Azərbaycan-Pakistan biznes forumunda iki ölkənin rəsmiləri və müxtəlif sektorları təmsil edən sahibkarlar arasında iqtisadi və ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb.
Azərbaycanın İqtisadiyyat Nazirliyi, Pakistanın Ticarət Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Pakistanın Ticarətin İnkişafı İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Azərbaycan - Pakistan biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, əczaçılıq, tekstil, sənaye və digər sahələrdə fəaliyyət göstərən 90-a yaxın sahibkar iştirak edib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli Azərbaycan və Pakistan arasında digər sahələrdə olduğu kimi, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin də yüksək səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycanda yaradılmış əlverişli investisiya mühiti və biznes imkanları, Pakistan şirkətlərinin ölkəmizdə uğurlu fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da genişləndirilməsi üçün böyük potensial olduğunu diqqətə çatdıran nazirin müavini işgüzar dairələrin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin, o cümlədən bu gün 4-cü iclası keçirilən birgə işçi qrupun və biznes forumun tərəfdaşlığa töhfə verəcəyini, yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasına, regionlararası münasibətlərin inkişafına müsbət təsir göstərəcəyinə əminliyini bildirib.
Pakistan İslam Respublikasının Ticarət Nazirliyinin katibi Cavad Paul biznes forumu ölkələrarası ticarətin genişləndirilməsi, Azərbaycan ilə Pakistan arasında davamlı iqtisadi əməkdaşlıq üçün əlverişli platforma kimi qiymətləndirib. Nazirliyin katibi Pakistanın biznes dairələri ilə əməkdaşlıq istiqamətlərini, o cümlədən sənaye, enerji, turizm, nəqliyyat-logistika kimi sahələrdə imkanları qeyd edib.
Pakistan İslam Respublikasının ölkəmizdəki səfiri Qasım Mohiuddin Azərbaycan-Pakistan yüksək səviyyəli diplomatik əlaqələrinin iqtisadi tərəfdaşlığın inkişafı və  diversifikasiyası üçün möhkəm zəmin yaratdığını bildirib.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizdə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı istiqamətində reallaşdırılan tədbirləri, bu sahədə Agentliyin fəaliyyətini, eləcə də KOB sahəsində Pakistanın müvafiq qurumları və sahibkarlıq subyektləri ilə əməkdaşlıq imkanlarını diqqətə çatdırıb.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev qurumun ixracın təşviqi istiqamətində həyata keçirdiyi işlər və Pakistanla ticarət və investisiya əlaqələrinin genişləndirilməsi perspektivlərinə dair fikirlərini bölüşüb.
Sonda Pakistanın biznes və investisiya mühitinə dair videoçarx nümayiş olunub, iş adamları arasında ikitərəfli görüşlər təşkil olunub.

На Азербайджано-Пакистанском бизнес-форуме по расширению торгово-экономических отношений состоялись обсуждения между официальными лицами двух стран и предпринимателями, представляющими различные отрасли.
При совместной организационной поддержке Министерства экономики Азербайджана, Министерства торговли Пакистана, Агентства поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO и Департамента развития торговли Пакистана в Баку состоялся Азербайджано-Пакистанский бизнес-форум. Помимо официальных лиц обеих сторон, в мероприятии приняли участие около 90 предпринимателей, работающих в фармацевтической и текстильной сферах, промышленности и других областях.
Заместитель министра экономики Самед Баширли отметил, что торгово-экономические отношения между Азербайджаном и Пакистаном, находятся на высоком уровне, как и отношения в других сферах. Он предоставил информацию о созданных в Азербайджане благоприятной инвестиционной среде и бизнес-возможностях, а также об успешной деятельности пакистанских компаний в нашей стране.
Отметив, что существует большой потенциал для дальнейшего расширения отношений между нашими странами, заместитель министра выразил уверенность, что мероприятия, проводимые с участием деловых кругов, в том числе совместная рабочая группа и бизнес-форум, который сегодня провел свое 4-е заседание, будут способствовать развитию партнерства, а также создадут новые возможности для сотрудничества и окажут положительное влияние на развитие межрегиональных связей.
Секретарь Министерства торговли Исламской Республики Пакистан Джавад Пауль оценил бизнес-форум как удобную платформу для расширения международной торговли и устойчивого экономического сотрудничества между Азербайджаном и Пакистаном. Секретарь министерства отметил направления сотрудничества с деловыми кругами Пакистана, в том числе возможности в сферах промышленности, энергетики, туризма, транспорта и логистики.
Посол Исламской Республики Пакистан в нашей стране Касим Мохиуддин сказал, что дипломатические отношения высокого уровня между Азербайджаном и Пакистаном создают прочную основу для развития и диверсификации экономического партнерства.
Председатель правления Агентства развития малого и среднего бизнеса (KOBİA) Орхан Мамедов обратил внимание на меры, реализуемые в целях развития малого и среднего предпринимательства в нашей стране, деятельность Агентства в этой сфере, а также на возможности сотрудничества с соответствующими учреждениями и бизнес-структурами Пакистана в сфере МСБ.
Исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев поделился своим мнением о работе, проводимой организацией с целью продвижения экспорта и перспективах расширения торговых и инвестиционных отношений с Пакистаном.
В завершение был показан видеоролик о деловой и инвестиционной среде Пакистана, а также организованы двусторонние встречи между бизнесменами.