Sahibkarlar beynəlxalq idxal sərgisinə dəvət olunur
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi Çin Xalq Respublikasının Şanxay şəhərində 2024-cü ilin 05-10 noyabr tarixlərində keçiriləcək 7-ci Beynəlxalq Çin idxal sərgisində vahid ölkə stendində iştirak üçün ixracatçıların müraciətlərinin qəbulunu elan edir.
Vahid ölkə stendində iştirak edəcək ixracatçıların maksimum sayı: 4 şirkət.
Qəhvə, çay, mate və ya paraqvay çayı və ədviyyatlar
Müsabiqə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2018-ci il 31 oktyabr tarixli 470 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş "Dəstək tədbirlərində iştirak edəcək ixracatçıların seçilməsi üçün müsabiqənin təşkili və keçirilmə Qaydası" əsasında 31 oktyabr 2024-cü il tarixində AZPROMO-da təşkil olunacaq.
Sənədlər aşağıdakı ünvan üzrə 10 oktyabr 2024-cü il tarixinədək təqdim olunmalıdır: Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Bakı Biznes Mərkəzi, Neftçilər pr. 32, Bakı, AZ1000.

Entrepreneurs invited to international import exhibition
The Ministry of Economy of Azerbaijan Republic announces the acceptance of exporters' applications for participation in the single country stand at “7th China International Import Expo 2024 (CIIE 2024), which will be held in Shanghai, People's Republic of China, on November 5-10, 2024.
Maximum number of exporters to participate in a single country stand – 4 companies.
coffee, tea, maté and spices
cereals
oil seeds and oleaginous fruits; miscellaneous grains, seeds and fruit; industrial or medicinal plants; straw and fodder
preparations of meat, of fish or of crustaceans, molluscs or other aquatic invertebrates
cocoa and cocoa preparations
preparations of cereals, flour, starch or milk; pastrycooks' products
preparations of vegetables, fruit, nuts or other parts of plants
miscellaneous edible preparations
beverages, spirits and vinegar
The competition will be held in AZPROMO on October 17, 2024 according to the “Rules for the organization and conduct of the competition for the selection of exporters who will participate in support measures”, approved by the decision № 470 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 31 October 2018.
Documents should be submitted until October 10, 2024 at the following address: Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan –  AZPROMO, Baku Business Center, Neftchilar ave., 32, Baku, AZ1000.