Noyabrın 5-də Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının paytaxtı London şəhərində Azərbaycan Respublikasının Böyük Britaniyadakı Səfirliyinin, Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO), Kembric Mərkəzinin və Asiya Forumunun birgə təşkilatçılığı ilə "Azərbaycanın rəqabət qabiliyyətinin və işgüzar mühitinin gücləndirilməsi" mövzusunda biznes forum keçirilmişdir.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin biznes əlaqələndiricisi Venesa Rain Azərbaycanın müasir tələblərə cavab verən infrastruktura malik olduğunu, ölkəmizin son illərdəki iqtisadi inkişafı, insanların həyat səviyyəsinin yüksəlməsi, dövlət-özəl sektor əməkdaşlığının güclənməsi istiqamətində qazandığı uğurlar barədə məlumat vermişdir. Venesa Rain təmsil etdiyi qurumun Azərbaycanla Birləşmiş Krallıq arasındakı münasibətlərin daha da inkişafına töhfə verdiyini diqqətə çatdırmışdır.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Fəxrəddin Qurbanov Azərbaycanla Avropanın qabaqcıl ölkələri arasında əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini, bu baxımdan Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsinə böyük önəm verildiyini diqqətə çatdırmış, iki ölkə arasında siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulamışdır. Fəxrəddin Qurbanov ölkəmizin son illərdə bütün sahələrdə sürətli inkişafa nail olduğunu, iqtisadi artımın qeyri-neft sektoru hesabına təmin olunduğunu, iqtisadiyyata qoyulan investisiyanın artırıldığını bildirmişdir. Azərbaycanın təbii qaz ixracı potensialı barədə məlumat verən səfir Fəxrəddin Qurbanov TANAP layihəsi çərçivəsində "Şahdəniz" yatağından hasil olunan təbii qazın Avropa bazarlarına nəqlinin həm Avropa, həm də Azərbaycanın maraqlarına uyğun olduğunu vurğulamış, "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış" İnkişaf Konsepsiyasında qarşıya qoyulmuş hədəfləri biznes forum iştirakçılarının diqqətinə çatdırmışdır.
İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin Dövlətlərarası iqtisadi əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Orxan Məmmədov Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsinin Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas istiqamətlərindən olduğunu, Avropa İttifaqı ölkələrinin Azərbaycan iqtisadiyyatına yatırılmış investisiyaların həcminə görə qabaqcıl yer tutduğunu və ölkəmizin əsas xarici ticarət tərəfdaşları sırasında olduğunu qeyd etmişdir. Bildirilmişdir ki, hazırda Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində fəal rol oynayan Azərbaycanın iqtisadi inkişafı bir sıra ölkələrə, o cümlədən Avropa İttifaqı ölkələrinə investisiya qoyuluşu üçün imkanlar yaratmışdır. Artıq bir sıra Azərbaycan şirkətləri Avropa ölkələrinə investisiya yatırmışlar və müxtəlif layihələrin icrasında uğurla iştirak edirlər.
Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin sədri Tale Heydərov çıxışında Londonda keçirilən biznes forumun hər iki ölkənin biznes imkanlarının təqdim olunması, konkret biznes layihələri və əməkdaşlıq təklifləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılması baxımından əhəmiyyətini qeyd etmiş, biznes forumun Böyük Britaniya və Azərbaycan arasında iqtisadi və biznes əlaqələrinin daha da genişlənməsində və yeni layihələrin reallaşdırılmasında əhəmiyyətli olacağını vurğulamışdır.
Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycanın investisiya mühiti və biznes imkanlarına dair təqdimatla çıxış etmiş, biznes forumların, işgüzar görüşlərin və sahibkarların iştirakı ilə keçirilən digər tədbirlərin iqtisadi əlaqələrin inkişafında əhəmiyyətli rol oynadığını bildirmişdir. Azərbaycanda uğurla həyata keçirilən sosial-iqtisadi siyasət nəticəsində ölkəmizin qazandığı iqtisadi uğurlar və reallaşdırılan iri layihələr barədə məlumat verən Rüfət Məmmədov Azərbaycanın xarici investisiyalar üçün cəlbedici ölkəyə çevrildiyini vurğulamış, ölkəmizin investisiya ixracatçısına çevrildiyini qeyd etmişdir.
