Azərbaycanda keçirilən İİB-nin 14-cü Özəl Sektor Forumunun Əsas Nəticələri
İslam İnkişaf Bankı Qrupuna (İİB Qrupu) daxil olan qurumlar 16–19 iyun 2026-cı il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının paytaxtı Bakı şəhərində yerləşən Bakı Konqres Mərkəzində 14-cü Özəl Sektor Forumunu təşkil edib. Forum Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin yüksək himayəsi altında, Qrupun İllik Toplantıları çərçivəsində baş tutub.
İslam İnkişaf Bankı Qrupunun Özəl Sektor Forumu geniş kütlənin iştirakı ilə fərqlənib, belə ki, tədbirə 60 ölkədən 1400-dən artıq iştirakçı qatılıb. Tədbirdə yerli, regional və beynəlxalq miqyasda fəaliyyət göstərən özəl sektor nümayəndələri fəal iştirak ediblər. Forumun proqramı çərçivəsində 70-dən çox məruzəçi və 40-dək sərgi iştirakçısının iştirakı ilə 17 müxtəlif tədbir və panel müzakirəsi keçirilib.
Ardıcıl dördüncü ildir ki, forum iqtisadi inkişaf, ticarətin təşviqi, investisiyalar və risklərin idarə olunmasına verdiyi töhfələrə görə seçilən şirkət və maliyyə institutlarına “Özəl Sektor Mükafatı” təqdim edib.
Bundan əlavə, forum zamanı ümumi dəyəri 4,7 milyard ABŞ dollarını ötən 32 saziş və anlaşma memorandumu imzalanıb. Həmçinin 220-dən çox startapın və biznes inkubatorunun iştirak etdiyi startap müsabiqəsi təşkil olunub. Üzv dövlətlər arasında ticarət, investisiya və tərəfdaşlıq əlaqələrini inkişaf etdirmək məqsədilə 250-dən çox ikitərəfli görüş (B2B və B2G) keçirilib.
Forum üzv dövlətlərdə, xüsusilə də Azərbaycan Respublikasında həm dövlət, həm də özəl sektorun potensialının gücləndirilməsinə xidmət edən İİB Qrupunun fəaliyyət və təşəbbüslərini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb. Müzakirələrin mərkəzində biznes sektorunun qarşılaşdığı mövcud imkanlar və çağırışlar dayanıb. Eyni zamanda maliyyələşdirmə xətləri, özəl sektorun maliyyələşdirilməsi, ticarətin inkişafına dəstək, investisiyaların sığortalanması və ixrac kreditləri də daxil olmaqla, Qrupun geniş spektrli maliyyə alətləri nümayiş etdirilib.
Forumun gündəliyində əsas iqtisadi mövzulara və inkişaf layihələrinə həsr olunmuş silsilə dialoq sessiyaları və işgüzar seminarlar yer alıb. İştirakçılar həmçinin ticarət və investisiya perspektivlərinə dair təqdimatlarda iştirak ediblər.
Forum Azərbaycan hökumətinin rəsmiləri, yerli, regional və beynəlxalq özəl sektor şirkətlərinin prezidentləri və baş icraçı direktorları, investorlar, iş adamları, ticarət və sənaye palatalarının, ticarət və investisiyaların təşviqi orqanlarının nümayəndələri, eləcə də regional və beynəlxalq maliyyə və inkişaf təşkilatlarından olan yüksək səviyyəli qonaqları bir araya gətirib.
