Noyabrın 4-də Gəncədə İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Türkiyə biznes forumu keçirilmişdir. Tədbirdə Azərbaycan və Türkiyə tərəfdən müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə yanaşı, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının əməkdaşları və iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən sahibkarlar iştirak etmişdir.
Biznes forumda çıxış edən AZPROMO-nun vitse-prezidenti Vidadi Quliyev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilən sosial-iqtisadi siyasət və qazanılmış uğurlar barədə məlumat verərək, ölkəmizdə həyata keçirilən genişmiqyaslı inkişaf və quruculuq proseslərinə xarici tərəfdaşlar tərəfindən də böyük maraq göstərildiyini bildirmişdir. Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin uğurla inkişaf etdiyini vurğulayan Vidadi Quliyev Türkiyənin müxtəlif dövlət qurumları ilə iqtisadi, regional, sahibkarlığın inkişafı və s. sahələrdə əməkdaşlığın həyata keçirildiyini qeyd etmişdir. Hazırda Azərbaycanda bir çox sahələrdə türk şirkətləri, eləcə də Türkiyədə Azərbaycan şirkətləri uğurla fəaliyyət göstərirlər. Azərbaycanın xarici ölkələrə yatırdığı investisiyaların həcminə görə Türkiyə birinci yeri tutur. Qeyd olunmuşdur ki, Azərbaycanda və xarici ölkələrdə təşkil edilən konfrans, sərgi və biznes forumlar ikitərəfli əlaqələrin inkişafında əhəmiyyətli rol oynayır. Vidadi Quliyev Azərbaycan-Türkiyə biznes forumunun, forum çərçivəsində iş adamları arasında keçirilən ikitərəfli görüşlərin ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət əlaqələrinin inkişafına, iş adamları arasında işgüzar əlaqələrin daha da genişlənməsinə töhfə verəcəyini qeyd etmişdir.
Türkiyə İxracatçılar Məclisinin Avrasiya üzrə koordinatoru Zəfər Ünüvar iki qardaş ölkənin iştirakı ilə növbəti biznes forumun Gəncə şəhərində keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə etmiş, biznes forumun Azərbaycan-Türkiyə dostluğunun və əməkdaşlığının daha bir nümunəsi olduğunu qeyd etmişdir. Regionun inkişafında Azərbaycanın rolunu yüksək qiymətləndirən Zəfər Ünüvar ölkəmizdəki sürətli iqtisadi inkişafı böyük maraqla izlədiyini qeyd etmiş, Türkiyə iqtisadiyyatı, Azərbaycanla mövcud iqtisadi əlaqələrin daha da genişlənməsi imkanları barədə məlumat vermişdir.
AZPROMO-nun Biznes Məlumat Mərkəzinin direktoru Anar Qasımlı Azərbaycanın investisiya mühiti və biznes imkanlarına dair təqdimatla çıxış etmişdir.
Tədbir çərçivəsində Türkiyə İxracatçılar Məclisinin fəaliyyətinə dair videoçarx da nümayiş olunmuşdur.

On November 4, Azerbaijan-Turkey Business Forum was organized by the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) with the support of the Ministry of Economy and Industry in Ganja. Along with the representatives of the relevant government agencies from Azerbaijan and Turkey, local government officials and entrepreneurs operating in various sectors of the economy participated in the forum.
Vice-president of AZPROMO Vidadi Guliyev gave information on socio-economic policies and achievements implemented successfully by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. The foreign partners show great interest in large-scale development and construction processes carried out in the country. Vidadi Guliyev stressed the successful development of Azerbaijan-Turkey relations, as well as economic, regional cooperation with various state agencies of Turkey. Currently, Turkish companies in Azerbaijan, as well as Azerbaijani companies in Turkey are successfully operating in different areas. Turkey holds the first place due to the volume of investment of Azerbaijan in foreign countries. It was noted that conferences, exhibitions and business forums organized in Azerbaijan and foreign countries plays an important role in the development of the bilateral relations. Vidadi Guliyev accentuated that Azerbaijan-Turkey Business Forum, the issues discussed within the framework of a business forum and bilateral meetings among businessmen will contribute to the further expansion of business ties among businessmen.
Eurasia coordinator of Turkish Exporters' Assembly Zafar Unuvar expressed gratitude for holding the next business forum in Ganja, and noted that it was the evidence of the friendship between Azerbaijan and Turkey. Appraising the role of Azerbaijan in the development of the region Zafar Unuvar spoke about the economy of Turkey and opportunities for expansion of existing economic relations with Azerbaijan.
The Director of Business Information Center of AZPROMO Anar Gasimli made a presentation on investment climate and business opportunities of Azerbaijan.