Proqram çərçivəsində şirkətlərin françayzinq biznes modeli ilə qlobal bazarlara çıxış imkanları müzakirə olunub, AZPROMO və AFM arasında memorandum imzalanıb.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO və Azərbaycan Françayzinq Mərkəzinin (AFM) birgə təşkilatçılığı ilə Milli Françayzinq Dəstək Proqramının (MFDP) fəaliyyətə başlamasına həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbirdə iaşə obyektləri, mağaza şəbəkələri, kənd təsərrüfatı, tekstil, səyahət və biznesin digər sahələrini təmsil edən 23 şirkət nümayəndəsi iştirak edib.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Agentliyin fəaliyyəti, o cümlədən ixracın təşviqi mexanizmləri və təsdiqlənməsi gözlənilən logistikanın subsidiyalaşması mexanizmi haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, françayzinq biznes modelinin ölkəmizdə inkişafı gələcəkdə Azərbaycanın qeyri-neft ixracına mühüm töhfə verəcək.
AFM-nin direktoru və MFDP-nin koordinatoru Elnur İslamov milli brendlərin beynəlxalq bazarlarda uğur qazanması üçün bu proqramın yaratdığı imkanlardan danışıb. Qeyd edilib ki, milli brendlərin ölkəmizin iqtisadi və biznes maraqla yanaşı zəngin mədəni və tarixi dəyərlərimizin də təbliği cəhətdən çox önəmlidir. “Topfranchise” şirkətinin həmtəsisçisi Vasil Qazizulin isə şirkətlərin qlobal bazarlara daxil olması prosesi və MFDP mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Tədbir zamanı həmçinin biznes nümayəndələri tərəfindən təmsil etdikləri brendlər haqqında məlumat verilib, sahibkarları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, proqramın Azərbaycanın işgüzar mühiti üçün yaratdığı perspektivlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda AZPROMO və AFM arasında Azərbaycanda istehsal olunan mal və xidmətlərin ixracının təşviqi və bu istiqamətdə fəaliyyətin əlaqələndirilməsi üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutan Anlaşma Memorandumu imzalanıb.

Within the framework of the program, opportunities for companies to enter global markets through the franchising business model were discussed, and a memorandum was signed between AZPROMO and AFM.
An event dedicated to the launch of the National Franchising Support Program (NFSP) was held under the joint organization of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO and the Azerbaijan Franchising Center (AFM). The event was attended by representatives of 23 companies representing catering, chain stores, agriculture, textile industry, tourism, and other business sectors.
An event dedicated to the launch of the National Franchising Support Program (NFSP) was held under the joint organization of the Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO and the Azerbaijan Franchising Center (AFM). The event was attended by representatives of 23 companies representing catering, chain stores, agriculture, textile industry, tourism, and other business sectors. During the event, the representatives of the companies provided information about the brands they represent, answered the questions of the entrepreneurs, and exchanged views on the prospects created by the program for the business environment in Azerbaijan.
Subsequently, a Memorandum of Understanding was signed between AZPROMO and AFM on cooperation in the promotion of the export of goods and services produced in Azerbaijan and coordination of activities in this field.