Böyük Britaniyanın Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistan üzrə ticarət elçisi Çarls Hendri Birləşmiş Krallıq ilə Azərbaycan arasında iqtisadi əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri barədə ətraflı məlumat vermiş, iqtisadi-ticarət əlaqələrinin ildən-ilə inkişaf etdiyini bildirmişdir. İki ölkə arasında əlaqələrin təkcə iqtisadi sahədə deyil, bütün istiqamətlərdə davamlı inkişaf etdiyini qeyd edən Çarls Hendri təhsil sahəsində əməkdaşlığa diqqət çəkərək azərbaycanlı tələbələrin Birləşmiş Krallıq universitetlərinə üstünlük vermələrini yüksək qiymətləndirmişdir.
Milli Məclisin deputatı Cavanşir Feyziyev ölkəmizdə özəl sektorun inkişafına xüsusi önəm verildiyini, sahibkarların maarifləndirilməsi və işgüzar əlaqələrinin inkişafı istiqamətində kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini, özəl sektorun ölkənin sosial-iqtisadi inkişafında və ümumi daxili məhsul istehsalında xüsusi çəkisinin artdığını, ölkəmizdə güclü sahibkarlar təbəqəsinin formalaşdığını bildirmişdir.
Azərbaycan İnvestisiya Şirkətinin icraçı direktorunun müavini İ.Əliyev Böyük Britaniya ilə Azərbaycan arasındakı investisiya əlaqələri barədə məlumat vermiş, hər iki ölkə sahibkarlarının qarşılıqlı yatırımlarda fəal olduqlarını vurğulamışdır.

Business forum on "Strengthening the competitiveness and the business environment in Azerbaijan" held in London
On November 5, business forum on "Strengthening the competitiveness and the business environment in Azerbaijan" was organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, the European Azerbaijan Society (TEAS), Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), Cambridge Centre and the Asian Forum in London.
In her opening speech Vanessa Raine, business coordinator of TEAS,  noted that Azerbaijan has infrastructure meeting modern requirements, and spoke about economic development in recent years, improvement of people's living standards, as well as successes in strengthening of cooperation between the state and the private sector. Vanessa Raine stressed that this organization contributes to the further development of relations between Azerbaijan and the United Kingdom.
Azerbaijani Ambassador to the UK Fakhraddin Gurbanov highlighted successful development of relations between Azerbaijan and the developed countries of Europe. It was noted that Azerbaijan attaches great importance to the expansion of cooperation with the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, and the political relations between the two countries are at a high level. Ambassador, noting the rapid development of non-oil sector, along with the oil sector, spoke about domestic investment in the country. F.Gurbanov speaking about the potential of the Azerbaijani gas exports, informed the participants of the forum on the TANAP project. The Ambassador noted that the project, which can provide the European markets with natural gas from "Shah Deniz" fully meet the interests of Azerbaijan and Europe. The Ambassador also presented details of the Concept of "Azerbaijan 2020: vision into the future".
Head of the Department of Interstate Economic Cooperation of the Ministry of Economy and Industry Orkhan Mammadov noted that the expansion of cooperation with the EU is a priority in the foreign policy of Azerbaijan. It was noted that economic development of Azerbaijan has paved the way for investment to the EU countries into Azerbaijan. A number of companies have already invested in European countries, and successfully participated in the implementation of various projects.
Chairman of the European Azerbaijan Society (TEAS) Tale Heydarov noted the importance of the business forum in presenting business opportunities of the two countries, as well as discussing concrete business projects and cooperation proposals. Tale Heydarov expressed confidence that the forum would pave the way for the consideration of business relations in a broader plane, the expansion of ties in all spheres and planning new projects.
Head of AZPROMO Rufat Mammadov made presentation on investment climate and business opportunities of Azerbaijan, as well as highlighted the role of business forums, business meetings and other events in the development of economic relations. Rufat Mammadov spoke about business and investment environment of Azerbaijan, large-scale regional projects implemented in Azerbaijan. Furthermore he stressed that Azerbaijan has become an attractive country for foreign investments and has turned into exporter of investment.
British Ambassador on trade with Azerbaijan, Kazakhstan and Turkmenistan Charles Hendry told the forum participants about the trade relations between the UK and Azerbaijan, noting that the relationship is getting wider and wider. Charles Hendry praised the preference of the Azerbaijani youth to study at British universities.
MP Javanshir Feyziyev, said that Azerbaijan attaches great importance to the development of the private sector and complex measures are carried out for the enlightenment of entrepreneurs and the development of business relations. It was noted that a special share of the private sector increased in the socio-economic development and in GDP.
Deputy Executive Director of Azerbaijan Investment Company Ilham Aliyev in his speech also touched on investment ties between the UK and Azerbaijan. Aliyev said that businessmen from both countries are active in mutual investments.