Azərbaycanın İqtisadi İnkişaf naziri Şahin Mustafayev: "Ölkə rəhbərlərinin siyasi iradəsi və birgə səyləri nəticəsində Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə əlaqələri strateji əməkdaşlıq səviyyəsinə yüksəlmişdir. Bu gün ölkələrimiz arasındakı regional əməkdaşlıq dünyada bir örnəkdir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə üçtərəfli formatda təşkil olunan Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə biznes forumları ölkələrimiz arasında regional strateji tərəfdaşlığın daha bir göstəricisidir".
Mayın 25-də Qəbələdə İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO), Gürcüstanın "Invest in Georgia" Milli İnvestisiya Agentliyinin və Türkiyənin Xarici İqtisadi Əlaqələr Təşkilatının (DEİK) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə biznes forumu keçirilmişdir.
Tədbirdə hər üç ölkənin iqtisadiyyat nazirləri, Türkdilli Ölkələrin Əməkdaşlıq Şurasının baş katibi və digər rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, energetika, kənd təsərrüfatı, İKT, turizm, nəqliyyat, xidmət, ticarət və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 250-dən çox iş adamı iştirak etmişdir.
İqtisadi İnkişaf naziri Şahin Mustafayev forum iştirakçılarını Azərbaycanın ən gözəl və qədim guşələrindən olan, Qafqaz Albaniyasının paytaxtı olmuş Qəbələdə salamlayaraq biznes forumun üç dost ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsində əhəmiyyətli olacağını qeyd etmişdir. Vurğulanmışdır ki, regional inteqrasiyanın inkişaf etdirilməsi və dərinləşdirilməsi bu gün dünyada yaşanan maliyyə, iqtisadi və sosial böhranın neqativ təsirlərinə qarşı yüksək dayanıqlıq nümayiş etdirilməsində, regionun imkanlarından daha səmərəli istifadə olunmasında, eləcə də ölkələrimizin davamlı sosial-iqtisadi inkişafında xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və bu baxımdan Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan siyasi-iqtisadi əməkdaşlığının genişlənməsi hər üç ölkə üçün, bütünlükdə region üçün olduqca önəmlidir. Nazir Şahin Mustafayev ölkə rəhbərlərinin siyasi iradəsi və birgə səyləri nəticəsində Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə əlaqələrinin strateji əməkdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini, bu gün ölkələrimiz arasındakı regional əməkdaşlığın dünyada örnək olduğunu vurğulamışdır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə üçtərəfli formatda təşkil olunan Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə biznes forumları ölkələrimiz arasında regional strateji tərəfdaşlığın daha bir göstəricisidir (Azərbaycan, Türkiyə və Gürcüstan üçtərəfli biznes forumu artıq 3-cü dəfədir ki, təşkil edilir və bundan əvvəl Tbilisi və Qars şəhərlərində keçirilmişdir).
Qeyd edilmişdir ki, dövlət başçılarının siyasi iradəsi, qarşılıqlı hörmət və maraq, xalqlarımız arasında tarixən mövcud olan qardaşlıq və dostluq münasibətləri, hər üç ölkənin iqtisadiyyatında müşahidə edilən davamlı inkişaf, makroiqtisadi sabitlik, əlverişli biznes və investisiya mühiti, ölkələrimizin əlverişli coğrafi mövqeyə və böyük tranzit imkanlarına malik olması Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan uğurlu regional əməkdaşlığını şərtləndirən başlıca amillərdir.
Nazir Şahin Mustafayev: "Azərbaycanın təşəbbüskarı və əsas iştirakçısı olduğu Bakı-Tbilisi-Ceyhan, Bakı-Tbilisi-Ərzurum, Bakı-Tbilisi-Qars, TANAP, "Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə Enerji Körpüsü" layihələri və digər transmilli layihələrin iştirakçı ölkələri məhz bu layihələrdəki iştirak payına mütənasib olaraq inkişaf edir, siyasi, maliyyə-iqtisadi, sosial dividendlər əldə edir, nəinki regionda, eləcə də beynəlxalq müstəvidə nüfuzlu tərəf müqabili qismində çıxış edirlər". Azərbaycanın və Orta Asiya regionunun enerji resurslarının Gürcüstan və Türkiyə vasitəsilə Avropa bazarına nəql edilməsi, ölkələrimizin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında mühüm rol oynaması regionun əhəmiyyətini daha da artırır. Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu layihəsi Asiya və Avropa arasında nəqliyyat dəhlizinin yaradılması istiqamətində strateji həlqə rolunu oynayacaq.
