Martın 5-də Podqoritsada Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Monteneqro Hökuməti arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 1-ci iclası keçirilmişdir. Azərbaycan tərəfindən İqtisadiyyat və Sənaye naziri Şahin Mustafayevin, Monteneqro tərəfindən isə İqtisadiyyat naziri Vladimir Kavariçin rəhbərlik etdiyi Hökumətlərarası Komissiyaya hər iki ölkənin müvafiq dövlət qurumlarının yüksək vəzifəli rəsmiləri daxildir.
İclasda çıxış edən Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri, İqtisadiyyat və Sənaye naziri Şahin Mustafayev qarşılıqlı hörmət və inam üzərində qurulmuş Azərbaycan-Monteneqro əlaqələrinin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini vurğulamış, ölkələrimiz arasında əlaqələrin möhkəmlənməsində dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin və aparılan danışıqların böyük rol oynadığını diqqətə çatdırmışdır. 2013-cü ildə Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Monteneqro Hökuməti arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın yaradılması ölkələrimiz arasında əməkdaşlığa verilən yüksək önəmin göstəricisidir.
Nazir Şahin Mustafayev qeyd etmişdir ki, müqavilə-hüquqi bazanın genişləndirilməsi sahəsində bir sıra işlər görülmüş, iqtisadiyyat, investisiyaların təşviqi və qorunması, turizm, mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığa dair sazişlər imzalanmışdır. Bundan başqa, 2013-cü ildəAzərbaycan Respublikası və Monteneqro Hökuməti arasında dostluq münasibətlərinə və tərəfdaşlığa dair bəyannamə, eləcə də beynəlxalq yükdaşımalarına, gəlirlərə və əmlaka görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılmasına dair sazişlər imzalanmışdır. Ötən il Azərbaycan, Monteneqro, Albaniya, Xorvatiya, Bosniya və Herseqovina arasında Trans-Adriatik və İon-Adriatik qaz xətlərinin tikintisinə dair qarşılıqlı anlaşmaya, təşviqə və əməkdaşlığa dair, eləcə də Cənub Qaz Dəhlizi və Cənub-Şərqi Avropa Dəhlizi layihəsi üzrə əməkdaşlıq haqqında Azərbaycan, Albaniya, Xorvatiya və Monteneqro arasında anlaşma memorandumları imzalanmışdır. Kənd təsərrüfatı, ətraf mühitin mühafizəsi, fövqəladə hallar sahəsində saziş layihələri isə razılaşdırma mərhələsindədir.
İkitərəfli siyasi əlaqələrin yüksək səviyyədə olması, müqavilə-hüquqi bazanın mövcudluğu və ölkələrimizin potensialı iqtisadi əməkdaşlığın genişlənməsi üçün əlverişli zəmin yaradır. Qeyd edilmişdir ki, Azərbaycan və Monteneqro arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün geniş imkanlar vardır. 2012-ci və 2013-cü illərdə Monteneqro Hökuməti tərəfindən Azərbaycan vətəndaşları üçün viza rejiminin ləğv edilməsi, həyata keçirilmiş çarter reyisləri ölkələrimiz arasında turizm əlaqələrinin inkişafına müsbət təsir göstərmişdir.
Humanitar sahədə əməkdaşlığa gəlincə, Monteneqroda Mədəni və İqtisadi Əlaqələr Mərkəzi – “AzMont” fəaliyyətə başlamışdır ki, bu mərkəz həm də Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) nümayəndəliyi funksiyasını yerinə yetirir. Monteneqroda Ümummilli Lider Heydər Əliyev haqqında kitab nəşr olunub, 2013-cü ildə “Kral Parkı”nda görkəmli Azərbaycan dramaturqu Hüseyn Cavidin büstü, Podqoritsada “Bakı” küçəsi açılmışdır.
Nazir Şahin Mustafayev Azərbaycan və Monteneqro arasında əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla davam etdirilməsi üçün müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsinin, dövlət qurumları arasında müntəzəm görüşlərin keçirilməsi, iş adamları arasında əlaqələrin inkişaf etdirilməsinin və bu məqsədlə biznes forumların və işgüzar görüşlərin təşkilinin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Monteneqronun İqtisadiyyat naziri, Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Vladimir Kavariç çıxışında ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirmiş, ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrin daha da inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini vurğulamışdır.
