfdaşlığın inkişafı və  diversifikasiyası üçün möhkəm zəmin yaratdığını bildirib.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizdə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı istiqamətində reallaşdırılan tədbirləri, bu sahədə Agentliyin fəaliyyətini, eləcə də KOB sahəsində Pakistanın müvafiq qurumları və sahibkarlıq subyektləri ilə əməkdaşlıq imkanlarını diqqətə çatdırıb.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev qurumun ixracın təşviqi istiqamətində həyata keçirdiyi işlər və Pakistanla ticarət və investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsi perspektivlərinə dair fikirlərini bölüşüb.
Sonda Pakistanın biznes və investisiya mühitinə dair videoçarx nümayiş olunub, iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər təşkil olunub.

Azerbaijan-Pakistan Business Forum held
The Azerbaijan-Pakistan Business Forum on Expansion of Trade and Economic Relations hosted discussions between officials of the two countries and entrepreneurs representing various sectors.
The Azerbaijan-Pakistan Business Forum was held in Baku with the joint organisational support of the Ministry of Economy of Azerbaijan, the Ministry of Commerce of Pakistan, the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO, and the Trade Development Board of Pakistan. In addition to officials from both sides, the event was attended by some 90 entrepreneurs from the pharmaceutical, textile, industrial, and other sectors.
Deputy Minister of Economy Samed Bashirli noted that trade and economic relations between Azerbaijan and Pakistan, as well as relations in other spheres, are at a high level. He provided information about the favourable investment environment and business opportunities created in Azerbaijan, as well as the successful activity of Pakistani companies in our country.
Noting that there is a great potential for further expansion of relations between the two countries, the Deputy Minister expressed confidence that the events held with the participation of business circles, including the Joint Working Group and the Business Forum, which held its 4th meeting today, will contribute to the development of the partnership, create new opportunities for cooperation and have a positive impact on the development of interregional relations. Secretary of the Ministry of Commerce of the Islamic Republic of Pakistan Jawad Paul hailed the business forum as a convenient platform for the expansion of international trade and sustainable economic cooperation between Azerbaijan and Pakistan. The Secretary of the Ministry highlighted areas of cooperation with the Pakistani business community, including opportunities in the fields of industry, energy, tourism, transport, and logistics.
Ambassador of the Islamic Republic of Pakistan to our country Qasim Mohiuddin said that high-level diplomatic relations between Azerbaijan and Pakistan create a solid basis for the development and diversification of economic partnership. Orhan Mammadov, Chairman of the Board of Directors of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), drew attention to the measures taken for the development of small and medium businesses in our country, the activities of the Agency in this field, as well as the opportunities for cooperation with relevant institutions and business structures of Pakistan in the SMB sector.
Yusif Abdullayev, Executive Director of AZPROMO, shared his views on the organisation's work to promote exports and the prospects for expanding trade and investment relations with Pakistan.
At the end of the event, a video on Pakistan's business and investment environment was screened and bilateral business meetings were organised.