İslam İnkişaf Bankı (İİB) Qrupunun Müdirlər Şurasının sədri, Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat naziri Mikayıl Сabbarov açılış nitqində forumun bütün iştirakçılarını salamlayaraq bildirib: “Azərbaycan İslam İnkişaf Bankı Qrupu ilə tərəfdaşlığı yüksək qiymətləndirir və üzv ölkələrlə ticarət, biznes və investisiya əməkdaşlığının daha da dərinləşdirilməsinə önəm verir. Ölkəmiz Avropa və Asiya arasındakı strateji mövqeyindən istifadə edərək müasir nəqliyyat infrastrukturu və iqtisadi şaxələndirmə istiqamətində səyləri sayəsində regional bağlantılar və dayanıqlı inkişaf üçün mühüm platforma rolunu oynayır. Ölkənin investisiya potensialının İİB Qrupunun maliyyə imkanları, qlobal təcrübəsi və geniş şəbəkəsi ilə birləşdirilməsi iqtisadi inkişafı irəli aparan və region üzrə uzunmüddətli faydalar təmin edən təsirli layihələr üçün yeni imkanlar açır”.
İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyasının (ICIEC) baş icraçı direktoru və Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyasının (ICD) müvəqqəti baş icraçı direktoru Dr. Xalid Yusif Xələfalla bildirib: “Özəl Sektor Forumu həm dövlət, həm də özəl sektoru təmsil edən nüfuzlu tərəfdaşların iştirakına şahidlik edib. Dayanıqlı maliyyələşdirmə boşluğunu aradan qaldırmaq, birgə maliyyələşdirmə imkanları təqdim etmək və dayanıqlı inkişafın çağırışlarına innovativ həll yolları hazırlamaq məqsədilə özəl sektor tərəfdaşlarımızın və digər maliyyə institutlarının səylərini birləşdirməyə çalışdığımız bir vaxtda dayanıqlılıq və inkişaf bizim missiyamızın əsasını təşkil edir”.
İslam İnkişaf Bankı Qrupunun sədri, Zati-aliləri Dr. Məhəmməd Əl-Casir forum iştirakçılarına müraciət edərək bildirib: “İslam İnkişaf Bankı Qrupunda biz qəti şəkildə inanırıq ki, özəl sektor inkişaf prosesində köməkçi deyil, əksinə, aparıcı qüvvədir. Bizim bu prosesdəki missiyamız aydındır: maneələri aradan qaldırmaq, riskləri minimuma endirmək və yeni imkanlara qapı açmaq. Biz inklüziv, dayanıqlı və davamlı inkişafa təkan verən ticarət və investisiya fəaliyyətlərini dəstəkləyən, maliyyə resurslarını səfərbər edən və riskləri minimuma endirən etibarlı tərəfdaş olaraq qalmağa davam edəcəyik”.
O əlavə edib: “ICIEC fəaliyyətə başladığı gündən bəri 139 milyard ABŞ dollarını ötən məcmu sığorta təminatı təqdim edib ki, bunun da 108 milyard dolları ticarət əməliyyatlarının dəstəklənməsinə, 31 milyard dolları isə investisiyaların təşviqinə yönəldilib. Güclü qlobal təkrar sığorta şəbəkəsindən bəhrələnən Korporasiya özəl təkrar sığorta bazarından əhəmiyyətli dərəcədə məcmu təkrar sığorta potensialı cəlb edib. Kənd təsərrüfatı, bərpa olunan enerji, infrastruktur, istehsalat və səhiyyə kimi mühüm sahələrdə həyata keçirilən əməliyyatlar vasitəsilə ICIEC üzv ölkələrdə real inkişaf nəticələrinin əldə olunmasına töhfə verməyə davam edir”. ICD ilə bağlı isə Dr. Xalid bildirib: “1999-cu ildə fəaliyyətə başladığı gündən etibarən Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) inkişafın təşviq edilməsində, müəssisələrin gücləndirilməsində, sahibkarlığın dəstəklənməsində və dayanıqlı iqtisadi artımın təmin edilməsində həlledici rol oynayıb. Korporasiyanın şaxələndirilmiş investisiyaları transformativ layihələrin həyata keçirilməsi, tərəfdaşlıqların qurulması və potensialın gücləndirilməsi vasitəsilə icmalara real təsir göstərib. Yarandığı vaxtdan bəri korporasiya 7,1 milyard ABŞ dolları dəyərində təsdiq edilmiş maliyyələşmə və 5,6 milyard ABŞ dollarından artıq vəsaitin ayrılmasına nail olub. ICD-nin fəaliyyətləri, maliyyə, infrastruktur, kənd təsərrüfatı, istehsalat və enerji daxil olmaqla, müxtəlif sektorları əhatə edir, üzv dövlətlərdə həyata keçirdiyi investisiya əməliyyatları isə onun coğrafi və sektor baxımından geniş fəaliyyət dairəsini nümayiş etdirir”.