Azərbaycanın İqtisadi İnkişaf naziri Şahin Mustafayev Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə arasında ticarət əlaqələrinin, qarşılıqlı investisiya fəaliyyətinin dərinləşdiyini vurğulamışdır. Möhkəm qanunvericilik bazasının formalaşması, hökumətlərarası komissiyaların, AZPROMO, DEİK, ATİB, TUSİAB, AZEBİ, "İnvest in Georgia", Türkiyədə Fəaliyyət Göstərən Azərbaycanlı İş Adamları Birliyi və s. qurumların məhsuldar fəaliyyəti, müntəzəm olaraq biznes forumların, sərgilərin və digər tədbirlərin keçirilməsi iş adamları arasında əlaqələrin daha da genişlənməsinə əlverişli zəmin yaradır, ticarət dövriyyəsi və investisiya qoyuluşları artır.
Belə ki, 2012-ci ildə Azərbaycan və Türkiyə arasında ticarət dövriyyəsi 20,6% artmışdır. Hazırda Azərbaycanda 2000-dən artıq türk şirkəti, Türkiyədə isə 1100-ə yaxın Azərbaycan şirkəti fəaliyyət göstərir. Azərbaycandakı xarici şirkətlərin 36%-ni türk şirkətləri təşkil edir ki, bu göstəriciyə görə Türkiyə birincidir. Türkiyə şirkətləri Azərbaycanda dövlət əsaslı vəsaiti hesabına həyata keçirilən layihələrdə podratçı və subpodratçı qismində də iştirak edirlər. Azərbaycanda əsas kapitala türk şirkətləri tərəfindən 2,1 mlrd. ABŞ dolları həcmində sərmayə qoyulmuşdur ki, bu vəsaitin 1,5 mlrd. dolları qeyri-neft sektorunun payına düşür. Azərbaycanın xarici ölkələrə yatırdığı investisiyaların həcminə görə Türkiyə birinci yeri tutur. Təkcə ARDNŞ tərəfindən Türkiyəyə 2018-ci ilədək 17 mlrd. ABŞ dolları həcmində investisiya yatırılacaqdır. İri layihələrə misal olaraq, Petkim neft-kimya kompleksinin səhmlərinin alınması, Star neft emalı zavodunu qeyd etmək olar.
Gürcüstanla iqtisadi əlaqələrdən danışan nazir Şahin Mustafayev bildirmişdir ki, 2012-ci ildə iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi 12,1% artmışdır. Azərbaycanda 150-dən artıq Gürcüstan şirkəti, Gürcüstanda isə 300-ə yaxın Azərbaycan şirkəti fəaliyyət göstərir. Azərbaycan şirkətləri tərəfindən indiyədək Gürcüstanda 7700-dən artıq iş yeri yaradılmışdır. Təkcə son 2 il ərzində Azərbaycan tərəfindən Gürcüstan iqtisadiyyatına 210 milyon ABŞ dolları həcmində birbaşa investisiya yatırılmışdır. Azərbaycan şirkətləri tərəfindən həyata keçirilən layihələrə misal olaraq, inşaat, turizm və nəqliyyat infrastrukturu layihələrini, hazırda Kulevi sənaye zonasında tikilməkdə olan karbamid istehsalı zavodunu göstərmək olar.
Bununla belə, ölkələrimiz arasında iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün böyük potensial mövcuddur.
İqtisadi İnkişaf naziri Şahin Mustafayev biznes forum çərçivəsində müzakirə edilən məsələlərin və iş adamları arasında keçirilən ikitərəfli görüşlərin üç dost ölkə arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafına, iş adamları arasında işgüzar əlaqələrin daha da genişlənməsinə töhfə verəcəyini qeyd edərək, əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivlərini də vurğulamışdır. Üçtərəfli formatda müxtəlif tədbirlərin davam etdirilməsi, ölkələrimizin regionları arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi, dövlətlərarası elektrik enerjisi mübadiləsi imkanlarının artırılması, maliyyə institutlarının iştirakı ilə birgə investisiya fondlarının yaradılması və digər ölkələrə birgə investisiyaların yatırılması, turizm sahəsində əlaqələrin genişləndirilməsi, Asiya ilə Avropanı birləşdirən və hər üç ölkənin ərazisindən keçən nəqliyyat dəhlizlərinin səmərəliliyinin, onların digər nəqliyyat dəhlizləri ilə müqayisədə rəqabət qabiliyyətinin artırılması Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan regional əməkdaşlığının daha da genişlənməsində əhəmiyyətli olacaqdır.
