İİB Qrupunun Özəl Sektor Forumu çərçivəsində keçirilən sərgidə Azərbaycan pavilyonu təşkil olunub
İslam İnkişaf Bankı Qrupunun Özəl Sektor Forumu çərçivəsində keçirilən sərgidə təşkil olunan Azərbaycan pavilyonunda ölkəmizin istehsal, investisiya və ixrac potensialı, prioritet sahələr üzrə layihələr və beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları təqdim edilir.
16-19 iyun tarixlərində Bakıda İslam İnkişaf Bankı Qrupunun (İİB) 51-ci İllik Toplantıları keçirilir. “Dayanıqlı rifah naminə regional inteqrasiya” mövzusuna həsr olunmuş tədbirdə Qrupa üzv 57 ölkədən rəhbər şəxslər, dövlət və özəl sektorun, beynəlxalq maliyyə institutlarının nümayəndələri iştirak edirlər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin ali himayəsi altında keçirilən İllik Toplantılar çərçivəsində Bakı Konqres Mərkəzində sərgi keçirilir. Sərgi Toplantıların əhatə etdiyi Özəl Sektor Forumu çərçivəsində strateji investisiya və ticarət imkanlarının təqdimatı məqsədilə təşkil olunub.
Sərgidə “İnteqrasiya olunmuş Azərbaycan: İnvestisiya, innovasiya və “Made in Azerbaijan” mövzusunda Azərbaycan pavilyonu qurulub. Ölkəmizin iqtisadi imkanlarının vahid platformada nümayiş etdirildiyi pavilyonda iqtisadi zonalar, KOB, sənaye, ixracın və investisiyaların təşviqi, fintek, maliyyə ekosistemi, daşınmaz əmlak, şəhərsalma, enerji, innovasiyalar üzrə tematik bölmələr formalaşdırılıb. Burada Azərbaycanın investisiya mühiti barədə məlumat verilir, bu mövzularda videoçarx və əyani vəsaitlər nümayiş olunur.
Pavilyonun “Made in Azerbaijan” bölməsində qida, tekstil, sənaye və digər sahələr üzrə yerli istehsal məhsulları nümayiş etdirilir. Həmçinin mədəniyyət, yaradıcı sənaye və turizm istiqamətləri üzrə təqdimatlar vasitəsilə Azərbaycanın mədəni irsi və turizm potensialı tanıdılır.
Sərgi çərçivəsində həmçinin İİB Qrupuna daxil olan qurumların stendləri, eləcə də üzv ölkələr və tərəfdaş təşkilatlara məxsus stendlər nümayiş olunur.
Sərgi İİB Qrupunun xidmət və təşəbbüslərinin təqdimatı, üzv ölkələrin investisiya və ticarət imkanlarının nümayişi, tərəfdaş təşkilatlarla əlaqələrin genişləndirilməsi və yeni əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi üçün platforma rolunu oynayır.

The Azerbaijan pavilion organized at the exhibition held within the framework of the Islamic Development Bank (IsDB) Group’s 14th Private Sector Forum presents the country’s production, investment and export potential, projects in priority areas, and opportunities for international cooperation.
From 16 to 19 June, the 51st Annual Meetings of the Islamic Development Bank (IsDB) Group are being held in Baku. Dedicated to the theme “Regional Integration for Sustainable Prosperity,” the event brings together senior leaders and officials from the Group’s 57 member countries, as well as representatives of the public and private sectors and international financial institutions.
An exhibition is being held at Baku Convention Center as part of the Annual Meetings, which are taking place under the high patronage of His Excellency Mr. Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan. The exhibition has been organized within the framework of the IsDB’s 14th Private Sector Forum, held as part of the Annual Meetings, to present strategic investment and trade opportunities.
At the exhibition, an Azerbaijan pavilion themed “Integrated Azerbaijan: Investment, Innovation and Made in Azerbaijan” has been set up. At the pavilion, where the country’s economic opportunities are showcased on a single platform, thematic sections have been formed covering economic zones, SMEs, industry, export and investment promotion, fintech, the financial ecosystem, real estate, urban development, energy and innovation. Visitors are provided with information on Azerbaijan’s investment environment, while videos and visual materials on these topics are displayed.
The “Made in Azerbaijan” section of the pavilion showcases locally manufactured products in food, textiles, industry and other sectors. In addition, Azerbaijan’s cultural heritage and tourism potential are promoted through presentations on culture, creative industries and tourism.
The exhibition also features stands of IsDB Group entities, as well as stands belonging to member countries and partner organizations.
The exhibition serves as a platform for presenting the IsDB Group’s services and initiatives, showcasing the investment and trade opportunities of member countries, expanding ties with partner organizations, and discussing new prospects for cooperation.