Öz növbəsində, Ticarətin Maliyyələşdirilməsi üzrə Beynəlxalq İslam Korporasiyasının (ITFC) baş icraçı direktoru, mühəndis Ədib Əl-Aama bildirib: “Özəl Sektor Forumunun 14-cü buraxılışı üzv dövlətlərdə iqtisadi artımın təşviq edilməsi, iş yerlərinin yaradılması və yoxsulluğun azaldılmasında özəl sektorun oynadığı mühüm rolu bir daha təsdiqlədi. Biznes investorlarının fəal iştirakı müzakirələri əhəmiyyətli dərəcədə zənginləşdirdi və iqtisadi dayanıqlılığı və biznes dinamizmini təşviq etmək üçün birgə səyləri gücləndirdi”.
O əlavə edib: “2008-ci ildə fəaliyyətə başladığı vaxtdan bəri ITFC İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv dövlətlərə 96 milyard ABŞ dollarından çox maliyyə vəsaiti ayıraraq regionda aparıcı ticarət həlləri təminatçısına çevrilib. Bunun 20 milyard ABŞ dolları kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına yönəldilib – bu müəssisələrin regional və beynəlxalq bazarlara çıxışına kömək etmək üçün maliyyə dəstəyi, texniki yardım və potensialın gücləndirilməsi səyləri birləşdirilib”.
Əlavə məlumat üçün tədbirin rəsmi internet səhifəsinə müraciət edə bilərsiniz: www.isdbg-psf.org.
İslam İnkişaf Bankı (İİB) haqqında
Dünyanın aparıcı reytinq agentlikləri tərəfindən “AAA” reytinqinə layiq görülmüş İslam İnkişaf Bankı Qlobal Cənubun qabaqcıl çoxtərəfli inkişaf bankıdır (MDB). Bank, 50 ildən artıqdır ki, genişmiqyaslı təsir yaratmaqla xidmət etdiyi insanların və icmaların həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması istiqamətində fəaliyyət göstərir. Dörd qitəni əhatə edən 57 üzv dövləti özündə birləşdirən Bank dünya əhalisinin təxminən hər dörd nəfərindən birinin həyatına toxunur. O, insanların öz yaşıl iqtisadi inkişaflarını və dayanıqlı sosial tərəqqilərini idarə etmələri üçün imkanlar yaratmaq, ekoloji cəhətdən təmiz infrastruktur formalaşdırmaq və öz potensiallarını reallaşdırmalarına zəmin yaratmaqla inkişaf sahəsindəki çağırışların aradan qaldırılmasına və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) nail olunmasına dəstək vermək üçün əməkdaşlığı təşviq etməyə sadiqdir. Baş qərargahı Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Ciddə şəhərində yerləşən İİB-nin 10 regional mərkəzi və bir mükəmməllik mərkəzi fəaliyyət göstərir.  İllər ərzində Bank tək bir təşkilat çərçivəsindən çıxaraq özündə aşağıdakı qurumları birləşdirən böyük bir Qrupa çevrilmişdir: İslam İnkişaf Bankı (İİB), İslam İnkişaf Bankı İnstitutu (IsDBI), İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyası (ICIEC), Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) və Beynəlxalq İslam Ticarətinin Maliyyələşdirilməsi Korporasiyası (ITFC).
