Görüşdə potensial layihələrin birgə reallaşdırılması ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
COP29 çərçivəsində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO ilə Misirin planlaşdırma və iqtisadi inkişaf nazirinin Strateji tərəfdaşlıq, mükəmməllik və təşəbbüslər üzrə köməkçisi Hişam Bədrin rəhbərlik etdiyi Misirin Ağıllı Yaşıl Layihələr üzrə Milli Təşəbbüsü (NISGP) üçün qalib seçilən layihələrin sahiblərindən ibarət nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Agentliyin təşkilatçılığı ilə Bakı və Qahirədə baş tutan Misir və Azərbaycanın biznes dairələri arasında görüşlərin iqtisadi əlaqələrimizin gücləndirilməsinə möhkəm zəmin yaratdığını vurğulayıb. Görüşdə AZPROMO-nun fəaliyyət istiqamətləri, eləcə də Agentliyin Misirin İnvestisiyalar və Azad Zonalar üzrə Baş Qurumu (GAFI) ilə qurulan əməkdaşlıq əlaqələri haqqında məlumat verilib.
Nazir köməkçisi Hişam Bədr NISGP təşəbbüsünə daxil olan “yaşıl” enerji, kənd təsərrüfatı, su idarəetmə texnologiyaları, tullantıların idarə edilməsi, sənaye və innovasiyalar kimi sahələri əhatə edən layihələrin yaratdığı potensial tərəfdaşlıq imkanları barədə fikirlərini bölüşüb. Qeyd edilib ki, təklif olunan 18 potensial layihənin birgə reallaşdırılması həm Misirdə, həm də ölkəmizdə dayanıqlı inkişaf məqsədlərinə çatmağa böyük töhfə verə bilər.

В ходе встречи состоялся обмен идеями о совместной реализации потенциальных проектов.
В рамках COP29 Агентство поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO провело встречу с делегацией владельцев проектов, выбранных победителями Египетской национальной инициативы по умным зеленым проектам (NISGP), во главе с Хишамом Бадром, помощником министра планирования и экономического развития Египта по стратегическому партнерству, передовому опыту и инициативам.
Исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев подчеркнул, что организованные Агентством встречи между деловыми кругами Египта и Азербайджана, прошедшие в Баку и Каире, создали прочную основу для укрепления наших экономических связей. На встрече была представлена информация о деятельности AZPROMO, а также об отношениях сотрудничества, созданных агентством с Генеральным управлением по инвестициям и свободным зонам Египта (GAFI).
Помощник министра Хишам Бадр поделился своим мнением о создаваемых проектами потенциальных возможностях партнерства, включенными в инициативу NISGP, которые обуславливают "зеленую" энергетику, сельское хозяйство, технологии управления водными ресурсами, управление отходами, промышленность и инновации. Было отмечено, что совместная реализация предложенных 18 потенциальных проектов может во многом способствовать достижению целей устойчивого развития как в Египте, так и в нашей стране.