Azərbaycan-İraq biznes forumu keçirilib
Bakıda keçirilən Azərbaycan-İraq biznes forumunda iş adamları arasında fəaliyyətin əlaqələndirilməsi, özəl sektor, ticarət, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlıq potensialının genişləndirilməsi barədə müzakirələr aparılıb, Azərbaycan - İraq Biznes Şurasının yaradılması haqqında razılaşma imzalanıb.
Bakıda İqtisadiyyat Nazirliyi və İraqın Ticarət Nazirliyinin dəstəyi, İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və İraqın Ticarət Palataları Federasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-İraq biznes forumu keçirilib. Tədbirdə hər iki ölkədən rəsmi şəxslərlə yanaşı, kənd təsərrüfatı, qida, logistika, tikinti, konsaltinq, gəmiçilik və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 100-ə yaxın iş adamı iştirak edib.
Forumda çıxış edən iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov zəngin tarixə malik Azərbaycan-İraq əlaqələrinin dövlət başçılarının uzaqgörən siyasəti nəticəsində inkişaf etdiyini vurğulayıb. Qeyd edilib ki, iki ölkə arasında siyasi, sosial, turizm və nəqliyyat sahələrini əhatə edən saziş və anlaşma memorandumlarının imzalanması tərəfdaşlığı daha da gücləndirib. Bu ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycan-İraq ticarət dövriyyəsində 49%-lik artım qeydə alınıb. Bu gün 170-ə yaxın İraq şirkəti Azərbaycanda müxtəlif sektorlar üzrə fəaliyyət göstərir. Azərbaycan şirkətləri İraqda böyük infrastruktur layihələrində podratçı qismində iştirak edib və bu ölkədə inşaat, enerji, su təchizatı, yol və körpülərin tikintisinə tələbin mövcudluğu şirkətlərin İraqda fəaliyyəti üçün yeni imkanlar açır. İqtisadiyyat naziri ölkəmizin nəqliyyat-tranzit imkanları, sənaye zonalarında yaradılmış şərait, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərdə sahibkarlar üçün tətbiq edilən güzəştlərlə bağlı məlumat verib.
İraqın ticarət naziri Ater Davud Əl-Ğureyri iki ölkə arasında tarixi bağların olduğunu və ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu vurğulayıb, iqtisadi tərəfdaşlığın inkişafı istiqamətləri barədə fikirlərini bildirib. Nazir ölkəsində geniş iqtisadi islahatların aparıldığını və əlverişli investisiya mühiti yaradıldığını diqqətə çatdırıb, iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edib.
AZPROMO-nun rəhbəri Yusif Abdullayev Azərbaycan və İraq işgüzar dairələri arasında əlaqələrin önəmini qeyd edib, “Made in Azerbaijan” brendinin təşviqi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib.
İraqın Ticarət Palataları Federasiyasının prezidenti Əbdülrəzaq Əl-Zuheyri təmsil etdiyi qurumun fəaliyyəti, İraqın investisiya mühiti və iki ölkə arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərindən danışıb.
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizdə kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı istiqamətində reallaşdırılan tədbirləri, bu sahədə Agentliyin fəaliyyətini, eləcə də KOB sahəsində İraqın müvafiq qurumları və sahibkarlıq subyektləri ilə əməkdaşlıq imkanlarını diqqətə çatdırıb.
İraq-Azərbaycan Biznes Şurasının sədri Məhəmməd Əl-Davudi işgüzar dairələr arasında keçirilən görüşlərin ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin genişlənməsindəki əhəmiyyətini vurğulayıb. İki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə nəqliyyat-logistika və digər sahələr üzrə müəyyən anlaşmaların əldə edilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Forumda biznes nümayəndələri arasında fəaliyyətin əlaqələndirilməsi, özəl sektorda, ticarət, enerji və turizm sahələrində əməkdaşlıq potensialının reallaşdırılması barədə müzakirələr aparılıb.
Azərbaycan – İraq biznes forumu çərçivəsində KOBİA ilə İraq Ticarət Palataları Federasiyası arasında Azərbaycan - İraq Biznes Şurasının yaradılması haqqında razılaşma sənədi imzalanıb. Biznes Şuranın sahibkarlar arasında əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi üçün platforma rolunu oynamaqla, iqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsi və ticarət imkanlarının artırılması istiqamətində mühüm addım olacağı qeyd olunub.

Azerbaijan-Iraq business forum held
At the Azerbaijan-Iraq Business Forum held in Baku, entrepreneurs discussed the coordination of activities, and expansion of cooperation potential in the private sector, trade, tourism and other spheres, and an agreement was signed on the establishment of the Azerbaijan-Iraq Business Council.
The Azerbaijan-Iraq Business Forum was held in Baku with the joint organisational support of the Iraqi Ministries of Economy and Trade, the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO and the Federation of Iraqi Chambers of Commerce. In addition to officials from both countries, the event was attended by around 100 businessmen from the agriculture, food, logistics, construction, consultancy, shipping, and other sectors.
Speaking at the forum, Minister of Economy Mikail Jabbarov stressed that Azerbaijani-Iraqi relations, which have a rich history, are developing as a result of the far-sighted policies of the heads of state. It was noted that the signing of memoranda of understanding between the two countries in the political, social, tourism, and transport spheres had further strengthened the partnership. In the first seven months of this year, trade turnover between Azerbaijan and Iraq grew by 49%. At present, about 170 Iraqi companies operate in various sectors in Azerbaijan. Azerbaijani companies have participated as contractors in major infrastructure projects in Iraq, and the demand for construction, energy, water supply, road and bridge building in this country opens new opportunities for the companies' activities in Iraq. The Minister of Economy presented information on the transport and transit base of our country and the conditions created in the industrial zones, as well as the incentives for entrepreneurs in the liberated areas.
The Iraqi Minister of Trade Ater Daud Al Ghureiri emphasized the historical ties between the two countries and his country's interest in developing relations with Azerbaijan and expressed his opinion on the areas of development of economic partnership. Noting that his country has carried out large-scale economic reforms and created a favourable investment environment, the Minister invited businessmen to active cooperation.
Head of AZPROMO Yusif Abdullayev stressed the importance of relations between the business communities of Azerbaijan and Iraq and informed about the measures taken to promote the "Made in Azerbaijan" brand.
President of the Federation of Iraqi Chambers of Commerce Abdulrezag Al-Zuheiri spoke about the activities of the organisation he represented, the investment climate in Iraq, and prospects for expanding cooperation between the two countries in various economic fields.
Orhan Mammadov, Chairman of the Board of Directors of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), highlighted the measures taken for the development of small and medium-sized enterprises in our country, the activities of the Agency in this field, and the opportunities for cooperation with relevant institutions and economic entities in Iraq in the field of SMBs.
Mohammad Al-Dawoodi, Chairman of the Iraqi-Azerbaijani Business Council, stressed the importance of meetings between business communities in expanding bilateral economic relations. He noted the importance of reaching certain agreements in the fields of transport, logistics, and other areas to expand economic relations between the two countries.
At the forum, the businessmen discussed coordination of activities, and utilisation of cooperation potential in the private sector, trade, energy, and tourism.
Within the framework of the Azerbaijan-Iraq Business Forum, an agreement was signed between KOBIA and the Federation of Iraqi Chambers of Commerce on the establishment of the Azerbaijan-Iraq Business Council. It was noted that the Business Council will be an important step in strengthening economic ties and increasing trade opportunities, and will serve as a platform for cooperation and exchange of experience among entrepreneurs.