İnvestisiya və İxrac Kreditlərinin Sığortası üzrə İslam Korporasiyası (ICIEC) haqqında
1994-cü ildə təsis edilmiş ICIEC risklərin azaldılması alətləri və maliyyə həlləri təqdim etməklə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına (İƏT) üzv dövlətlər arasında iqtisadi münasibətləri gücləndirməyi, eləcə də ticarət və investisiyaları stimullaşdırmağı hədəfləyir. Korporasiya İslam Şəriət prinsiplərinə uyğun fəaliyyət göstərən dünyada yeganə çoxtərəfli sığorta qurumu olaraq qalmaqdadır.
ICIEC hazırda 50 dövlətə xidmət göstərir və ardıcıl olaraq, 17 ildir ki, kredit və siyasi risk sığortaçıları arasında "Moody's"in "Aa3" sığorta kredit reytinqini qoruyub saxlayır. Bundan əlavə, Korporasiya ilk dəfə olaraq "Standard & Poor's" agentliyindən sabit proqnozla "AA-" səviyyəli uzunmüddətli kredit reytinqi əldə edib. Korporasiyanın dayanıqlılığı sağlam anderraytinq, təkrar sığorta və risklərin idarə edilməsi təcrübələrinə əsaslanır. Bu günə qədər ICIEC energetika, istehsalat, infrastruktur, səhiyyə və kənd təsərrüfatı kimi mühüm sektorlar üzrə, ümumilikdə, 121 milyard ABŞ dollarından çox ticarət və investisiya sığortasını həyata keçirmişdir.
Əlavə məlumat üçün: http://iciec.isdb.org ,
Bizi sosial şəbəkələrdə izləyin: X | Facebook | LinkedIn | YouTube | Instagram
E-poçt: ICIEC-Communication@isdb.org
Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) haqqında
İslam İnkişaf Bankı Qrupunun üzvü olan ICD nizamnamə kapitalı 4 milyard ABŞ dolları təşkil edən çoxtərəfli maliyyə institutudur. Həmin vəsaitin 2 milyard ABŞ dolları abunəlik üçün açıqdır. Təşkilatın səhmdarları sırasına İslam İnkişaf Bankı, 56 üzv dövlət və beş dövlət maliyyə institutu daxildir.
1999-cu ildə fəaliyyətə başladığı tarixdən etibarən Korporasiya Şəriət prinsiplərinə uyğun maliyyələşdirmə mexanizmləri, transsərhəd investisiyalar və həyati əhəmiyyət kəsb edən infrastrukturun inkişafı vasitəsilə əhatəli və dayanıqlı inkişafın təşviq edilməsində həlledici rol oynamışdır. ICD üzv dövlətlərin iqtisadi mənzərəsinin zənginləşdirilməsinə əhəmiyyətli töhfələr vermişdir.

Key Outcomes from IsDB’s 14th Private Sector Forum in Azerbaijan 2026
The Islamic Development Bank Group (IsDBG) affiliated institutions organized the 14th Private Sector Forum from June 16 to 19, 2026, at Baku Convention Center in Baku (Republic of Azerbaijan). The forum was convened on the sidelines of the Group's annual meetings, under the high patronage of His Excellency Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan.
The Islamic Development Bank Group's Private Sector Forum witnessed a wide turnout, with more than 1400 participants from 60 countries. It featured active participation from the local, regional, and international private sectors. The program included 17 events and panel discussions, with the involvement of more than 70 speakers and 40 exhibitors.
For the fourth consecutive year, the forum presented the "Private Sector Award" to outstanding companies and financial institutions in recognition of their contributions to economic development, trade facilitation, investment, and risk management.
Additionally, the forum saw the signing of 32 agreements and memoranda of understanding, amounting to over $.4.7 billion. A startup competition was also held, with participation from more than 220 startups and business incubators. More than 250 bilateral meetings (B2B and B2G) were conducted to enhance trade, investment, and partnership relations among member countries.
