Sahibkarlar “9-cu Beynəlxalq Çin İdxal Sərgisi”nə dəvət olunurlar
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi Çin Xalq Respublikasının Şanxay şəhərində 2026-cı ilin 5-10 noyabr tarixlərində keçiriləcək “9-cu Beynəlxalq Çin İdxal Sərgisi”ndə vahid ölkə stendində iştirak üçün ixracatçıların müraciətlərinin qəbulunu elan edir.
şəkərdən hazırlanan qənnadı məmulatları (ağ şokolad daxil olmaqla), tərkibində kakao olmayan
şokolad və tərkibində kakao olan digər hazır ərzaq məhsulları
190410
dənli bitkilərin və ya taxıl məhsulların şişirdilməsi və ya qovurulması yolu ilə hazırlanmış hazır ərzaq məhsulları
çörək məmulatları, qənnadı məhsulları
digər meyvə, qoz-fındıq və bitkilərin yeməli hissələri, başqa şəkildə hazırlanmış və ya konservləşdirilmiş
Müsabiqə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2018-ci il 31 oktyabr tarixli 470 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dəstək tədbirlərində iştirak edəcək ixracatçıların seçilməsi üçün müsabiqənin təşkili və keçirilmə Qaydası” əsasında 7 avqust 2026-cı il tarixində AZPROMO-da təşkil olunacaq.
Sənədlər aşağıdakı ünvan üzrə 31 iyul 2026-cı il tarixinədək təqdim olunmalıdır: Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Bakı Biznes Mərkəzi, Neftçilər pr. 32, Bakı, AZ1000.

The Ministry of Economy of Azerbaijan Republic announces the acceptance of exporters' applications for participation in the single country stand at the “9th China International Import Expo 2026” international exhibition, which will be held in Shanghai, People's Republic of China, on November 5-10, 2026.
1704
sugar confectionery (including white chocolate), not containing cocoa:
chocolate and other food preparations containing cocoa:
190410
prepared foods obtained by swelling or roasting of cereals or cereal products
1905
bread, pastry, cakes, biscuits and other bakers’ wares
2007
jams, fruit jellies, marmalades, fruit or nut purée, fruit or nut paste, hot-processed products, whether or not containing added sugar or other sweetening matter: citrus fruits (sugar content exceeding 30% by weight)
2008
fruits, nuts and other edible parts of plants, otherwise prepared or preserved, whether or not containing added sugar or other sweetening matter or spirit, not elsewhere specified or included
2009
fruit juices, unfermented and not containing added spirit, whether or not containing added sugar or other sweetening matter
alcoholic and non-alcoholic beverages and vinegar
The competition will be held in AZPROMO on August 7, 2026 according to the “Rules for the organization and conduct of the competition for the selection of exporters who will participate in support measures”, approved by the decision № 470 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 31 October 2018.
Documents should be submitted until July 31, 2026 at the following address:
Phone: (+994 12) 598-01-47/48 (internal - 3630);
Kanan Muzaffarli – Chief specialist of the Division of the Affairs on the Export Markets of the Export Promotion Department of AZPROMO