Azərbaycan-Çin biznes forumu keçirilmişdir
Aprelin 18-də İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Çin biznes forumu keçirilmişdir.
Tədbirdə hər iki tərəfdən rəsmi şəxslərlə yanaşı, qida, tikinti, yük avtomobillərinin istehsalı, İKT, infrastruktur, enerji, emal, logistika, turizm, daşınmaz əmlak və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak etmişdir.
Qonaqları salamlayan İqtisadi İnkişaf nazirinin müavini Niyazi Səfərov Azərbaycan və Çin arasında əməkdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini qeyd etmiş, ölkələrimiz arasında əlaqələrin qarşılıqlı dostluq və tərəfdaşlıq prinsipləri üzərində qurulduğunu, yüksək səviyyəli dövlət rəsmilərinin qarşılıqlı səfərlərinin, aparılan danışıqların ikitərəfli əlaqələrin inkişafında mühüm əhəmiyyətini vurğulamışdır. Bildirilmişdir ki, indiyədək iki ölkə arasında 20-dən çox sənəd imzalanmışdır. Azərbaycan-Çin əlaqələrinin genişlənməsində indiyədək 4 iclası keçirilmiş Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyəti də əhəmiyyətli rol oynayır.
Ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələr barədə məlumat verən nazir müavini Niyazi Səfərov ticarət əlaqələrinin iki ölkə arasındakı əməkdaşlığın əsas stiqamətlərindən olduğunu, 2012-ci ildə əvvəlki illə müqayisədə ticarət dövriyyəsinin artdığını qeyd etmişdir. Hazırda Azərbaycanda xidmət, ticarət, sənaye, rabitə, tikinti, bank və sığorta, kənd təsərrüfatı sahələrində 70-ə yaxın Çin kapitallı şirkət fəaliyyət göstərir. İş adamların iştirakı ilə keçirilən tədbirlərin iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişlənməsində əhəmiyyətini vurğulayan nazir müavini Niyazi Səfərov biznes təşəbbüslərinin stimullaşdırılması baxımından bugünkü işgüzar görüşün ölkələrimiz arasında mövcud əlaqələrin genişlənməsində, yeni əməkdaşlıq imkanlarının yaranmasında faydalı olacağını bildirmiş, iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət etmişdir.
Çinin Beynəlxalq Ticarətin Təşviqi Şurasının (SSPİT) sədr müavini Zhanq Vey Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu ifadə etmiş, Çin iqtisadiyyatı barədə məlumat vermişdir. Zhanq Vey hər iki ölkənin iqtisadi potensialından səmərəli istifadənin, iş adamları arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin Çin-Azərbaycan iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafında əhəmiyyətli olacağını vurğulamış, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əlaqələrin inkişafı üçün böyük imkanların olduğunu diqqətə çatdırmışdır.
Çin Xalq Respublikasının Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Honq Jiuyin çıxışında ölkələrimiz arasındakı inkişaf edən əlaqələr və əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi perspektivləri barədə məlumat vermişdir.
AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycanın investisiya mühiti və biznes imkanlarına dair təqdimatla çıxış etmişdir. Rüfət Məmmədov Çin iş adamlarını fəal əməkdaşlığa dəvət edərək, AZPROMO tərəfindən ölkəmizdə biznes fəaliyyətinin təşkili ilə bağlı müvafiq dəstəyin göstəriləcəyini bildirmişdir.
Biznes forum çərçivəsində AZPROMO ilə Çinin Beynəlxalq Ticarətin Təşviqi Şurası arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır.

Azerbaijan-China business forum held
On April 18, the Azerbaijani - Chinese business forum was held by the organization of the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) with the support of the Ministry of Economic Development.
Along with officials from both sides, the representatives of the companies operating in the field of food industry, construction, production of trucks, ICT, infrastructure, energy, processing, logistic, tourism, real estate and other sectors attended the meeting.
Deputy Minister of Economic Development Niyazi Safarov noted the successful development of the cooperation between Azerbaijan and China, and highlighted that the relations between the two countries were based on respect and mutual friendship principles, and the importance of the mutual visits of high level officials in the development of the bilateral relations. It was noted that up to now over 20 documents have been signed between Azerbaijan and China. The activity of Intergovernmental Committee of which 4 sessions held, played a significant role in the expansion of Azerbaijan-China relations. Deputy Minister of Economic Development Niyazi Safarov spoke about economic relations, and pointed out that the trade relations were the key directions of the cooperation between the two countries and trade turnover increased in 2012 compared to last year. Currently, nearly 70 companies with Chinese capital are registered in Azerbaijan.Deputy minister Niyazi Safarov highlighted constructive impact of today's business forum on stimulating business initiatives, creation of new cooperation opportunities and expansion of the bilateral trade relations.
Deputy President of China Council for the Promotion of International Trade Zhang Wei spoke about effective use of economic potential of both countries. He said that extension of cooperation between the businessmen would be significant for development of economic-trade ties between China and Azerbaijan.
Ambassador of the People's Republic of China to Azerbaijan Hong Jiuyin gave information on the developing relations and the perspectives for further expansion of cooperation between these countries.
The head of AZPROMO Rufat Mammadov made a presentation on the economic successes of our country, favorable business and investment climate, the implemented projects, and highlighted Azerbaijan being favorable and alluring country for foreign investment and invited the Chinese businessmen to active cooperation.
Within the framework of the business forum Memorandum of Understanding on mutual cooperation was signed between the China Council for Promotion of International Trade and AZPROMO.The event continued with the bilateral meeting among the businessmen.