Azərbaycan və İsveçrə arasında Birgə Komissiyanın iclası və biznes forum keçirilmişdir
Mayın 26-da Berndə Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İsveçrə Konfederasiyası Federal Şurası arasında Ticarət və İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 6-cı iclası keçirilmişdir. İclasda Birgə Komissiyanın həmsədrləri - Azərbaycan Respublikasının iqtisadiyyat və sənaye naziri Şahin Mustafayev və İsveçrə Konfederasiyasının İqtisadi Məsələlər üzrə Dövlət Katibliyinin Ticarət Sazişləri üzrə Federal Şurasının (SECO) nümayəndəsi xanım Liviya Leu, eləcə də hər iki ölkənin komissiyada təmsil olunan müvafiq qurumlarının rəsmiləri iştirak etmişlər.
İclasda çıxış edən Birgə Komissiyanın həmsədri, iqtisadiyyat və sənaye naziri Şahin Mustafayev Azərbaycanın İsveçrə ilə əlaqələrə önəm verdiyini, ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişafında dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, bu səfərlər zamanı əldə edilmiş razılaşmaların mühüm əhəmiyyətini qeyd etmişdir.
İki ölkə arasında zəruri müqavilə-hüquqi baza yaradılmış, 20-dən çox ikitərəfli sənəd, o cümlədən investisiyaların təşviqi və qarşılıqlı qorunmasına, ticarət və iqtisadi əməkdaşlığa, ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılmasına dair sənədlər imzalanmışdır.
Azərbaycanda xidmət, sənaye, ticarət, tikinti, rabitə, nəqliyyat, maliyyə və s. sahələrdə 81 İsveçrə investisiyalı şirkət fəaliyyət göstərir.
Dünyada etibarlı tərəfdaş kimi tanınan Azərbaycanın bu gün 150-dən çox ölkə ilə ticarət əlaqələri vardır. Xarici ticarət dövriyyəsinin 50 faizdən çoxu Avropa ölkələrinin payına düşür. Azərbaycan və İsveçrə arasında iqtisadi əməkdaşlığın əsas istiqamətlərindən olan ticarət dövriyyəsi 2013-cü ildə 8,5% artmışdır.
Qeyri-neft sektorunun Azərbaycan iqtisadiyyatının prioritet sahəsi olduğunu diqqətə çatdıran Şahin Mustafayev İsveçrə tərəfindən 1995-2013-cü illər ərzində bu sektora 185,3 mln. ABŞ dolları həcmində investisiya yönəldildiyini vurğulamışdır.
Bildirilmişdir ki, İsveçrə hökuməti tərəfindən indiyədək Azərbaycana 70 mln. ABŞ dolları həcmində qrant ayrılmışdır. Regional layihələr də daxil olmaqla, SECO tərəfindən Azərbaycanda indiyədək 32 layihə həyata keçirilmiş, bunlardan 15-nin icrası artıq başa çatdırılmışdır. Hazırda 17 layihənin icrası davam etdirilir. Birgə həyata keçirilən "Azərbaycanda investisiya mühiti" layihəsi çərçivəsində lisenziyalar və icazələr, sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi sahəsində qanun layihələri hazırlanmış, icazələrin elektron informasiya portalı yaradılmışıdr.
Hazırda Azərbaycanın investisiya ixracatçısı olduğu qeyd edilmiş, qonşu ölkələrlə yanaşı, Avropa ölkələrinə, o cümlədən İsveçrəyə də sərmayə yatırıldığı vurğulanmışdır. Misal olaraq, ARDNŞ-in ExxonMobilin İsveçrə nümayəndəliyi olan Ecco Schweiz şirkətini əldə edərək, İsveçrədə 150 yanacaqdoldurma stansiyasının istismarını həyata keçirdiyini qeyd etmək olar.