Nazir Şahin Mustafayev: "Bu uğurların fonunda regionda yalnız bir ölkə, işğalçı Ermənistan regional proseslərdən kənarda qalmışdır. Ermənistanın Azərbaycana qarşı davam edən təcavüzü, qonşu ölkələrə torpaq iddiaları regionda əməkdaşlığın genişləndirilməsinə ciddi maneələr törədir və bu ölkə təcavüzkar siyasəti nəticəsində regional layihələrdə iştirakdan məhrumdır, buna görə də siyasi, sosial-iqtisadi, demoqrafik uçuruma yuvarlanır. Bu siyasətə son qoyulmayanadək Ermənistanın hər-hansı bir regional layihədə iştirakı mümkün olmayacaqdır".
Gürcüstanın İqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Georgi Kvirikaşvili qonaqpərvərliyə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkür etmiş, son illər Azərbaycan və Türkiyə tərəfindən Gürcüstan iqtisadiyyatına iri həcmli investisiyaların yatırıldığını, hər üç ölkənin iştirakı ilə rellaşdırılan layihələrin regionun inkişafında və ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın genişlənməsində əhəmiyyətini qeyd etmişdir. Gürcüstanın İqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Georgi Kvirikaşvili: «Gürcüstan Azərbaycan və Türkiyə ilə əməkdaşlığa çox böyük önəm verir. Son 10 ildə Azərbaycan və Türkiyə tərəfindən Gürcüstana investisiya qoyuluşu əhəmiyyətli dərəcədə artırmışdır. Bununla belə, Gürcüstan regional əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsində maraqlıdır". Nazir Georgi Kvirikaşvili Bakı-Tblisi-Qars dəmir yolu layihəsi ilə bağlı Gürcüstan hökumətinin mövqeyini də açıqlamışdır: "Vurğulamaq istərdim ki, layihə strateji xarakter daşıyır. Heç bir problem bu layihənin reallaşdırılmasına mane ola bilməz". Gürcüstanın İqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri çıxışında Gürcüstan, Azərbaycan və Türkiyə arasında əlaqələrin bundan sonra da inkişaf edəcəyinə və biznes forumun iş adamları arasında əməkdaşlığın genişlənməsində əhəmiyyətli olacağına əminliyini bildirmişdir. Georgi Kvirikaşvili ölkələrimiz arasında üçtərəfli formatda növbəti biznes forumun bu ilin oktyabr ayında Batumumidə keçirilməsini təklif etmişdir.
Türkiyənin İqtisadiyyat naziri Zəfər Çağlayan üç dost ölkənin iştirakı ilə növbəti biznes forumun Qəbələ şəhərində keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə etmiş, artıq üçüncü dəfədir ki, keçirilən biznes forumun Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan dostluğunun və əməkdaşlığının daha bir nümunəsi olduğunu qeyd etmişdir. Regionun inkişafında Azərbaycanın rolunu yüksək qiymətləndirən Zəfər Çağlayan ölkəmizdəki sürətli iqtisadi inkişafı böyük maraqla izlədiyini qeyd etmiş, Türkiyə iqtisadiyyatı, qonşu ölkələr arasında mövcud iqtisadi əlaqələrin daha da genişlənməsi imkanları barədə məlumat vermiş və üçtərəfli əməkdaşlığın regionun inkişafında faydalı olacağını bildirmişdir. Nazir Zəfər Çağlayan Türkiyə, Azərbaycan və Gürcüstanın iştirakı ilə keçirilən üçtərəfli biznes forumların digər ölkələrdə də təşkil edilməsini təklif etmiş, bunun iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsində, strateji əməkdaşlıq edən bu üç ölkənin digər ölkələrə investisiya yatırmasında faydalı olacağını vurğulamışdır. Türkiyənin İqtisadiyyat naziri Zəfər Çağlayan: "Ermənistan Azərbaycan torpaqlarını işğaldan azad etməyincə, Türkiyənin Ermənistanla əməkdaşlığından söhbət gedə bilməz. Türkiyə daim qardaş Azərbaycanı dəstəkləmiş və bundan sonra da dəstəkləyəcəkdir".
