Tədbirdə Afrika ölkələrinin dayanıqlı ticarət və investisiya imkanlarının reallaşdırılmasında ekoloji cəhətdən təmiz təşəbbüslərin və maliyyə mexanizmlərinin rolu, tərəfdaş ölkələrin bu prosesdə töhfəsi müzakirə olunub.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO COP29 çərçivəsində Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri Ticarət Mərkəzi və Afrika İxrac-idxal Bankının təşkilatçılığı ilə keçirilən "Afrikada Dayanıqlı Ticarət" adlı tədbirdə təmsil olunub.
Tədbirin açılışında çıxış edən Afrika İxrac-idxal bankının icraçı vitse-prezidenti Kanayo Avani və Afrika Qitəsi Azad Ticarət Zonasının Baş katibi Vamkele Mene regional ticarət inteqrasiyasının dayanıqlı inkişaf üçün əhəmiyyətini vurğulayıb, bu istiqamətdə atılan addımların əhəmiyyətini qeyd ediblər.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Azərbaycanın investisiya mühiti, eləcə də xüsusi iqtisadi zonalarda xarici investorlar üçün yaradılan əlverişli biznes mühiti haqqında məlumat verib. O, Azərbaycanın “yaşıl” enerji sahəsindəki məqsədlərindən, xüsusilə bərpa olunan enerji layihələrinə investisiyalar və iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə çərçivəsində görülən işlərdən bəhs edib. Tədbirdə həmçinin Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və BƏƏ-nin İqlim Dəyişikliyi və Ətraf Mühit nazirinin müavini Məhəmməd Səid Sultan Əlnuaymi çıxış ediblər.
Tədbir "Afrikanın xüsusi iqtisadi zonalarının təşviqi: Yaşıl inkişaf və innovasiya yolunda" və "Dayanıqlı inkişafın aktivləşdirilməsi: BƏƏ-Afrika iqtisadi dəhlizi üçün Afrika və Azərbaycan arasında körpülərin qurulması" panel sessiyaları ilə davam edib.

The event discussed the role of environmentally friendly initiatives and financial mechanisms in realizing sustainable trade and investment opportunities in African countries, as well as the contributions of partner countries to this process.
The Export and Investment Promotion Agency - AZPROMO represented Azerbaijan at the "Sustainable Trade in Africa" event, organized by the UAE Trade Center and the African Export-Import Bank as part of COP29.
In the opening remarks, Kanayo Awani, Executive Vice President of the African Export-Import Bank, and Wamkele Mene, Secretary-General of the African Continental Free Trade Area, highlighted the importance of regional trade integration for sustainable development and emphasized the significance of ongoing initiatives in this direction.
Yusif Abdullayev, Executive Director of AZPROMO, provided insights into Azerbaijan's investment climate and the favorable business environment created for foreign investors in special economic zones. He also discussed Azerbaijan’s goals in green energy, focusing on investments in renewable energy projects and efforts to combat climate change.
Other speakers included Orkhan Mammadov, Chairman of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA), and Mohammed Saeed Sultan Alnuaimi, UAE’s Assistant Minister for Climate Change and Environment.
The event continued with panel sessions titled "Promoting Africa’s Special Economic Zones: Towards Green Growth and Innovation" and "Enabling Sustainable Development: Building Bridges Between Africa and Azerbaijan for the UAE-Africa Economic Corridor."