Proqram çərçivəsində şirkətlərin françayzinq biznes modeli ilə qlobal bazarlara çıxış imkanları müzakirə olunub, AZPROMO və AFM arasında memorandum imzalanıb.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Azərbaycan Françayzinq Mərkəzinin (AFM) birgə təşkilatçılığı ilə Milli Françayzinq Dəstək Proqramının (MFDP) fəaliyyətə başlamasına həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbirdə iaşə obyektləri, mağaza şəbəkələri, kənd təsərrüfatı, tekstil, səyahət və biznesin digər sahələrini təmsil edən 23 şirkət nümayəndəsi iştirak edib.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Agentliyin fəaliyyəti, o cümlədən ixracın təşviqi mexanizmləri və təsdiqlənməsi gözlənilən logistikanın subsidiyalaşması mexanizmi haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, françayzinq biznes modelinin ölkəmizdə inkişafı gələcəkdə Azərbaycanın qeyri-neft ixracına mühüm töhfə verəcək.
AFM-nin direktoru və MFDP-nin koordinatoru Elnur İslamov milli brendlərin beynəlxalq bazarlarda uğur qazanması üçün bu proqramın yaratdığı imkanlardan danışıb. Qeyd edilib ki, milli brendlərin ölkəmizin iqtisadi və biznes maraqla yanaşı zəngin mədəni və tarixi dəyərlərimizin də təbliği cəhətdən çox önəmlidir. “Topfranchise” şirkətinin həmtəsisçisi Vasil Qazizulin isə şirkətlərin qlobal bazarlara daxil olması prosesi və MFDP mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Tədbir zamanı həmçinin biznes nümayəndələri tərəfindən təmsil etdikləri brendlər haqqında məlumat verilib, sahibkarları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, proqramın Azərbaycanın işgüzar mühiti üçün yaratdığı perspektivlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda AZPROMO və AFM arasında Azərbaycanda istehsal olunan mal və xidmətlərin ixracının təşviqi və bu istiqamətdə fəaliyyətin əlaqələndirilməsi üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutan Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

В рамках программы обсуждались возможности выхода компаний на мировые рынки посредством франчайзинговой бизнес-модели, а также был подписан меморандум между AZPROMO и AFM.
При совместной организации Агентства поощрения экспорта и инвестиций - AZPROMO и Азербайджанского центра франчайзинга (AFM) состоялось мероприятие, посвященное запуску Национальной программы поддержки франчайзинга (НППФ). В мероприятии приняли участие представители 23 компаний, представляющих предприятия общественного питания, сети магазинов, сельское хозяйство, текстильную промышленность, туризм и другие сферы бизнеса.
Исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев предоставил информацию о деятельности агентства, в том числе об ожидающих утверждения механизмах продвижения экспорта и механизме субсидирования логистики. Было отмечено, что развитие франчайзинговой бизнес-модели в нашей стране внесет важный вклад в будущий ненефтяной экспорт Азербайджана.
Директор AFM и координатор НППФ Эльнур Исламов рассказал о возможностях, создаваемых этой программой для национальных брендов и достижения успеха на международных рынках. Было отмечено, что национальные бренды имеют большое значение для продвижения богатых культурных и исторических ценностей нашей страны, а также ее экономических и деловых интересов. Сооснователь компании "Топфраншиза" Василь Газизулин выступил с презентацией о процессе выхода компаний на глобальные рынки и НППФ. В ходе мероприятия представители бизнеса также предоставили информацию о представляемых ими брендах, ответили на вопросы предпринимателей и обменялись мнениями о перспективах, создаваемых программой для бизнес климата в Азербайджане.