Azərbaycan-İraq biznes forumu keçirilib
Bakıda keçirilən Azərbaycan-İraq biznes forumunda iş adamları arasında fəaliyyətin əlaqələndirilməsi, özəl sektor, ticarət, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlıq potensialının genişləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb, Azərbaycan - İraq Biznes Şurasının yaradılması haqqında razılaşma imzalanıb.
Bakıda İqtisadiyyat Nazirliyi və İraqın Ticarət Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və İraqın Ticarət Palataları Federasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-İraq biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, kənd təsərrüfatı, qida, logistika, tikinti, konsaltinq, gəmiçilik və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 100-ə yaxın iş adamı iştirak edib.
Forumda çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov zəngin tarixə malik Azərbaycan-İraq əlaqələrinin dövlət başçılarının uzaqgörən siyasəti nəticəsində inkişaf etdiyini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, iki ölkə arasında siyasi, sosial, turizm və nəqliyyat sahələrini əhatə edən saziş və anlaşma memorandumlarının imzalanması tərəfdaşlığı daha da gücləndirib. Bu ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycan-İraq ticarət dövriyyəsində 49%-lik artım qeydə alınıb. Bu gün 170-ə yaxın İraq şirkəti Azərbaycanda müxtəlif sektorlar üzrə fəaliyyət göstərir. Azərbaycan şirkətləri İraqda böyük infrastruktur layihələrində podratçı qismində iştirak edib və bu ölkədə inşaat, enerji, su təchizatı, yol və körpülərin tikintisinə tələbin mövcudluğu şirkətlərin İraqda fəaliyyəti üçün yeni imkanlar açır. İqtisadiyyat naziri ölkəmizin nəqliyyat-tranzit imkanları, sənaye zonalarında yaradılmış şərait, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə sahibkarlar üçün tətbiq edilən güzəştlərlə bağlı məlumat verib.
İraqın ticarət naziri Ater Davud Əl-Ğureyri iki ölkə arasında tarixi bağların olduğunu və ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb, iqtisadi tərəfdaşlığın inkişafı istiqamətləri barədə fikirlərini bildirib. Nazir ölkəsində geniş iqtisadi islahatların aparıldığını və əlverişli investisiya mühiti yaradıldığını diqqətə çatdırıb, iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Azərbaycan və İraq işgüzar dairələri arasında əlaqələrin önəmini qeyd edib, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib.
İraqın Ticarət Palataları Federasiyasının prezidenti Əbdülrəzaq Əl-Zuheyri təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti, İraqın investisiya mühiti və iki ölkə arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərindən danışıb.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizdə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı istiqamətində reallaşdırılan tədbirləri, bu sahədə Agentliyin fəaliyyətini, eləcə də KOB sahəsində İraqın müvafiq qurumları və sahibkarlıq subyektləri ilə əməkdaşlıq imkanlarını diqqətə çatdırıb.
İraq-Azərbaycan Biznes Şurasının sədri Məhəmməd Əl-Davudi işgüzar dairələr arasında keçirilən görüşlərin ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin genişlənməsindəki əhəmiyyətini vurğulayıb. İki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə nəqliyyat-logistika və digər sahələr üzrə müəyyən anlaşmaların əldə edilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Forumda biznes nümayəndələri arasında fəaliyyətin əlaqələndirilməsi, özəl sektorda, ticarət, enerji və turizm sahələrində əməkdaşlıq potensialının reallaşdırılması barədə müzakirələr aparılıb.
Azərbaycan – İraq biznes forumu çərçivəsində KOBİA ilə İraq Ticarət Palataları Federasiyası arasında Azərbaycan - İraq Biznes Şurasının yaradılması haqqında razılaşma sənədi imzalanıb. Biznes Şuranın sahibkarlar arasında əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi üçün platforma rolunu oynamaqla, iqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsi və ticarət imkanlarının artırılması istiqamətində mühüm addım olacağı qeyd olunub.

На прошедшем в Баку Азербайджано-Иракском бизнес-форуме бизнесмены провели обсуждения по вопросам координации деятельности, расширения потенциала сотрудничества в частном секторе, торговле, туризме и других сферах, а также было подписано соглашение о создании Азербайджано-Иракского Делового совета.
При совместной организационной поддержке министерств экономики и торговли Ирака, Агентства поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO и Федерации торговых палат Ирака в Баку состоялся Азербайджано-Иракский бизнес-форум. Помимо официальных лиц обеих стран, в мероприятии приняли участие около 100 бизнесменов, работающих в сферах сельского хозяйства, продуктов питания, логистики, строительства, консалтинга, судоходства и т.д.
Выступая на форуме, министр экономики Микаил Джаббаров подчеркнул, что имеющие богатую историю азербайджано-иракские отношения развивались в результате дальновидной политики глав государств. Было отмечено, что подписание между двумя странами меморандумов о взаимопонимании, охватывающих политическую, социальную, туристическую и транспортную сферы, еще больше укрепило партнерство. В январе-июле текущего года в товарообороте между Азербайджаном и Ираком зафиксирован рост на 49%. Сегодня в различных секторах Азербайджана работают около 170 иракских компаний. Азербайджанские компании участвовали в качестве подрядчиков в крупных инфраструктурных проектах в Ираке, а спрос на строительство, энергетику, водоснабжение, строительство дорог и мостов в этой стране открывает новые возможности для деятельности компаний в Ираке. Министр экономики представил информацию о транспортно-транзитной базе нашей страны и условиях, созданных в промышленных зонах, а также о льготах для предпринимателей на освобожденных от оккупации территориях.
Подчеркнув, что между двумя странами существуют исторические связи и что его страна заинтересована в расширении отношений с Азербайджаном, Министр торговли Ирака Атер Дауд Аль-Гурейри выразил свое мнение о направлениях развития экономического партнерства. Министр обратил внимание на то, что в его стране проведены масштабные экономические реформы и создана благоприятная инвестиционная среда, и пригласил бизнесменов к активному сотрудничеству.
Глава AZPROMO Юсиф Абдуллаев отметил важность связей между деловыми кругами Азербайджана и Ирака и проинформировал о мерах, принимаемых по продвижению бренда “Made in Azerbaijan”.
Президент Федерации торговых палат Ирака Абдулрезаг Аль-Зухейри рассказал о деятельности представляемой им организации, инвестиционном климате Ирака и перспективах расширения сотрудничества между двумя странами в различных сферах экономики.
Председатель правления Агентства развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) Орхан Мамедов обратил внимание на меры, реализуемые с целью развития малого и среднего предпринимательства в нашей стране, деятельность Агентства в этой сфере, а также обратил внимание на возможности сотрудничества с соответствующими учреждениями и субъектами предпринимательства Ирака в сфере МСБ.
Председатель Иракско-Азербайджанского делового совета Мохаммад Аль-Давуди подчеркнул важность встреч между деловыми кругами в расширении двусторонних экономических отношений. Он отметил важность достижения определенных договоренностей в транспортно-логистической и других сферах в целях расширения экономических связей между двумя странами.
На форуме среди представителей бизнеса состоялись дискуссии о координации деятельности, реализации потенциала сотрудничества в частном секторе, торговле, энергетике и туризме.
В рамках Азербайджано-Иракского бизнес-форума между KOBIA и Федерацией торговых палат Ирака было подписано соглашение о создании Азербайджано-Иракского делового совета. Было отмечено, что Деловой совет станет важным шагом в направлении укрепления экономических связей и увеличения торговых возможностей, сыграв роль площадки для сотрудничества и обмена опытом между предпринимателями.