The forum showcased the IsDB Group's activities and initiatives aimed at empowering both public and private sectors in member countries, particularly in the Republic of Azerbaijan. The discussions focused on prevailing opportunities and challenges facing the business sector and highlighted the Group’s suite of financing instruments, including lines of financing, private sector financing, trade development support, investment insurance, and export credit facilities, among others.
The forum agenda featured a series of dialogue sessions and workshops addressing key economic themes and development projects. Participants also attended presentations on trade and investment opportunities.
The forum attracted high-level participation from Azerbaijan government officials, presidents and CEOs of local, regional, and international private sector companies, investors, businessmen, chambers of commerce and industry, trade and investment promotion bodies, and regional and international financial and development institutions.
In his opening remarks, Chairman of the Board of Governors of the Islamic Development Bank (IsDB), Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan, Mikayil Jabbarov welcomed all participants to the forum. He stated: “Azerbaijan highly values its partnership with the Islamic Development Bank Group and remains committed to deepening trade, business, and investment cooperation with member countries. Leveraging its strategic location at the crossroads of Europe and Asia, modern transport infrastructure, and ongoing economic diversification efforts, Azerbaijan serves as an important platform for regional connectivity and sustainable growth. By combining the country’s investment potential with the IsDB Group’s financial capabilities, global expertise, and extensive network, we can unlock new opportunities for impactful projects that advance economic development and deliver long-term benefits across the region”. Dr. Khaled Yousef Khalafallah, CEO of the Islamic Corporation for the Insurance of Investment and Export Credit (ICIEC) and Acting CEO of the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD), stated that “the Private Sector Forum witnessed a distinguished cohort of partners from both public and private sectors. Sustainability and development constitute the core focus of our mission, as we strive to unify the efforts of our private sector partners and other financing agencies to bridge the sustainable financing gap, provide co-financing opportunities, and develop innovative solutions to address the challenges of sustainable development.
His Excellency Dr. Mohammed Al Jasser, Chairman of the Islamic Development Bank Group, addressing participants of the forum, stated : “At the Islamic Development Bank Group, we firmly believe that the private sector is not a supporting actor in development, it is the lead actor. Our role is clear: to remove obstacles, reduce risks, and open doors. We will continue to stand as a committed partner, mobilizing finance, mitigating risk, and enabling trade and investment that drive inclusive, resilient, and sustainable growth”
He added, “Since its inception, ICIEC has provided cumulative insurance coverage exceeding USD 139 billion, including USD 108 billion to support trade flows and USD 31 billion to facilitate investment. Leveraging a robust global reinsurance network, the Corporation has mobilizedsignificant cumulative reinsurance capacity from the private reinsurance market. Through transactions across vital sectors including agriculture, renewable energy, infrastructure, manufacturing, and healthcare, ICIEC continues to drive meaningful development impact across its Member States. Regarding the ICD, Dr. Khalid stated “Since its inception in 1999, the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD) has played a pivotal role in fostering development, empowering businesses, promoting entrepreneurship, and supporting sustainable economic growth. Its diversified investments have had a tangible impact on communities by enabling transformative projects, facilitating partnerships, and building capacity. Since inception, thecorporation has achieved USD7.1 billion in approvals and over USD 5.6 billion in disbursements.ICD interventions cover various sectors, including finance, infrastructure, agriculture, manufacturing, and energy, and it has investment operations in its member countries, underscoring the broad geographic and sectoral reach of ICD operations.”
On his part, Eng. Adeeb Al-Aama, CEO of the International Islamic Trade Finance Corporation(ITFC), stated, "The 14th edition of the Private Sector Forum reaffirmed the vital role of the private sector in fostering economic growth, generating employment, and reducing poverty in member countries. The active participation of the business investors greatly enriched discussions and strengthened collaborative efforts to promote economic resilience and business dynamism.
He added, “Since its launch in 2008, ITFC has extended over $96 billion USD in financing to OIC member countries, becoming the leading provider of trade solutions in the region. Of this, $20 billion USD was allocated to enhance SMEs competitiveness – combining financial support, technical assistance, and capacity building efforts to help these enterprises access regional and international markets.”
