Sahibkarlar "INNOPROM.Belarus" sərgisinə dəvət olunurlar
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi 2026-cı ilin 30 sentyabr – 2 oktyabr tarixlərində Belarus Respublikasının Minsk şəhərində keçiriləcək "INNOPROM” beynəlxalq sənaye sərgisində vahid ölkə stendində iştirak üçün ixracatçıların müraciətlərinin qəbulunu elan edir.
Sərginin əhatə etdiyi sahələr (məhsullar): maşınqayırma və sənaye avadanlıqları, metallurgiya və materiallar, kimya sənayesi, istehsalın avtomatlaşdırılması, sənaye İT həlləri, robototexnika, sənaye komponentləri və sənaye xidmətləri sahələrini əhatə edir.
ayrı yerdə adı çəkilməyən və təsnif olunmayan plastmasdan inşaat detalları
4291
su yolları, dəniz və çay liman qurğularının tikintisi, damba və bəndlərin tikintisi, su dibinin dərinləşdirilməsi və digər sualtı işlər, sualtı tikinti işləri, idman-turist gəmiləri üçün dayanacaqların tikintisi
altlığı rezindən, plastmasdan, təbii dəri və ya dəri kompozisiyasından və üstü təbii dəridən olan ayaqqabılar
8421  sentrifuqalar, mərkəzdənqaçma quruducular daxil olmaqla; maye və qazların süzülməsi və ya təmizlənməsi üçün qurğular və avadanlıqlar
xüsusi təyinatlı motorlu nəqliyyat vasitələri, sərnişin və ya yük daşınması üçün istifadə olunanlardan başqa (məsələn, qəza-yük avtomobilləri, avtokranlar, yanğınsöndürən nəqliyyat vasitələri, avtobetonqarışdırıcılar, yolların təmizlənməsi üçün avtomobillər, çiləyici-yuyucu maşınlar, avtoemalatxanalar, rentgen qurğuları ilə olan avtomobillər)
8710000000  tanklar və başqa özüyeriyən zirehli döyüş maşınları, silahla və ya silahsız və onların hissələri
Mebel; yataq ləvazimatları, döşəklər, döşək əsasları, divan yastıqları və analoji doldurulma mebel ləvazimatları; başqa yerdə adı çəkilməyən və ya təsnif olunmayan lampalar və işıqlandırıcı avadanlıqlar; üzərində ad və ya ünvan yazılmış işıq tablo və lövhələri və analoji məmulatlar; yığma tikinti konstruksiyaları
Müsabiqə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 2018-ci il 31 oktyabr tarixli 470 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dəstək tədbirlərində iştirak edəcək ixracatçıların seçilməsi üçün müsabiqənin təşkili və keçirilmə Qaydası” əsasında 17 avqust 2026-cı il tarixində AZPROMO-da təşkil olunacaq.
Sənədlər aşağıdakı ünvan üzrə 10 avqust 2026-cı il tarixinədək təqdim olunmalıdır: AZPROMO, Bakı Biznes Mərkəzi, Neftçilər pr., 32, Bakı, AZ1000.

Entrepreneurs invited to "INNOPROM.Belarus"
The Ministry of Economy of Azerbaijan Republic announces the acceptance of exporters' applications for participation in the single country stand at the “INNOPROM” international industrial exhibition, which will be held in Minsk, Belarus on September 30 – Oktober 2, 2026.
Areas of the exhibition: Covers machinery and industrial equipment, metallurgy and materials, the chemical industry, industrial automation, industrial IT solutions, robotics, industrial components, and industrial services.
Product code according to XIFMN
2801
fluorine, chlorine, bromine, iodine
32 Tanning or dyeing extracts; tannins and their derivatives; dyes, pigments and other colouring matter; paints and varnishes; putty and other mastics; inks
3925
builders' ware of plastics, not elsewhere specified or included
4291
construction of waterways, sea and river port facilities, construction of dams and embankments, dredging and other underwater works, underwater construction works, construction of marinas for recreational and tourist vessels
footwear with outer soles of rubber, plastics, leather or composition leather and uppers of leather
69
ceramic products
articles of iron or steel
8421  centrifuges, including centrifugal dryers; filtering or purifying machinery and apparatus, for liquids or gases; parts thereof
85
electrical mashinery and equipment and parts thereof;sound recorders and reproducers, television image and sound recorders and reproducers and parts and accessories of such articles
8701
tractors (other than tractors of heading 8709)
8702
motor vehicles for the transport of ten or more persons, including the driver
8703
motor cars and other motor vehicles principally designed for the transport of persons (other than those of heading .8702), including n station wagons and racing car
8704
motor vehicles for the transport of goods
8705
special purpose motor vehicles, other than those principally designed for the transport of persons or goods (for example, wreckers, mobile cranes, fire fighting vehicles, concrete mixers, road sweepers, spraying vehicles, mobile workshops, mobile radiological units)
870600
chassis fitted with engines, for the motor vehicles of headings nos. 87.01 to 87.05
8707
bodies (includind cabs), for the motor vehicles of headings . 87 01 to 8705
8708
parts and accessories of the motor vehicles of headings 8701 to 8705
8709
works trucks, self-propelled, not fitted with lifting or handling equipment, of the type used in factories, warehouses, dock areas or airports for short distance transport of goods; tractors of the type used on railway station platforms; parts of the foregoing vehicles
8710000000  tanks and other armored fighting vehicles, motorized, whether or not fitted with weapons, and parts of such vehicles
8716
trailers and semi– trailers; other vehicles,not mechanically propelled; parts thereof
94
furniture; bedding, mattresses, mattress supports, cushions and similar stuffed furnishings; lamps and lighting fittings, not elsewhere specified or included; illuminated signs, illuminated nameplates and the like; prefabricated buildings
The competition will be held in AZPROMO on August 27, 2026 according to the “Rules for the organization and conduct of the competition for the selection of exporters who will participate in support measures”, approved by the decision № 470 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 31 October 2018.
• Production capacity of the exporter for the products to be showcased – 10 points
• Export potential of the products for the target market – 10 points
• Previous export experience of the entrepreneur (with indication of export volumes) – 5 points
• Minimum passing score: 20 (twenty) points
Documents should be submitted until August 20, 2026 at the following address: Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan –  AZPROMO, Baku Business Center, Neftchilar ave., 32, Baku, AZ1000.