Şahin Mustafayev Birgə Komissiyanın 5-ci iclasından ötən müddət ərzində görülmüş işlər, bu dövrdə iqtisadi əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat vermiş, iki ölkə hökumətləri arasında kapital bazarlarının müasirləşdirilməsi üzrə texniki yardıma dair Sazişin imzalandığını, İsveçrənin "Switzerland Global Enterprise" təşkilatı ilə AZPROMO arasında əməkdaşlığa dair Memorandumun isə razılaşdırma mərhələsində olduğunu qeyd etmişdir. İsveçrənin "Holcim" şirkətinin Azərbaycanda uğurlu fəaliyyətini, 2012-ci ildə "Holcim-Azərbaycan" ASC-nin quru istehsal texnologiyasına əsaslanan yeni sement zavodunun istifadəyə verildiyini diqqətə çatdırmışdır. Gəncə və Şəki şəhərlərinin su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidən qurulması layihəsi üzrə işlər davam etmiş, Gəncədə su təchizatı sistemlərinin bir hissəsinin inşası artıq başa çatmışdır.
Azərbaycan İsveçrə ilə enerji, kənd təsərrüfatı, maliyyə, mədəniyyət və turizm, səhiyyə sahələrində də uğurlu əməkdaşlıq edir.
Gələcək əməkdaşlıq istiqamətləri barədə danışan Şahin Mustafayev sənaye, kənd təsərrüfatı, maliyyə və bank, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını, iki ölkənin iş adamları arasında əlaqələrin təşviqi üçün biznes forumların, sərgi və yarmarkaların təşkilinin davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
İsveçrə Konfederasiyasının İqtisadi Məsələlər üzrə Dövlət katibliyinin Ticarət Sazişləri üzrə Federal Şurasının nümayəndəsi xanım Liviya Leu çıxışında ölkəsinin Azərbaycanla əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu vurğulamış, ölkələrimiz arasında iqtisadi əlaqələrin daha da inkişaf etdiriləcəyinə əminliyini qeyd etmiş, Birgə Komissiyanın iclasında aparılan müzakirələrin ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın inkişafında əhəmiyyətini diqqətə çatdırmışdır.
İclasın sonunda Azərbaycan Respublikası Hökuməti və İsveçrə Konfederasiyası Federal Şurası arasında Ticarət və İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın 6-cı iclasının yekunlarına dair Protokol imzalanmışdır. Sənədi Komissiyanın həmsədrləri - Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat və Sənaye naziri Şahin Mustafayev və İsveçrə Konfederasiyasının İqtisadi Məsələlər üzrə Dövlət katibliyinin Ticarət Sazişləri üzrə Federal Şurasının nümayəndəsi xanım Liviya Leu imzalamışlar. Protokolda sənaye, ticarət, investisiya qoyuluşu, kənd təsərrüfatı, su təsərrüfatı, enerji, səhiyyə, ətraf mühitin mühafizəsi, turizm, nəqliyyat və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Sonra İsveçrə-Azərbaycan biznes forumu keçirilmişdir. Tədbirdə qida sənayesi, kənd təsərrüfatı, tikinti, energetika, turizm, İKT, səhiyyə və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən 30-a yaxın Azərbaycan şirkəti, ümumilikdə hər iki tərəfdən 120-dən çox iş adamı iştirak etmişdir.
Biznes forumda çıxış edən İqtisadiyyat və Sənaye naziri Şahin Mustafayev son illər ərzində Azərbaycan-İsveçrə iqtisadi əməkdaşlığının uğurla inkişaf etdiyini və iki ölkə arasında əlaqələrin genişləndirilməsində özəl bölmənin rolunu vurğulamışdır. barədə məlumat vermiş, ölkəmizin etibarlı tərəfdaş, Cənubi Qafqaz regionunun iqtisadi və mədəni mərkəzi olduğunu, siyasi və makroiqtisadi sabitliyin təmin edildiyini, ölkəmizin əlverişli coğrafi mövqedə yerləşdiyini, eləcə də Azərbaycanda investorlar üçün əlverişli şərait yaradıldığını vurğulamışdır. Azərbaycanın iqtisadi uğurları beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən də yüksək qiymətləndirilir.