Sonra AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycanın investisiya mühiti və biznes imkanlarına, regional iqtisadi əməkdaşlıq perspektivlərinə, Sumqayıt Kimya Sənaye Parkının direktor müavini Zaur Məmmədov sənaye parkının yaradılması istiqamətində görülən işlərə və sənaye parkının perspektivlərinə, Gürcüstanın Milli İnvestisiyalar Agentliyinin direktoru Giorgi Pertaya ölkəsinin investisiya imkanlarına dair təqdimatlarla çıxış etmişlər.
Türk-Gürcü İş Şurasının sədri Tuğrul Erkin və Türk-Azərbaycan İş Şurasının sədri Cengiz Gül çıxışlarında iş adamları arasındakı əlaqələrin genişləndirilməsi və rəhbərlik etdikləri qurumların bu sahədə gördüyü işlərə dair məlumat vermişlər.
Sonda hər üç ölkənin iqtisadiyyat nazirləri jurnalistlərin suallarını cavablandırmışdır.
Biznes forum iş adamları arasında ikitərəfli görüşlərlə davam etmişdir. Görüşlərdə sahibkarlar arasında işgüzar əlaqələrin genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunmuşdur.
Biznes forum çərçivəsində hər üç ölkənin iqtisadiyyat nazirləri arasında ikitərəfli görüşlər də keçirilmişdir.
Azərbaycanın İqtisadi İnkişaf naziri Şahin Mustafayevin Gürcüstanın İqtisadiyyat və Davamlı İnkişaf naziri Giorgi Kvirikaşvili ilə görüşündə ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əlaqələri, Azərbaycanda yaradılan sənaye parklarında Gürcüstan şirkətlərinin iştirakı, turizm sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi və qarşılıqlı turist səfərlərinin təşkili, investisiya mühiti və investisiya layihələrinə dair məlumat mübadiləsinin aparılması, iş adamlarının iştirakı ilə sərgi və yarmarkaların təşkili və digər məsələlərə dair müzakirələr aparılmışdır.
Azərbaycanın İqtisadi İnkişaf naziri Şahin Mustafayev və Türkiyənin İqtisadiyyat naziri Zəfər Çağlayan arasında keçirilmiş görüşdə ölkələrimiz arasındakı iqtisadi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə edilmiş, Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyənin iştirakı ilə keçirilən üçtərəfli formatda biznes forumların və görüşlərin strateji əməkdaşlığın, mehriban qonşuluq və qardaşlığın göstəricisi olduğu vurğulanmışdır. Görüşdə sənaye parklarının yaradılması istiqamətində Türkiyə təcrübəsinin öyrənilməsi, ixracyönümlü kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı, emalı və qablaşdırılması, eləcə də qida məhsullarının istehsalı sahəsində iki ölkə şirkətləri arasında əməkdaşlıq, üçüncü ölkələrdə birgə müəssisələrin yaradılması imkanları, Türkiyə və Azərbaycan şirkətlərinin hər iki ölkədəki investisiya layihələrində iştirakının təşviqi, tekstil, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın inkişafı məsələləri müzakirə edilmişdir.
Gürcüstanın İqtisadiyyat və Davamlı İnkişaf naziri Giorgi Kvirikaşvili və Türkiyənin İqtisadiyyat naziri Zəfər Çağlayan arasında keçirilmiş ikitərəfli görüşdə ölkələr arasında iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi perspektivləri barədə müzakirələr aparılmışdır.
Qəbələdə keçirilən üçtərəfli biznes forumun iştirakçıları bir sıra istehsal müəssisələrinin (Piano fabriki, "Jalə" istehsal müəssisəsi) fəaliyyəti, eləcə də Qəbələnin turizm imkanları ilə tanış olmuşlar.

3rd Azerbaijan-Georgia-Turkey business forum was held in Gabala
The Minister of Economic Development of the Republic of Azerbaijan Shahin Mustafayev: "As a result of the political will and the joint efforts of the heads of the states the relations between the three countries elevated to strategic partnership. Regional cooperation of Azerbaijan-Georgia-Turkey is an example to the world. Azerbaijan-Georgia-Turkey trilateral business forums organized by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev's initiative are another indicator of the regional strategic partnership among these countries".
Azerbaijan-Georgia-Turkey business forum organized by the Ministry of Economic Development, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), "Invest in Georgia" National Investment Agency of Georgia and Foreign Economic Relations Board of Turkey (DEIK) in Gabala on May 25.
The economic ministers of each of the three countries, Secretary General of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (CCTS), other officials, as well as over 250 businessmen operating in industry, energy, construction, agriculture, ICT, tourism, chemistry, transport, health care, education, finance, service, trade and other sectors participated in the forum.
