AZPROMO "SustainabITALY" tədbirində iştirak edib
Tədbirdə Azərbaycan və İtaliya arasında dayanıqlı tərəfdaşlıq, “yaşıl” inkişaf və infrastruktur sektorları üzrə birgə fəaliyyət müzakirə olunub, AZPROMO və OICE arasında memorandum imzalanıb.
İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO COP29 çərçivəsində İtaliyanın İnfrastruktur və Nəqliyyat Nazirliyi, İtaliyanın Xarici İşlər və Beynəlxalq Əməkdaşlıq Nazirliyi, İtaliya Ticarət Agentliyi (ITA), İtaliya Özəl Tikinti Assosiasiyası və İtaliyanın Mühəndislik, Memarlıq və Texniki-İqtisadi Konsaltinq Təşkilatları Assosiasiyasının (OICE) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən "SustainabITALY" adlı tədbirdə təmsil olunub.
Tədbirdə çıxış edən AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev ölkələrimiz arasında qarşılıqlı işgüzar səfərlərin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişlənməsinə böyük töhfə verdiyini və İtaliyanın Azərbaycanın ən böyük ticarət tərəfdaşı olduğunu diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki,  bu il AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan şirkətləri İtaliyanın Rimini şəhərində ilk dəfə “Macfrut 2024” beynəlxalq sərgidə “Made in Azerbaijan” vahid ölkə stendində məhsullarını nümayiş ediblər.
ITA-nın Asiya və Okeaniya ofisinin meneceri Marko Forzini və OICE-nin sədr müavini Fabio Pinton İtaliya və Azərbaycan arasında “yaşıl” iqtisadiyyat çərçivəsində tərəfdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Qeyd olunub ki, ölkələrimizin dayanıqlı inkişaf məqsədləri üzrə qoyduqları hədəflərə çatmaq üçün dayanıqlı infrastruktur sektorunda həyata keçiriləcək ortaq təşəbbüslər vacib rol oynaya bilər. Tədbirdə həmçinin İtaliyanın İnfrastruktur və Nəqliyyat Nazirliyinin Nazirlər Kabineti Aparatının rəhbəri Alfredo Storto İtaliyanın dayanıqlı infrastruktur və nəqliyyat sektorlarında həyata keçirilən layihələr barədə danışıb, Azərbaycan-İtaliya investisiya tərəfdaşlığının potensialını yüksək qiymətləndirib.
Tədbir çərçivəsində AZPROMO və OICE arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandum Azərbaycan və İtaliyanın konsaltinq şirkətləri arasında birgə fəaliyyətin, o cümlədən yaşıl əməkdaşlığın təşviqini nəzərdə tutur.
Qeyd edək ki, “SustainabITALY” platformasında inşaat mühəndisliyi, memarlıq, texniki konsaltinq, layihələrin idarəetməsi, infrastruktur, texnologiya və innovasiyalar, biznes və digər prioritet sektorlarda işgüzar münasibətlərin gücləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

В ходе мероприятия обсуждались вопросы устойчивого партнерства между Азербайджаном и Италией, совместная деятельность в сфере "зеленого" развития и инфраструктуры, а также был подписан меморандум между AZPROMO и OICE.
В рамках COP29 Агентство поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO было представлено на мероприятии "SustainabITALY" при совместной организации Министерства инфраструктуры и транспорта Италии, Министерства иностранных дел и международного сотрудничества Италии, Итальянского торгового агентства (ITA), Итальянской ассоциации частного строительства, Итальянской ассоциации инженерии, архитектуры и Технико-экономических консалтинговых организаций (OICE).
Выступивший на мероприятии исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев отметил, что взаимные деловые визиты между нашими странами во многом способствовали расширению торгово-экономических связей и что Италия является крупнейшим торговым партнером Азербайджана. Было отмечено, что в этом году при организации AZPROMO азербайджанские компании впервые представили свою продукцию на едином стенде страны “Made in Azerbaijan” на международной выставке "Macfrut 2024" в Римини, Италия.
Менеджер офиса ITA в Азии и Океании Марко Форзини и заместитель председателя OICE Фабио Пинтон подчеркнули важность укрепления партнерства между Италией и Азербайджаном в рамках "зеленой" экономики. Было отмечено, что совместные инициативы, которые будут реализованы в секторе устойчивой инфраструктуры, могут сыграть важную роль в достижении целей устойчивого развития, поставленных нашими странами. Руководитель аппарата правительства Министерства инфраструктуры и транспорта Италии Альфредо Сторто рассказал о проектах, реализуемых в устойчивой инфраструктуре и транспортном секторе Италии, и высоко оценил потенциал азербайджано-итальянского инвестиционного партнёрства.
В рамках мероприятия был подписан Меморандум о взаимопонимании между AZPROMO и OICE. Меморандум предусматривает продвижение совместной деятельности, в том числе зеленого сотрудничества, между консалтинговыми компаниями Азербайджана и Италии.
Следует отметить, что на площадке "SustainabITALY" состоялся обмен мнениями по вопросам укрепления деловых связей в гражданском строительстве, архитектуре, техническом консалтинге, управлении проектами, инфраструктуре, технологиях и инновациях, бизнесе и других приоритетных отраслях.