For more information, please visit the event website (www.isdbg-psf.org).
About The Islamic Development Bank (IsDB)
Rated AAA by the major rating agencies of the world, the Islamic Development Bank is the pioneering multilateral development bank (MDB) of the Global South that has been working for over 50 years to improve the lives of the people and communities it serves by delivering impact at scale. The Bank brings together 57 Member Countries across four continents, touching the lives of nearly 1 of 4 people worldwide. It is committed to addressing development challenges and promoting collaboration to help achieve the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs) by equipping people to drive their own green economic and sustainable social progress, putting planet-friendly infrastructure in place and enabling them to fulfil their potential. Headquartered in Jeddah, Kingdom of Saudi Arabia, IsDB has 10 regional hubs and a center of excellence.  Over the years, the Bank has evolved from a single entity into a group comprising: the Islamic Development Bank (IsDB), the Islamic Development Bank Institute (IsDBI); the Islamic Corporation for the Insurance of Investment and Export Credit (ICIEC); the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD); and the International Islamic Trade Finance Corporation (ITFC).
About the Islamic Corporation for the Insurance of Investment and Export Credit (ICIEC)
Established in 1994, ICIEC seeks to strengthen economic relations and stimulate trade and investment among OIC member countries through the provision of risk mitigation instruments and financial solutions. It remains the world’s only multilateral insurer operating in compliance with Islamic Sharia.
ICIEC currently serves 50 countries and has maintained its "Aa3" insurance credit rating from Moody's for 17 consecutive years – the among credit and political risk insurers. It also received a first-time long-term credit rating of AA- from Standard & Poor's with a stable outlook. The Corporation’s resilience is underpinned by sound underwriting, reinsurance and risk managementpractices. To date, ICIEC has cumulatively insured over 121 billion USD in trade and investmentacross key sectors, including energy, manufacturing, infrastructure, healthcare, and agriculture.
For more information, visit: http://iciec.isdb.org ,
follow us on X | Facebook | LinkedIn | YouTube | Instagram
Email: ICIEC-Communication@isdb.org
About the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD)
A member of the Islamic Development Bank Group, ICD is a multilateral financial institution with an authorized capital is 4 billion USD, of which 2 billion USD is available for subscription. Its shareholders comprise the Islamic Development Bank, 56 member countries, and five public financial institutions.
Since its inception in 1999, the Corporation has played a pivotal role in fostering inclusive and sustainable growth through Shariah-compliant financing, cross-border investments, and vital infrastructure development. ICD has  contributed significantly to enhancing the economic landscape of its member countries.
Website:
icd-ps.org
Social media:
Twitter: @ICD_PS
LinkedIn: ICDPS
Facebook: icdps
Instagram: @icdps
YouTube: ICDPSTV
About the International Trade Finance Corporation (ITFC)
A member of the Islamic Development Bank Group, ITFC was established to promote trade among OIC member countries, contributing to their economic development and social well-being. Since commencing operations in January 2008, ITFC has provided over 83 billion USD in trade finance, becoming a leader in delivering tailored trade solutions.
The Corporation’s mission is to serve as a catalyst for trade development, helping member countries access finance and capacity building programs to enhance competitiveness and global marketintegration.
Contact :
Twitter: @ITFCCORP
Facebook: @ITFCCORP
LinkedIn: International Islamic Trade Finance Corporation (ITFC)
Tel: +966 12 646 8337
Fax: +966 12 637 1064
E-mail: ITFC@itfc-idb.org
About the Islamic Development Bank Group Business Forum (THIQAH)
THIQAH serves as the private sector interface of the IsDB Group, facilitating engagement and collaboration between the Group entities and businesses in member countries. Its core aim is to build an inclusive, strategic platform for dialogue, cooperation and partnerships focused on high potentials investment opportunities.