Welcoming the participants in Gabala, one of the most beautiful and ancient places of Azerbaijan the former capital of Caucasian Albania, the minister of Economic Development Shahin Mustafayev stressed importance of the business forum in expansion of economic-trade relations among the three friendly countries. It was noted that development and deepening of the regional integration is of particular importance in the demonstration of high stability against the negative effects of today's world financial, economic, and social crisis, more efficient use of opportunities of the region and sustainable socio-economic development of the countries. In this regard, the expansion of political and economic cooperation among Azerbaijan-Georgia-Turkey is all-important for each of the three countries, as well as for the entire region. The minister of Economic Development Shahin Mustafayev highlighted that as a result of the political will and the joint efforts of the heads of the states the relations between the three countries elevated to strategic partnership. Regional cooperation of Azerbaijan-Georgia-Turkey is an example to the world. Azerbaijan-Georgia-Turkey business forums organized by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev's initiative are another indicator of the regional strategic partnership among these countries. (It should be noted that, the trilateral business forums which are organized for the 3rd time among Azerbaijan, Turkey and Georgia were previously held in the cities of Tbilisi and Kars). It was noted that the political will of the heads of state, mutual respect and interest, fraternal and friendly relations among these nations, sustainable development, macroeconomic stability, favourable business and investment climate observed in the economy of all three countries, as well as auspicious geographic location and major transit opportunities of these countries are the key factors for the successful regional cooperation among Azerbaijan, Turkey and Georgia.
The minister Shahin Mustafayev: "The participating countries of the Baku-Tbilisi-Ceyhan, Baku-Tbilisi-Erzurum, Baku-Tbilisi-Kars, Trans-Anatolian gas pipeline (TANAP), "Azerbaijan-Georgia-Turkey Energy Bridge" projects of which Azerbaijan is the initiator and main participator and other projects get political, financial, economic and social dividends and act as prestigious counterparties not only in the region, but also in the international arena". Transportation of energy resources of Azerbaijan and the Central Asia to the European market via Georgia and Turkey, important roles of these countries in ensuring Europe's energy security further increase the importance of the region. The Baku-Tbilisi-Kars railway project will play a strategic role in the establishment of a transport corridor between Asia and Europe. "Azerbaijan-Georgia-Turkey Energy Bridge" project will give economic benefit, as well as will increase the stability and reliability of energy systems of the countries of the region.
The minister Shahin Mustafayev accentuated the development of the trade relations and mutual investment activity among Azerbaijan, Georgia and Turkey. The formation of a strong legislative base, intergovernmental commissions, productive activities of AZPROMO, the Foreign Economic Relations Board of Turkey (DEIK), Azerbaijan Turkey Business Association (ATIB), Turkish Industrialists and Businessmen Association (TUSIAB), Association of Azerbaijani Business in Georgia (AZEBI), "Invest in Georgia", Azerbaijan Business Association in Turkey and other agencies, organization of business forums, exhibitions and other events pave the way for further expansion of the relations among businessmen, therefore, trade and investment is growing.
So, trade turnover between Azerbaijan-Turkey increased by 20.6% in 2012. At present, more than 2000 Turkish companies operate in Azerbaijan and about 1100 companies in Turkey. Turkish companies are 36% of foreign companies in Azerbaijan and Turkey is the first in this respect. Turkish companies take part also in the projects financed by state fund as contractors and subcontractors. Turkish companies have invested 21.1 billion U.S dollars in Azerbaijan, 1.5 billion dollars of this fund falls to share of non-oil sector. Turkey ranks the first place for volume of investment of Azerbaijan in foreign countries. SOCAR will invest $17 billion in Turkey by 2018. For example, purchasing shares of Petkim petrochemical complex and "Star Refinery" are of great projects. The minister Shahin Mustafayev noted that trade turnover between Azerbaijan and Georgia increased by 12.1% in 2012. Over 150 Georgian companies in Azerbaijan and nearly 300 Azerbaijani companies were registered in Georgia. Up to now, over 7700 new jobs have been created by Azerbaijani companies in Georgia. Generally, over the last 2 years Azerbaijan invested USD 210 million into the economy of Georgia. The projects on construction, tourism and transport were implemented by the Azerbaijani companies in Georgia. Currently, urea production plant is being built in Kulevi industrial zone.
However, there is great potential for further development of the relations in various sectors of the economy among these countries.