Azərbaycanın regionun və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında əhəmiyyətli rol oynadığı, ölkəmizin təşəbbüskarı və iştirakçısı olduğu iri enerji və regional nəqliyyat layihələri diqqətə çatdırılmışdır.
Şahin Mustafayev Azərbaycan və İsveçrə arasında iqtisadi əlaqələrin genişlənməsi, yeni əməkdaşlığın qurulması baxımdan bugünkü biznes forumun əhəmiyyətini vurğulamış, İsveçrə şirkətlərini Azərbaycanda həyata keçirilən investisiya layihələrində, ölkədə yaradılan sənaye parklarında fəal iştiraka dəvət etmişdir.
İsveçrə Konfederasiyasının İqtisadi Məsələlər üzrə Dövlət Katibliyinin Ticarət Sazişləri üzrə Federal Şurasının nümayəndəsi xanım Liviya Leu çıxışında ölkəsinin iqtisadiyyatı, iş adamları arasında əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat vermişdir.
İsveçrə-MDB Ticarət və Sənaye Palatasının icraçı direktoru xanım Dorit Sallis, Azərbaycanın İsveçrədəki səfiri Əkrəm Zeynallı Azərbaycan-İsveçrə əlaqələrindən danışmış, AZPROMO-nun rəhbəri Rüfət Məmmədov Azərbaycanın biznes və investisiya imkanlarına dair təqdimatla çıxış etmişdir.
Biznes forum çərçivəsində Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu ilə İsveçrənin Rusiya və MDB ölkələri üzrə Birgə Ticarət Palatası arasında Anlaşma Memorandumu imzalanmışdır.

Meeting of Joint Commission and business forum held between Azerbaijan and Switzerland
On May 26, the 6th meeting of the Joint Commission on Trade and Economic Cooperation between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Swiss Federal Council was held in Bern. The meeting was attended by the co-chairs of the Joint Commission – the Minister of Economy and Industry Shahin Mustafayev and the representative of Federal Council on Trade Agreements (SECO) of Swiss State Secretariat for Economic Affairs Libyan Leu, as well as the officials of the relevant agencies of the two countries represented in the committee.
The co-chair of the Joint Commission, the Minister of Economy and Industry Shahin Mustafayev highlighted that Azerbaijan attaches great importance to relations with Switzerland, as well as hailed the importance of mutual visits of heads of states and the agreements reached during these visits in the development of cooperation between the two countries.
The necessary legal framework was established between the two countries, more than 20 bilateral documents, including the promotion and reciprocal protection of investments, trade and economic cooperation, the avoidance of double taxation were signed. 81 companies with Swiss capital are operating in service, industry, trade, construction, transport, communications, financing and other spheres in Azerbaijan.
Azerbaijan is known as a reliable partner in the world today and has trade relations with more than 150 countries. Over 50 percent of the foreign trade turnover falls into the share of European countries. Last year the trade turnover between Azerbaijan and Switzerland increased by 8.5%.
The Minister Shahin Mustafayev pointed out that non-oil sector was the priority area of the economy of Azerbaijan and Switzerland invested 185.3 million U.S. $ to this sector during 1995-2013.
It was noted that so far, 70 million U.S. $ has been granted to Azerbaijan by the Swiss government. Including regional projects, 32 projects were carried out in Azerbaijan by SECO. The implementation of 15 projects has already been completed. Currently, 17 projects are under implementation. Within the framework of the "Investment climate in Azerbaijan" project carried out jointly, the law drafts on licenses and permits, regulation of inspections in the field of entrepreneurship and the protection of entrepreneurs' interests were prepared and electron information portal of permissions was established.
At present, Azerbaijan is an investment exporter and Azerbaijan has invested into a number of European countries, along with the neighboring countries, including Switzerland. For example, SOCAR has acquired Ecco Schweiz, a division of the US oil giant ExxonMobil in Switzerland and received a chain of 150 fuel stations in Switzerland.