İclasın sonunda Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Monteneqro Hökuməti arasında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 1-ci iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanmışdır. Sənədi Komissiyanın həmsədrləri - Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat və Sənaye naziri Şahin Mustafayev və Monteneqronun İqtisadiyyat naziri Vladimir Kavariç imzalamışlar. Sənəddə müqavilə-hüquqi bazanın genişləndirilməsi, sənaye, energetika, kənd təsərrüfatı, turizm, nəqliyyat, ətraf mühitin mühafizəsi, təhsil, rabitə, bankçılıq və s. sahələrdəəməkdaşlığın davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.
Hökumətlərarası Komissiyanın iclası çərçivəsində Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) və Monteneqro İqtisadiyyat Palatasının təşkilatçılığı ilə Monteneqro-Azərbaycan biznes forumu keçirilmişdir. Tədbirdə qida sənayesi, kənd təsərrüfatı, tikinti, energetika, turizm, İKT və s. sahələrdə 30-a yaxın Azərbaycan şirkəti, ümumilikdə hər iki tərəfdən 100-ə yaxın iş adamı iştirak etmişdir.
Biznes forumda çıxış edən İqtisadiyyat və Sənaye naziri Şahin Mustafayev son illər ərzində Azərbaycan-Monteneqro əməkdaşlığının uğurlainkişaf etdiyini və iki ölkə arasında əlaqələrin genişləndirilməsində özəl bölmənin rolunu vurğulamışdır. İkitərəfli əlaqələrin inkişafı vəsahibkarlar arasında işgüzar təşəbbüslərin təşviqi baxımından biznes forum, təqdimat və sərgilərin əhəmiyyətini qeyd edən nazir Şahin Mustafayev ilk dəfə keçirilən Monteneqro-Azərbaycan biznes forumunun əhəmiyyətini diqqətə çatdırmışdır. Qeyd olunmuşdur ki, hazırda bir sıra investisiya layihələri nəzərdən keçirilir və bu layihələrin uğurlu icrası ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına xidmət edəcəkdir.
Monteneqronun İqtisadiyyat naziri Vladimir Kavariç və Monteneqro İqtisadiyyat Palatasının vitse-prezidenti İvan Savelyiç çıxışlarında ölkələrinin iqtisadiyyatı, iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat vermişlər.
Monteneqro İqtisadiyyat Palatasının nümayəndəsi ölkəsinin iqtisadi potensialı və investisiya mühitinə, AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycanın biznes və investisiya imkanlarına, Monteneqronun bir sıra şirkətlərinin nümayəndələri isə təmsil etdikləri şirkətlər barədə təqdimatlarla çıxış etmişlər.
Sonra Monteneqro İqtisadiyyat Palatası və Monteneqronun İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (MİPA) ilə AZPROMO arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumları imzalanmışdır.
Biznes forum iş adamları arasında ikitərəfli görüşlərlə yekunlaşmışdır.
Səfər çərçivəsində İqtisadiyyat və Sənaye naziri Şahin Mustafayev Monteneqronun Prezidenti Filip Vuyanoviç tərəfindən qəbul edilmişdir. Azərbaycan nümayəndə heyəti Monteneqronun Baş naziri Milo Cukanoviç, Monteneqro Parlamentinin sədri Ranko Krivokapiç,İqtisadiyyat naziri Vladimir Kavariç, Maliyyə naziri Radoye Juqiçlə də görüşmüşdür. Görüşlərdə Azərbaycan və Monteneqro arasındakı iqtisadi əlaqələr və əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə edilmişdir.
Səfər zamanı İqtisadiyyat və Sənaye naziri Şahin Mustafayev Kumbor şəhərində Monteneqronun Baş naziri Milo Cukanoviç ilə birlikdə “Portonovi” turizm layihəsinin icrasına başlanması mərasimində iştirak etmişdir.
Azərbaycan nümayəndə heyəti həmçinin, “Kral Parkı”nda görkəmli Azərbaycan dramaturqu Hüseyn Cavidin büstünü ziyarət edərək, önünə tər çiçək dəstələri düzmüşlər.

On March 5, the 1st meeting of the Joint Commission on Economic Cooperation between Government of the Republic of Azerbaijan and Government of the Republic of Montenegro was held in Podgorica. The commission co-chaired by Minister of Economy and Industry Shahin Mustafayev (from Azerbaijani side) and Minister of Economy Vladimir Kavarich (from Montenegro side) was attended by high ranking officials of both countries.