The minister of Economic Development Shahin Mustafayev accentuated that the issues discussed within the framework of a business forum and bilateral meetings among businessmen will contribute to the further expansion of business ties among businessmen. He also emphasized the prospects of cooperation.
Organization of various measures at the trilateral format, strengthening cooperation among regions of the three countries, increase of the opportunities for the exchange of interstate electricity, the establishment of a joint investment fund with the participation of financial institutions and co-investment in other countries, expansion of ties in the field of tourism, increase of efficiency and competitiveness of transport corridors linking Asia and Europe and passing through the territory of each of the three countries in comparison of other countries will be significant in further development of regional cooperation among Azerbaijan, Turkey and Georgia.
The minister Shahin Mustafayev: "Only one country in the region, Armenia has been left out of regional processes in the background of these successes. The aggression of Armenia against Azerbaijan, Armenian territorial claims to its neighbours create serious obstacles for the expansion of cooperation in the region. As a result of the aggressive policy this country is deprived of participation in regional projects. Therefore, Armenia falls into political, socio-economic, demographic abyss. Inclusive of Armenia in any regional projects will be impossible unless Armenia stops this policy".
George Kvirikashvili, the minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, highlighted that relations among Georgia, Azerbaijan and Turkey will further develop and business forum will be important in boosting of cooperation among businessmen. The minister George Kvirikashvili: Georgia attaches great importance to cooperation with Azerbaijan and Turkey. For the last 10 years, investment by Azerbaijan and Turkey in Georgia has significantly increased. Likewise, Georgia is interested in the further expansion of regional cooperation". George Kvirikashvili offered to hold the next trilateral business forum among the three countries in Batumi in October.
Minister of Economy of Turkey Zafer Caglayan expressed his gratitude for holding the next business forum by the participation of 3 countries in Gabala, and noted that it was the evidence of the friendship among Azerbaijan, Turkey and Georgia. Turkish Economy Minister Zafer Caglayan delivered information on the opportunities for further development of the current economic relations and cooperation among the three countries.
Turkish Economy Minister Zafer Caglayan: "There would be no diplomatic relations between Turkey and Armenia till Armenia ends occupation of Azerbaijani territories. Turkey always supported Azerbaijan and will further support".
The presentations on the business and investment opportunities of Azerbaijan, its regional economic cooperation was made by the president of AZPROMO Rufat Mammadov, work done for the creation of an industrial park and perspectives of an industrial park by Deputy Director of Sumgait Chemical Industrial Park Zaur Mammadov, investment opportunities of Georgia by Director of the National Investment Agency of Georgia George Pertaya.
The chairman of Turkey-Georgia Business Council Tugrul Erkin and Turkey-Azerbaijan Business council Chengiz Gul informed the participants about expansion of relations between businessmen and activities of these agencies.
Business Forum was followed bilateral meetings among businessmen. During meetings expansion of business ties among entrepreneurs were discussed.
Within the framework of the business forum bilateral meetings among ministers of economy of the three countries were held.
The minister of Economic Development of Azerbaijan Shahin Mustafayev met with George Kvirikashvili, the minister of Economy and Sustainable Development of Georgia. Economic-trade relations between the countries, participation of the Georgian companies in establishment of industrial parks in Azerbaijan, expansion of cooperation in the field of tourism and arrangement of mutual tourists' visits, investment climate and exchange of information on investment projects, organization of exhibitions and fairs with the participation of businessmen and other issues were discussed at the meeting.
The prospects of further expansion of economic relations between the two countries were discussed at the meeting held between the ministers Shahin Mustafayev and Zafer Caglayan. Furthermore, it was stressed that business forums and meetings organized with the participation of Georgia, Azerbaijan and Turkey are the indicator of strategic cooperation, good neighbourliness and brotherhood. The sides discussed the issues on studying Turkish experience in the establishment of industrial parks, manufacturing, processing and packing of export oriented agricultural products, as well as cooperation in the production of food products between the two countries, the possibility of creating joint ventures in third countries, promotion of participation of the Turkish and Azerbaijani companies in investment projects in both countries, cooperation in the fields of tourism, textile and other fields.
During the meeting, held between the ministers George Kvirikashvili and Zafer Caglayan, the sides talked about perspectives of expansion of economic relations between both countries.
Partakers of the trilateral business form held in Gabala got acquainted with the activities of several production enterprises (Piano factory, "Jale" production enterprise, contemporary cattle breeding complex), as well as tourism opportunities of Gabala.