Azərbaycan-Rusiya biznes forumu keçirilmişdir
Azərbaycanda səfərdə olan Rusiya Federasiyasının İnquşetiya Respublikasının Baş naziri Musa Çiliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Fəxri Xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət etmiş, xatirəsini ehtiramla anaraq abidəsi önünə əklil qoymuşlar. Qonaqlar görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarını da ziyarət etmiş, abidəsi önünə çiçək dəstələri düzmüşlər. Rusiyalı qonaqlar həmçinin, Şəhidlər Xiyabanında Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş qəhrəmanlarımızın xatirəsini ehtiramla yad etmişlər.
Həmin gün Rusiya Federasiyasının İnquşetiya Respublikasının Baş naziri Musa Çiliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti İqtisadi İnkişaf naziri Şahin Mustafayevlə görüşmüşdür. Görüşdən əvvəl qonaqlar Bakı Biznes Mərkəzində Azərbaycanın iqtisadi uğurlarına həsr olunmuş sərgi ilə tanış olmuşlar. İqtisadi İnkişaf naziri Şahin Mustafayev son 10 ildə Azərbaycanın sosial-iqtisadi və digər sahələrdə qazandığı uğurlar barədə Rusiya Federasiyasının İnquşetiya Respublikasının nümayəndə heyətinə geniş məlumat vermişdir.
Sonra Rusiya Federasiyasının İnquşetiya Respublikasının Baş naziri Musa Çiliyevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə keçirilmiş görüşdə nazir Şahin Mustafayev Azərbaycanın Rusiya Federasiyası, o cümlədən Şimali Qafqaz regionu ilə əlaqələrin genişləndirilməsinə böyük önəm verdiyini bildirmiş, qonşu Rusiya ilə Azərbaycan arasında siyasi əlaqələrin strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəldiyini diqqətə çatdırmışdır. İqtisadi İnkişaf naziri Şahin Mustafayev Azərbaycan və Rusiya arasında əməkdaşlığın qarşılıqlı hörmət və faydalı əməkdaşlıq prinsipləri üzərində qurulduğunu bildirmiş, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin əlaqələrin inkişafında mühüm əhəmiyyətini vurğulamışdır. Qeyd olunmuşdur ki, bu gün Rusiya Azərbaycanın əsas ticarət tərəfdaşlarından biridir və Azərbaycan qonşu ölkənin 83 federal subyektindən 71-i ilə müxtəlif sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq edir. Regional əməkdaşlığın inkişafı perspektivlərinin, ticarət əlaqələrinin genişləndirilməsi, investisiya qoyuluşu və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərin müzakirə olunduğu görüşdə nazir Şahin Mustafayev Azərbaycanın davamlı və dayanıqlı iqtisadi inkişafı barədə də məlumat vermişdir.
Rusiya Federasiyasının İnquşetiya Respublikasının Baş naziri Musa Çiliyev hər iki ölkənin böyük potensiala malik olduğunu, mövcud imkanlardan səmərəli istifadənin ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafında əhəmiyyətli olacağını vurğulamışdır. Cənab Çiliyev Azərbaycanın Rusiyanın subyektləri, o cümlədən İnquşetiya Respublikası ilə əməkdaşlığının genişlənməsindən məmnunluğunu ifadə etmişdir.Sonra İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) təşkilatçılığı ilə Azərbaycan-Rusiya biznes forumu keçirilmişdir. Tədbirdə rəsmi şəxslərlə yanaşı, sənaye, kənd təsərrüfatı, İKT, maliyyə, bank, enerji, konsaltinq və s. sahələrdə fəaliyyət göstərən şirkətlərin nümayəndələri iştirak etmişdir.
Bakı Biznes Mərkəzində keçirilən biznes forumda qonaqları salamlayan İqtisadi İnkişaf naziri Şahin Mustafayev Azərbaycan-Rusiya əlaqələrinin yüksək səviyyədə olduğunu, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq üçün möhkəm müqavilə-hüquqi bazanın yaradıldığını, təkcə iqtisadi sahədə 30-dan çox ikitərəfli müqavilənin imzalandığını, iqtisadi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün münbit şəraitin olduğunu qeyd etmişdir.
Cənab Mustafayev Azərbaycanda 479 Rusiya kapitallı şirkətin fəaliyyət göstərdiyini, son illər Rusiya tərəfdən Azərbaycan iqtisadiyyatına 468 mln. dollar, son 10 ildə isə Azərbaycan tərəfdən Rusiya iqtisadiyyatına 563 mln. dollar investisiya qoyulduğunu vurğulamışdır. Qeyd olunmuşdur ki, Azərbaycanla Rusiya arasında ticarət dövriyyəsi bu ilin ilk 5 ayı ərzində 38% artmışdır.
Bildirilmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına uyğun olaraq, İqtisadi İnkişaf naziri Şahin Mustafayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 2011-ci ilin noyabrında Rusiya Federasiyasının Şimali Qafqaz regionunda (Dağıstan, Çeçenistan, İnquşetiya, Şimali Osetiya-Alaniya, Qaraçay-Çərkəz, Kabardin-Balkar, Stavropol diyarı) investisiya imkanlarının araşdırılması məqsədilə səfərdə olmuşdur. Son 3 ildə Rusiyanın subyektləri ilə 12 biznes forum, işgüzar görüş və sərgi keçirilmişdir. Bu gün keçirilən biznes forum da Azərbaycan və Rusiya Federasiyasının regionları arasında iqtisadi əlaqələrin daha da genişləndirilməsi istiqamətində atılan növbəti addımdır. Rusiya Federasiyasının İnquşetiya Respublikasının Baş naziri Musa Çiliyev Rusiya Federasiyasının digər subyektləri kimi, İnquşetiya Respublikasının da Azərbaycanla əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu vurğulamış, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi və İnquşetiya Respublikasına investisiya qoyuluşu imkanları barədə məlumat vermişdir.Sonra Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) rəhbəri Rüfət Məmmədovun və Rusiya Federasiyasının İnquşetiya Respublikası Baş nazirinin müavini Pavel Puşinin Azərbaycanın və İnquşetiya Respublikasının iqtisadiyyatına, biznes və investisiya imkanlarına dair təqdimatları dinlənilmişdir. Tədbirdə İnquşetiya Respublikasının Turizm Komitəsinin rəhbəri Batır Malsaqov "İnquşetiya Respublikası: istirahət və turizm üçün yeni imkanlar" mövzusunda videotəqdimatla çıxış etmişdir.
Azərbaycana səfər çərçivəsində Rusiya Federasiyasının İnquşetiya Respublikasının nümayəndə heyəti bir sıra istehsal müəssisələrinin fəaliyyəti ilə tanış olacaqlar.

Azerbaijan-Russia Business Forum held
The delegation headed by the Prime Minister of the Republic of Ingushetia of the Federation of Russia Musa Chiliyev paid a visit to the Alley of Honour to commemorate Great Leader Heydar Aliyev, laid a wreath at the monument on. They also paid a visit to the tombs of the renowned ophthalmologist, Academician Zarifa Aliyeva. As well, the guests laid a wreath at the Eternal Fire memorial complex erected at the Alley of Martyrs in honour of those who died for the country's independence.
On the same day the delegation headed by the Prime Minister of the Republic of Ingushetia of the Federation of Russia Musa Chiliyev met with the Minister of Economic Development Shahin Mustafayev. Prior to the meeting, the guests got acquaintance with the exhibition dedicated to the economic achievements of Azerbaijan in Baku Business Centre. The Minister of Economic Development Shahin Mustafayev gave detailed information about major progress achieved in socio-economic and other spheres of Azerbaijan within the last decade.
Then the Minister Shahin Mustafayev accentuated that Azerbaijan attaches great importance to boosting the ties with Russia and the political relations between Azerbaijan and Russia are at a high level at the meeting held with the delegation headed by the Prime Minister of the Republic of Ingushetia of the Federation of Russia Musa Chiliyev. Furthermore, the Minister Shahin Mustafayev noted that the cooperation between Azerbaijan and Russia was established on the principles of mutual respect and cooperation, and emphasized the importance of mutual visits of heads of state in the development of relations. It was noted that, today Russia is one of the major trade partners of Azerbaijan and currently, Azerbaijan successfully cooperates with 71 regions of 83 federal subjects of Russian Federation in various fields. The prospects for the development of regional cooperation, trade expansion, investment and other issues of mutual interest were discussed at the meeting. Moreover, the Minister Shahin Mustafayev spoke about continuous and sustainable economic development in Azerbaijan.
The Prime Minister of the Republic of Ingushetia of the Federation of Russia Musa Chiliyev the both countries have great potential for further development of economic ties. The Prime Minister Musa Chiliyev expressed his satisfaction with the expansion of cooperation with the regions of Russia, as well as Republic of Ingushetia.
Then the Azerbaijani-Russian business forum was organized by Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) with the support of the Ministry of Economic Development in Baku Business Centre. Along with officials, the representatives of the companies operating in industry, agriculture, ICT, financing, energy, banking, consulting and other sectors took part in the forum.
Welcoming the guests Economic Development Minister Shahin Mustafayev highlighted that the political relationship between the two countries is at a high level. It was noted that strong contractual-legal base was established between our countries, and more than 100 agreements were signed in economic sphere.
Russia invested $468 million in Azerbaijan's economy and Azerbaijan invested $563 million in Russian economy during last decade. For the present, 479 Russian companies operate in Azerbaijan. The trade turnover between Azerbaijan and Russia has increased by 38% during the first 5 months of this year.
It was highlighted that, according to the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan Mr.Ilham Aliyev, the delegation headed by the minister of Economic Development Shahin Mustafayev was on a visit to Russian Federation's North Caucasus region (Dagestan, Chechenstan, Ingushetia, North Ossetia-Alania, Garachay - Charkas, Gabardine- Balkaria, and Stavropol region) in November of 2011. 12 business-forums, meetings and exhibitions were held with Russian subjects during past 3 years. Today's business forum is the next step in further expansion of the current relations between Azerbaijan and regions of the Federation of Russia.The Prime Minister of the Republic of Ingushetia Musa Chiliyev pointed out that Ingushetia is also interested in boosting relations with Azerbaijan. Furthermore, the Prime Minister spoke about investment opportunities of Ingushetia.
The head of AZPROMO Rufat Mammadov and Deputy Prime Minister of Ingushetia Pavel Pushin made presentations on economy, business and investment opportunities of Azerbaijan and Ingushetia.
Head of the Tourism Committee of the Republic of Ingushetia Batir Malsagov made a video presentation on "The Republic of Ingushetia: new opportunities for relax and tourism".
The delegation headed by the Prime Minister of the Republic of Ingushetia of the Federation of Russia reviewed with the activities of some facilities.