Addressing the event, the Minister of Economy and Industry Shahin Mustafayev highlighted the enhancement of relations based on the principles of mutual respect and reliable partnership between Azerbaijan and Montenegro. The reciprocal visits by heads of state and the negotiations play a major role in the development of political and economic relations between the two countries. He underlined the role of reciprocal visits of the heads of the state and negotiations in strengthening the political and economic ties. The establishment of the Joint Commission on Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Montenegro in 2013 is an indication of the importance of the cooperation between the two countries.
The Minister noted that several works were done; agreements on economy, investment promotion, tourism, culture were signed on extension of contractual and legal base. Moreover, in 2013, Azerbaijan and Montenegro signed declaration on friendship relations and partnership, as well as contracts on international freight, elimination of double-taxation on incomes and property. Last year a mutual memorandum of understanding on construction of Trans-Adriatic and Ion-Adriatic gas lines were signed among Azerbaijan, Montenegro, Albania, Croatia, Bosnia and Herzegovina, as well as a memorandum of understanding on South Gas Corridor and South-East European Corridor projects were signed among Azerbaijan, Albania, Croatia and Montenegro. Draft contracts on agriculture, protection of environment and emergency situations will be signed.
It was noted that in 2012-2013cancellation of visa regime by Montenegro, charter flights had positive impact on tourism links between these countries.
With regard to cooperation in the humanitarian sphere, Center for Cultural and Economic Relations of - "AzMont" was formed in Montenegro. This centre also performs the function of representation of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AzPROMO). The book about National Leader Heydar Aliyev was published in Montenegro. Prominent Azerbaijani playwright Huseyn Javid's bust was erected in the historical Kings Park and the "Baku" street in the city center was opened in Podgorica in 2013.
The Minister Shahin Mustafayev emphasized the importance of enhancement of the legal framework, regular meetings and negotiations among government agencies, the development of the relations among businessmen and organization of business forums and meetings for the successful continuation of the cooperation between Azerbaijan and Montenegro.
In turn, Minister of Economy Vladimir Kavarich said his country is interested in extension of relations with Azerbaijan.
The Minister Shahin Mustafayev and Minister Vladimir Kavarich signed a protocol on results of the first meeting of Montenegro-Azerbaijan intergovernmental commission on Economic Cooperation at the end of the meeting. The document envisages extension of contractual and legal base, industry, energy, agriculture, tourism, transport, education, protection of environment, banking, communication and other spheres.
Within the framework of visit of delegating led by Azerbaijani Minister of Industry and Energy Shahin Mustafayev to Montenegro, Azerbaijan-Montenegro business forum has been held in Podgorica under the support of Montenegro Chamber of Economy and Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO). Nearly 100 businessmen (nearly 30 Azerbaijani companies from food industry, agriculture, construction, energy, tourism, ICT and etc.) attended the event.
The Minister of Economy and Industry Shahin Mustafayev underlined role of private sector in extension of bilateral relations between Azerbaijan and Montenegro. He noted that currently, several investment projects are being considered and successful implementation of these projects will serve to development of the relations between two countries.
Economic Minister of Montenegro Vladimir Kavarich Vice President of Montenegro Economic Chamber Ivan Savelyich gave information about their country's economy, measures taken for extension of relations among businessmen.
Furthermore, the representative of the Chamber of Economy made presentation on economic potential and investment climate of Montenegro, the President of AZPROMO Rufat Mammadov on business and investment opportunities of Azerbaijan, the representatives of a number of companies of Montenegro about their companies.
Thereafter, Montenegrin Investment Promotion Agency (MIPA) and AZPROMO signed a memorandum of understanding on cooperation between organizations.
The business forum was followed by the bilateral meetings.
During the visit the Ministry of Economy and Industry Shahin Mustafayev was received by President of Montenegro Filip Vujanović. The Azerbaijani delegation also met Montenegrin Prime Minister Milo Đukanović, Parliament Speaker Ranko Krivokapić, Minister of Economy Vladimir Kavarić and Finance Minister Radoe Jugic. The meetings focused on economic ties between Azerbaijan and Montenegro and expansion of cooperation.
The Ministry of Economy and Industry Shahin Mustafayev along with Prime Minister Milo Đukanović attended the ceremony on launching the Portonovi tourism project in Kumbor.
The Azerbaijani delegation also visited the monument erected to famous playwright Huseyn Javid in the Kings Park.