Monteneqro ilə turizm sektorunda əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
COP29 çərçivəsində İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO ilə Monteneqronun turizm naziri Simonida Kordicin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
Görüşdə AZPROMO-nun icraçı direktoru Yusif Abdullayev Agentliyin fəaliyyət istiqamətləri, o cümlədən COP29 çərçivəsində AZPROMO-nun təşkilatçılığı keçirilən tədbirlər, həmçinin Yaşıl və Mavi zonalarda “Ticarət və İnvestisiya Evi” stendləri haqqında məlumat verib. Bildirilib ki, ölkələrimiz arasında investisiya tərəfdaşlığı inkişaf edir və bu xüsusda AZPROMO-nun təşkilatçılığı ilə bu il baş tutan Monteneqro-Azərbaycan biznes forumu vurğulanıb.
Monteneqronun turizm naziri Simonida Kordic turizm sektorunun ölkəsi üçün strateji xarakter daşıdığını və ÜDM-nin 30%-ni təşkil etdiyini diqqətə çatdırıb. Turizm və qonaqpərvərlik sahəsinin inkişafının Monteneqronun dayanıqlı inkişaf üzrə məqsədləri ilə sıx uzlaşdığını qeyd edən nazir bu sahəyə cəlb olunan investisiyaların həm iqtisadiyyatın sabitliyinin, həm də ətraf mühitin qorunması baxımından vacib olduğunu bildirib.
Görüşdə Azərbaycanın Monteneqroda əsas investorlardan biri olduğunu və bu tendensiyanın davam etdirilməsi üçün görülə biləcək işlər barədə bəhs edilib. Bununla bağlı 2025-ci ilin əvvəlində AZPROMO tərəfindən Monteneqroda ölkənin təqdim etdiyi investisiya layihələri və investisiya iqlimi ilə tanışlıq məqsədilə hər iki ölkənin işgüzar dairələrinin iştirakı ilə görüşün təşkil olunmasına dair ilkin razılıq əldə olunub.

Состоялся обмен мнениями о возможностях расширения сотрудничества в сфере туризма с Черногорией.
В рамках COP29 между Агентством поощрения экспорта и инвестиций – AZPROMO и делегацией во главе с министром туризма Черногории Симонидой Кордич состоялась встреча.
В ходе встречи исполнительный директор AZPROMO Юсиф Абдуллаев проинформировал о деятельности агентства, в том числе о мероприятиях, организованных AZPROMO в рамках COP29, а также стендах "Торгового и инвестиционного дома" в Зеленой и Синей зонах. Было доложено, что инвестиционное партнерство между нашими странами развивается, и в этой связи был особо отмечен Черногорско-Азербайджанский бизнес-форум, организованный AZPROMO в этом году.
Министр туризма Черногории Симонида Кордич отметила, что туристический сектор носит стратегический характер для страны и составляет 30% ее ВВП. Отметив, что развитие сектора туризма и гостеприимства тесно связано с целями устойчивого развития Черногории, министр заявила, что инвестиции в этот сектор важны как в плане обеспечения стабильности экономики, так и с точки зрени защиты окружающей среды.
В ходе встречи обсуждалось, что Азербайджан является одним из основных инвесторов в Черногории, а так же то, что можно сделать, чтобы продолжить эту тенденцию. В связи с этим AZPROMO договорилось организовать в начале 2025 года встречу с участием деловых кругов обеих стран для ознакомления с инвестиционными проектами и деловой средой Черногории.