Mr. Mustafayev gave information on the work done during the 5th session of the Joint Commission and the measures taken to expand economic ties during this period. An agreement on technical assistance for the modernization of capital markets between the governments of the two countries was signed and the memorandum on cooperation between "Switzerland Global Enterprise" of Switzerland and AZPROMO. Furthermore, the successful activity of "Holcim" company of Switzerland in Azerbaijan, as well as the commissioning of new cement plant of "Holcim-Azerbaijan" OJSC, based on the dry process technology in 2012 was highlighted at the meeting. The water supply and sewerage systems in the cities of Ganja and Shaki have been reconstructed and the construction of a part of water supply systems in Ganja has already been completed. Azerbaijan has successful relations with Switzerland in the field of the energy, agriculture, financing, culture and tourism and health care.
Speaking about future cooperation directions the Minister Shahin Mustafayev hailed the opportunities for expanding cooperation in the fields of industry, agriculture, financing and banking, tourism and other spheres, as well as highlighted the importance of business forums, exhibitions and fairs for promotion of ties among businessmen.
The representative of Federal Council on Trade Agreements (SECO) of Swiss State Secretariat for Economic Affairs Mrs. Libyan Leu noted that Switzerland was interested in boosting relations with Azerbaijan and highlighted the assurance for further developing economic ties between the two countries. Moreover, Mrs. Leu emphasized the significance of the discussion held at the meeting of the Joint Commission in the development of cooperation between the two countries. At the end of the meeting the Protocol on the results of the 6th meeting of Joint Commission on Trade and Economic Cooperation was signed between the Republic of Azerbaijan and the Federal Council of the Swiss Confederation by the co-chairs of the Joint Commission – the Minister of Economy and Industry Shahin Mustafayev and the representative of Federal Council on Trade Agreements (SECO) of Swiss State Secretariat for Economic Affairs Libyan Leu. The protocol is intended to expand cooperation in industry, trade, investment, agriculture, water, energy, health care, environmental protection, tourism, transport and other sectors.
Then, Switzerland-Azerbaijan business forum was held. About 30 companies operating in food industry, agriculture, construction, energy, tourism, ICT, health and other spheres in Azerbaijan, in general, more than 120 businessmen from both sides took part in the forum.
Speaking at the forum the Minister of Economy and Industry stressed successful development of economic cooperation and the role of the private sector in expanding ties between the two countries. Mr. Mustafayev delivered information on the economy of Azerbaijan. It was noted that, Azerbaijan is a reliable partner, economic and cultural center in the South Caucasus; a political and macroeconomic stability was maintained in the country and the country has a favorable geographical position. Furthermore, favorable conditions were created for investors in the country and Azerbaijan's economic successes are highly appreciated by the international organizations. Mr. Mustafayev noted that Azerbaijan is the initiator and active participant in major energy and regional transportation projects and plays an important role in ensuring the energy security of Europe.
The Minister highlighted today's business forum in terms of the expansion of economic ties and establishment of new cooperation between Azerbaijan and Switzerland, as well as invited Swiss companies to take an active part in the implementation of investment projects in Azerbaijan.
The representative of Federal Council on Trade Agreements (SECO) of Swiss State Secretariat for Economic Affairs Libyan Leu spoke about the economy of the country and the measures taken to enhance the relations between the businessmen.
Executive Director of the Swiss-CIS Chamber of Commerce and Industry Mrs. Dorrit Sallis, Azerbaijan Ambassador to Switzerland Akram Zeynally hailed Azerbaijan –Switzerland relations in the business forum. Furthermore, the head of AZPROMO Rufat Mammadov made a presentation on business and investment opportunities of Azerbaijan.
Within the framework of the business forum a Memorandum of Understanding was signed between Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation and Swiss Joint Chamber of Commerce in Russia and the CIS countries.